Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Bogdan_bdk
Subiect Autor

Gold Cupra R

05 Iun 2016, 18:25

Salutare tuturor! :hi
Numele meu este Bogdan am 27 din ani si sunt din Slatina. Sunt pe forum din 2011 si il urmaresc din 2009 de cand a fost cumparat primul Seat.Daca prima masina nu am prezentat-o,fiind a tatalui meu,acum ca a venit si randul meu,am sa va va prezint jucarioara. :D
Este vorba de o Cupra din 2011 cu 80k kilometri la bord,fara modificari. Masina a fost achizitionata acum o luna din Bucuresti si se prezinta intr-o stare buna. Cred ca a fost bine ingrijita,avand in vedere faptul ca a avut reviziile facute numai la Porsche pana la 75k kilometri iar pe hartiuta aceea de la motor apare ca s-a folosit Ulei Motul.
Scuzati pozele neprofesioniste si mizeria din masina :tongue

ImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 06 Iun 2016, 07:31 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.

Alexandrel

Re: Gold Cupra

05 Iun 2016, 19:17

Desi initial aveam impresia ca e masina vanduta pe forum la noi, viewtopic.php?f=95&t=22061 , se pare ca este vorba de alta masina.
Ai o masina rara si grava!!!
Felicitari si multi multi km fara probleme!!

Cosmin
Admin

06 Iun 2016, 07:29

Salut! Si bine ai revenit!

Arata bine masina, sa o folosesti cu placere si fara incidente.

PS: Nu e Cupra, e Cupra R :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

str77

06 Iun 2016, 08:02

Felicitari Bogdan pentru masina si grija mare pana va imprieteniti.
Studiaza putin problemele specifice pentru acest model ca sa o tii in cea mai buna stare. Daca imi aduc eu bine aminte cam toate au probleme in primul rand cu "cam follower" si unele cu consumul mare de ulei.

Cosmin, daca vede Roger te pune sa scrii de 10 ori.
Pana in 2003 a fost Cupra si Cupra R, din 2003 Cupra a devenit FR si Cupra R a ramas simplu Cupra.
Just a Black ARL

Alexandrel

06 Iun 2016, 09:13

De fapt, vorbind de modelul 1P, exista Cupra(non-facelift 2.0TFSI 241 cp) si Cupra R (facelift 2.0TFSI 265cp - cea prezentata in acest topic). :hi

Roger
Moderator

06 Iun 2016, 10:06

str77, in ceea ce priveste 1P-ul, Comnin si Alexandrel au dreptate.
Legat de 1M Cupra R a fost din 2002 pana in 2005 iar Cupra a fost din 2000 pana in 2002-2003, depinde de motorizare, apoi a trecut la Top Sport si la final FR ;)

gamer555
ClubSEAT Admin

06 Iun 2016, 10:20

Multa bafta cu a ta Cupra R, frumoasa si potenta masina ;)

bertzi43
B-82-AJS

06 Iun 2016, 11:01

Felicitari pt achizitie, frumoasa culoare.
Sa o stapanesti sanatos

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Cosmin
Admin

06 Iun 2016, 14:21

str77 scrie:
Cosmin, daca vede Roger te pune sa scrii de 10 ori.
Pana in 2003 a fost Cupra si Cupra R, din 2003 Cupra a devenit FR si Cupra R a ramas simplu Cupra.

Azi sunt in toane bune, si in plus mi-am legat si degetele sa nu scriu un raspuns interpretabil la afirmatia ta de mai sus... Tastez cu limba. De pe telefon.

:hi
Imagine

Bogdan_bdk
Subiect Autor

07 Iun 2016, 19:57

Multumesc pentru primire baieti! :hi De mult asteptam si eu ocazia sa imi prezint masina aici.Am urmarit acest forum cu interes si pot sa spun ca e o placere sa iei topicul fiecaruia si sa citesti povestea fiecarei masini. Uneori parca asteptam piesele care trebuiau sa le vina baietilor cu tot atata nerabdare de parca ar fi fost ale mele. :yh Este placut sa stii ca faci parte dintr-un grup si ca poti sa impartasesti si bunele si relele cu cineva,chiar daca este in mediu on-line. Acum sa va raspund:
@ Alexandrel- Din pacate nu e masina de pe forum,a aparut pe net la o saptamana dupa ce am luat-o pe a mea. Zic din pacate "pentru ca trapa" si "pentru ca kilometri" :tongue Trapa aia face toti banii, dar asta e ...sa nu-L maniem pe Dumnezeu,e ok si asta.
@ Cosmin- Multumesc Cosmin! Da e Cupra R,mi-a scapat acest detaliu :lol: se observa si in poza R-ul de pe hayon. Apropos...nu stiu daca iti mai aduci aminte , sunt baiatul caruia i-ai montat maxi dot-ul de benzina acum vreo 2-3 ani :D
@ str77- Merci ! Legat de problemele specifice nu stiu mai nimic, de cam follower auzisem si eu,dar in rest 0. Daca poti sa imi dai mai multe informatii in acest sens ti-as fi recunoscator. Am inteles ca trebuie schimbat periodic si ca nu costa prea mult. Masina nu are nici un simptom...sau cel putin asa mi se pare mie(nu sunt un mare,mare cunoscator in ale masinilor).O sa ma apuc sa caut pe net sa vad ce gasesc :roll:
@ Roger- Multumim de informatii :tongue
@ Gamer- Multumesc !
@ bertzi Multumesc !

Alexandrel

Re: Gold Cupra R

07 Iun 2016, 21:34

As fi interesat de pretul pe care l-ai platit pe masina, macar intr-un mesaj privat daca aici nu iti este confortabil.
Cum se simt 265 cai si 350nm ?:D
:hi

Ciosmi

07 Iun 2016, 23:26

Felicitari Bogdan!
E ce trebuie ;)

Cosmin
Admin

08 Iun 2016, 07:44

Bogdan_bdk scrie:
@ Cosmin- Multumesc Cosmin! Da e Cupra R,mi-a scapat acest detaliu :lol: se observa si in poza R-ul de pe hayon. Apropos...nu stiu daca iti mai aduci aminte , sunt baiatul caruia i-ai montat maxi dot-ul de benzina acum vreo 2-3 ani :D

Da, stiu. Memoria inca ma ma tine. :) 1.4 TSI rosu :)

Foarte faina trecerea de la 1.4 la 2.0. Si eu sunt curios cat a fost masina. Chiar e un dream car si vreau sa vad la cati covrigi tre' sa renunt zilnic ca sa-mi iau si eu una...
Imagine

Bogdan_bdk
Subiect Autor

12 Iun 2016, 20:28

@ Ciosmi - Merci,o sa te sun cand ajung prin Bucuresti sa dam o tura impreuna :drive
@ Alexandrel & Cosmin - Pretul ei a fost 12.000,eu zic ca am prins-o bine avand in vedere ca pe Germania se invarteau pe la 13-14. Cai se simt bine dar parca ma asteptam sa fie si mai wow,probabil si din cauza ca pe a 1-a si a 2-a pierd aderenta substantial,anvelopele cred ca ar trebui schimbate,probabil sunt cele cu care a venit masina din fabrica. Oricum nu pot sa spun ca masina nu ofera senzatii :yah Spor la dieta cu covrigei Cosmin :tongue

Acum o sa urmeze sa ii fac revizia, daca aveti ceva recomandari sau sfaturi sunt binevenite.O sa merg probabil la Nurvil (Rm.Valcea) si o sa ma las pe mana lor...
Drumuri bune ! :hi