Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutzel1
Subiect Autor

leon 2006 BKD 140cp tdi

31 Mai 2016, 17:10

Salut am achizitionat de curand un leon de 140cp din 2006 masina la inceput mergea fara nici o problema am luato de la cluj e cu dsg, drumul de la cluj bucuresti a mers okay am facut 2000km intr-o saptamana :D alaltaieri am plecat la mare la constanta pe drum okay masina am pus motorina de la mol cu toate ca imi consuma cam mult in astia 2000km am facut 4 plinuri 2500 nu stiu exact cati in fine...
cand am plecat de la mare pe drum de la 80 in sus o mica trepidatie ,,, am zis ca e ok e drumul nasol am puso pe pilot la 160 si no problem dar azi am plecat la targu jiu si masina face in asa fel incat zici ca se destrama asa tare trepideaza nustiu cum sa descriu zici ca nu e prins motorul in suruburi :D tremura cumva din mijloc ... tot drumul mi-a facut figuri de la 80 in sus pana in 80 nimic tata spune ca este volanta...eu nu cred pt ca nu face decat la o anumita viteza si daca nu o mai accelerezi numai face am zis ca se rupe pe drum bine ca am ajuns acasa de la 120 in sus numai facea ... cateodata face si dupa 120 daca bagi picioru in ea pana in 180 are momente si momente habar nu am ce sa fac am citit pe forum unii spun sa sunt rupte planetarele din cutie
Puteti sa imi dati un sfat? as vrea daca se poate sa nu cheltui prea mult are numere rosii si nu are taxa platita si nu stiu cat imi permit sa investesc in ea adica, nu as vrea sa ii iau jenti noi si sa se dovedeasca a fi volanta de vina sau sa schimb volanta si sa fie altceva :D

azi am echilibrat cauciucurile si facut geometrie nimic nou aceeasi vibratie in orice treapta de viteza la orice turatie numai cand este accelerata
cutia schimba perfect nu smuceste, si in sport si in manual face la fel

Cosmin
Admin

Re: leon 2006 BKD 140cp tdi

01 Iun 2016, 23:31

Ionutzele, sfatul meu e sa te duci cu ea in proba inainte sa o cumperi. Si eventual inainte sa o cumperi sa mergi la un service sa o caute oleaca pe la incheieturi. Trepidatiile pot avea cauze multiple (unele cu rezolvare simpla, altele costisitoare).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ionutzel1
Subiect Autor

02 Iun 2016, 16:27

Cosmin scrie:
Ionutzele, sfatul meu e sa te duci cu ea in proba inainte sa o cumperi. Si eventual inainte sa o cumperi sa mergi la un service sa o caute oleaca pe la incheieturi. Trepidatiile pot avea cauze multiple (unele cu rezolvare simpla, altele costisitoare).

:D da nu eram bou sa nu merg in proba am mers a mers okay ba mai mult a mers ok inca 2000 km drumul spre casa plus un drum la mare plus km facuti la mine in bucuresti

Oricum am rezolvato era capatul de la planetara dreapta nu de la roata dinspre cutie. era varza facut

Eiiiii e a doua masina la care fac prostia sa nu o duc in service :( dedesubt sunt schimbate multe sunt puse piese noi. azi am vazut...
Da intr-adevar dar unde sa ma duc cu ea la test cand eu am venit la cluj cu trenul si nu aveam cu ce ma intoarce oricum daca era ceva nasol la masina cand am mers cu ea nu o luam

In fine am scapat cu 700lei cu tot cu manopera va recomand sa cautati un mecanic bun!

Adriannn

03 Iun 2016, 07:27

Virgule, te rugam !
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition