Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Vlad.

Re: Ulei cutie

31 Mai 2016, 01:58

Costel93 scrie:
v-a multumesc

Si eu iti multumesc. Intr-o pagina mi-ai spus defapt ca piesele originale sunt scumpe si nu merita. Ok, pune tu aftermarketuri la orice, eu o sa pun originale cat timp mi le permit. La vreme si masina noua e scumpa si nu merita. Strugurii.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

Costel93

31 Mai 2016, 12:59

un ulei mai performant, poate sa scada coeficientul de frecare astfel creste randamentul transmisiei, poate sa isi pastreze aceleasi caracteristici o perioda mai lunga de timp astfel se prelugeste viata cutiei de viteze si aproape aceleasi caracteristici la temperaturi extreme, acesta fiind cel mai greu lucru de realizat (cel mai bine se desurca uleiurile sintetice la acest capitol), aceste lucruri fac bine oricarei cutii de viteze,
cu jantele este in urmatorul fel, cu cat ai jante de diametru mai mare cu atat scade balonajul cauciucului si astfel in viraje (la viteze mari) deformatiile cauciucului sunt mai mici deci masina este mai stabila si nu apare periculul de dejantare, la o un automobil cu motor mai putin performant nu sunt necesare jante mari dar asta nu inseamna ca nu ii vor imbunatati stabilitatea la vitezele pe care le poate atinge in viraje, doar ca nu sunt necesare, fiinca acel motor nu se adreseaza unui comportament sportiv,
pe unele piese oem-ul cere mai mult decat ofera, insa exista producatori care ofera la fel de mult sau mai mult la un pret mai bun , bineinteles ca voi prefera a doua varianta fiindca nu ma intereseaza brandul ci functionabilitatea sau prefer sa fac upgrade daca este posibil
Seat Toledo 1.9 TDI 130 HP

Tombstone

22 Iun 2016, 11:21

Eu am schimbat uleiul la fel imi agata si sincer nu s-a rezolvat o sa merg sa vad timoneria sau ceva la cutie eventual.