Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Urzu 7
Subiect Autor

vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

25 Iun 2016, 17:39

salutare.
vreau sa cumpar un leon 1M, (prima masina a mea) si vreau cateva pareri.
am mai citit si alte topicuri despre achizitionarea unui leon pe acest forum.

dispun de 2500 E, m-am uitat pe olx, am gasit cateva, dar nu stiu daca sunt bune la pretul asta. majoritatea ajung pe la 3000 E ca si pret

mai vreau sa stiu daca e fiabila, daca e asemanatoare unui golf 4, astra g (la piese, asigurare, consumabile, etc.)

Roger
Moderator

Re: vreau un leon 1M, cateva pareri va rog

25 Iun 2016, 17:44

Salut si bun venit!
Depinde si ce motorizare vrei, depinde si ce dotari vrei sa aiba...etc. Din ce ai citit pe celelate topicuri, ce concluzii ai tras?!
Pune si poze sau link-uri cu ce ti se pare tie interesant si o sa ne dam cu parerea :)

Urzu 7
Subiect Autor

25 Iun 2016, 17:50

vreau benzina 1.4, 1.6 depinde ce gasesc.
din ce am citit, mi s-a parut OK la piese, nu stiu consumul, nu prea am gasit detalii concrete.
"plastice interior nu la fel de calitative ca la golf 4" am citit pe undeva.

am o mare curiozitate. se poate pune volan 3 spite sport? ala stock mi se pare cam prea rotunjit, slefuit
in rest mie chgiar imi place leon. nu vreau sa ajung sa imi iau golf 4, parca au prea multi asa ceva si nici nu imi place foarte mult cum arata

dotari..nici nu stiu, aer conditionat si 2x geam electrice. nu sunt foarte pretentios. in schimb pun accent pe confortul din interior, pe culori, banchete. daca as gasi sa inlocuiesc pe viitor cate ceva ar fi super

Roger
Moderator

25 Iun 2016, 18:26

Plasticele sunt ceva mai ok la golf4, insa per total, interiorul de leon imi place mai mult.
Toate au volan in 3 spite. Ceea ce spui tu acolo este de fapt forma airbag-ului: cel rotunjit care s-a pus pe echiparile standard si cel mai putin bombat si cu nervuri/linii drepte care s-a pus pe echiparile Sport. Il poti schimba cand vrei tu. Costul unui airbag sport sh e intre 100-200 lei.
La capitolul echipare vad ca nu esti pretentios, asa ca te poti orienta dupa echiparea de baza STELLA.

Roger
Moderator

25 Iun 2016, 19:21

1- pare a fi echipare Sport, insa sunt semne de intrebare legate de inmatriculare, inlocuit bara fata cu una fara proiectoare, desi pe blocul de lumini are pictograma pt functia asta. Jantele pe 17 nu sunt omologate pt 1.6 16v.
2- pare a fi echipare Signo, cu scaune si fete de usi in piele. Foarte dotat; spalatoare faruri, senzor de ploaie, oglinda cu efect antiorbire...etc. E de vazut masina.
3- echipare Stella, cam ce cauti si tu: AC, geamuri electrice fata, ABS...
4- tot Stella, dar cu ceva imbunatatiri, gen scaune sport. Daca nu te deranjeaza ca a mers pe gaz, e de vazut.
5- nu sunt poze de la interior, deci nu-mi dau seama exact ce echipare este. Felul in care a pus fel si fel de autocolante pe ea mie nu-mi place. As zice pas la asta.
6- o fi avand el piesele pt partea stanga, dar dupa mine asta e numai buna de dezmembrat.
7- echipare Signo, motor rar intalnit in Ro, dar fiabil. Atentie ca poate sa fie Euro2 sau Euro 3, depinde de codul de motor. In nici un caz nu e E4. Dubioasa povestea cu actele si inmatricularea. Masina merita vazuta. Referinte despre motorul asta iti poate da colegul Mirciuliqa, el a avut una.
8 - ASTA CUMPAR-O!!!! Este a colegului bertzi: viewtopic.php?f=134&t=540
9 - echipare sport. Nu pare intretinuta dupa pretentiile mele
10 - echipare stella. E ''cuminte'' masina, lasata stock, cum a iesit din fabrica. E de vazut.
11- poze vagi. Posibil idem 10.
12 - idem 4

Urzu 7
Subiect Autor

25 Iun 2016, 21:04

La nr 8, zici ca e buna....
Daca un anunt are multe vizualizari, si inca e pe olx, ma gandesc asa: din 5000 cativa tot s-au dus sa o vada, si de ce nu au cumparat-o? Poate ceva nu le-a placut la ea.
Asa gandesc eu, nu ma judecati :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

RazvanNeagu

25 Iun 2016, 22:27

Urzu 7 scrie:

Leon-ul Nr 1 e al meu ;) ..e modelul 1.8 20v. Bara fata nu e schimbata, ci doar grilele de la proiectoare, proiectoarele le am in porbagaj, am pus proiectoare LED pe bara ;) , inmatricularea e OK. chiar daca e pe Bg, si pt jantele pe 17 nu apare nici o interdictie la Bulgari ;) deci daca o pui tu pe Ro poti oricand sa le schimbi rapid pe unele mai mici :P, nu fac reclama la masina mea, dar m.am simtit "atacat" si m.am aparat :))

Urzu 7
Subiect Autor

25 Iun 2016, 22:32

cat ma costa inmatricularea? masina poate fi vazuta in tulcea? stau aproape

RazvanNeagu

25 Iun 2016, 22:36

Urzu 7 scrie:
cat ma costa inmatricularea? masina poate fi vazuta in tulcea? stau aproape

habar nu am cat e inmatricularea, stiu doar ca acest motor e euro 3. Dar ai avantaj ca e pe Bg, mai ai timp jumate de an sa pui bani pt taxe sa o faci pe numele tau :p nu sunt din Oras, sunt din imprejurimi ;) da.mi msj sau suna-ma cand vrei si vorbim ;)

Urzu 7
Subiect Autor

25 Iun 2016, 22:46

ok. tinem legatura. salvez nr si te sun in cateva zile. sau poate chiar maine. sa imi fac timp sa ma interesez

RazvanNeagu

25 Iun 2016, 22:55

Urzu 7 scrie:
ok. tinem legatura. salvez nr si te sun in cateva zile

ok, astept,, ma suna zilnic 1-2 persoane interesate sa o vada dar nimeni nu s-a intalnit cu Leonul meu pana acum :)))

la general vorbind, mie imi pare o masina buna Seat Leon, dupa parerea mea nu e asa de "legat" ca un golf (am citit ca nu vrei golf ca toti au), este ceva mai low buget. dar e bun, si fiabil la buzunar, chiar si manerele la usi sunt ieftine, noi! :)) daca le vrei impecabile ;) pe mine ma multumeste, insa vreau altceva, asta e singurul motiv pt care o vand.

next car: Opel Cabrio (sau Bertone) tot cu motor de 1.8 sau chiar 2.0T.

Roger
Moderator

25 Iun 2016, 22:56

RazvanNeagu, nu ai de ce sa te simti "atacat". Din comentariile mele, nu reiese ca atac pe cineva, ci doar ca masina are niste " nepotriviri" ca sa le spun asa. Foarte bine ca ai postat aici explicatiile, detalii care de altfel nu se gasesc in anunt, asa ca lumea judeca dupa ce se vede in poze ;). Bafta la vanzare!
L.E. Am trecut cu vederea ca scrie 1.8....my bad :)
Urzu 7, era mai mult o gluma afirmatia pt masina 8. Il cunosc pe bertzi si poate scrie si el aici. Cu placere pentru raspunsuri!

RazvanNeagu

25 Iun 2016, 23:00

Roger scrie:
RazvanNeagu, nu ai de ce sa te simti "atacat". Din comentariile mele, nu reiese ca atac pe cineva, ci doar ca masina are niste " nepotriviri" ca sa le spun asa. Foarte bine ca ai postat aici explicatiile, detalii care de altfel nu se gasesc in anunt, asa ca lumea judeca dupa ce se vede in poze ;). Bafta la vanzare!
L.E. Am trecut cu vederea ca scrie 1.8....my bad :)
Urzu 7, era mai mult o gluma afirmatia pt masina 8. Il cunosc pe bertzi si poate scrie si el aici. Cu placere pentru raspunsuri!

si eu eram putin Ironic iti dai seama :)) nu m-a deranjat. DAR ai dreptate, era bine sa scriu in anunt si treaba cu proiectoarele.. si eu cand am luat masina la fel m.a intrebam dc oare nu are in bara proiectoarele, si uite ca nu am omis detaliul asta . :D o sa scriu si asta prin anunt :P ms

Urzu 7
Subiect Autor

25 Iun 2016, 23:03

ms pt raspunsuri. de ce sa fie o gluma la msina nr8? daca sti ca e buna...ce mai...daca tot il cunosti poate sti si cam cat ar fi dispus sa negocieze :))