Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

roberttt_24
Subiect Autor

Leon 2.0 TDI 140 CP

21 Iun 2016, 01:22

Salutare si bine v-am gasit! In sfarsit mi-am facut curaj sa va prezint si eu masina.Un leon motor BKD 2.0 TDI 140 de cai din 2010 cu 130k kilometrii. Ma tin de 3 luni de cand am luat-o sa postez aici dar nu voiam fara poze,insa azi mi-am facut curaj si i-am facut cateva poze cu telefonul, sper sa se inteleaga ceva.

ca dotari:
- volan multifunctional imbracat in piele si comenzi pe el
- computer bord
-sistem audio 8 boxe
- pilot automat
- 4 geamuri electrice
- oglinzi electrice incalzite si rabatabile electric
- oglinda heliomata
- functie cornering
-senzori parcare fata/spate, lumini,ploaie si pneuri
-clima dubla
etc.
Ca dotari ce nu imi place la ea este ca nu are navigatie si incalzire in scaune, dar sper eu cu timpul sa le rezolv si pe astea.

Sunt super super multumit de aceasta masina, prima data voiam sa imi iau BMW seria 1. Insa acum daca mi-ai da un BMW seria 1 nou in locul acesteia, nu as lua-o cu nici cea mai mica indoiala, imi place maxim "masinuta" asta. In prima faza i-am modificat doar evacuarea, i-am dat toba finala jos si am tras numai inox si tips-uri la sfarsit, se aude bestial turbina.

Dupa toate astea as avea si eu cateva intrebari sa va adresez.
1. Oglinzile nu se mai pliaza la inchiderea din telecomanda, insa daca las geamul jos si o inchid, atunci se pliaza. A mai intampinat cineva problema asta? Ma poate ajuta cineva?
2. Navigatia se merita una sh originala sau una noua un anumit brand?
3. Am auzit multe pareri pro si contra soft-ului, la acest motor se merita facut soft? Vreo 2 prieteni care lucreaza cu piese auto mi-au tot zis sa nu fac ca o sa imi pice turbina,injectoarele mai repede. Sfatuiti-ma si voi ce sa fac, daca raspunsul este pozitiv spuneti-mi unde in Bucuresti sunt niste baieti meseriasi.

Cam asta a fost tot, daca am omis ceva sunt bucuros sa raspund.

Imagine Imagine Imagine ImagineImagine

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Leon 2.0 TDI 140 CP

21 Iun 2016, 10:25

frumoasa masina, imi place modelul asta de jante (agra) ;)
daca motorul e BKD nu trebuie sa iti faci probleme, cu un soft normal (nu agresiv) nu ai ce sa strici daca nu tragi prea tare de masina si daca nu iti bati joc de ea.

hai la intalniri cu ea ;) poti vedea BKD cu soft cum merge

roberttt_24
Subiect Autor

21 Iun 2016, 14:12

Multumesc frumos! Asa auzisem si eu din ce am citit pe aici si de prin alte parti, ca modelul BKD cu un soft normal nu are probleme. Imi poti zice unde as putea sa fac softul? Din ce am vazut eu TCM si RBN sunt cei mai laudati.

O sa vin la urmatoarea intalnire cu siguranta.

roberttt_24
Subiect Autor

21 Iun 2016, 14:14

Multumesc frumos! Asa auzisem si eu din ce am citit pe aici si de prin alte parti, ca modelul BKD cu un soft normal nu are probleme. Imi poti zice unde as putea sa fac softul? Din ce am vazut eu TCM si RBN sunt cei mai laudati. Revo la fel, dar ei sunt putin mai scumpi, merita diferenta?

O sa vin la urmatoarea intalnire cu siguranta.

Alexandrel

22 Iun 2016, 10:48

BKD? Ma mir cum de nu are motor CR(CBDB), fiind facelift, 2010.