Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mihay4ever
Subiect Autor

Probleme marunte. Need help !

25 Mai 2016, 16:29

Va salut cu respect pe toti de pe forum. Sunt nou aici pe forum si nou proprietar unui Leon 1M 2005, 1.6 16v BCB 160.000km. Super multumit de masina, n-am nimic de reprosat numai ca orice masina la mana a 2 are si cateva "bube" pe ea pe care le voi enumera. Mentionez ca dupa cumparare, i-am facut segmentare asa pentru mine, schimbat semeringuri supape si distributia, filtre+ulei+cauciucuri vara Michellin.

P1: Am 2 martori aprinsi in bord, cel de airbag si check engine. Cand mecanicul mi-a facut motorul mi-a spus ca supapa EGR este degeaba pe masina, este blocata si oricat a incercat el sa o curete sau sai faca ceva nu a reusit, a zis ca trebuie ori alta ori anulata. Acum 2 saptamani cand i-am facut ITP-ul, cel de acolo mi-a zis ca sonda lambda ar avea ceva probleme pt ca ii da alte valori si e posbil sa nu lucreze. Mentionez ca si miroase puternic a benzina (probabil nearsa) rezultand de aici si un consum cam maricel dupa parerea mea (10-11%) in conditii de mers decent cu ea nu subturata.
In legatura cu martorul de airbag aprins, cel de la care am cumparato a zis ca i-a schimbat o piesa care se afla undeva in dreapta jos fata sub mocheta daca am inteles bine si ca dupa ce a schimbato i s-a aprins acel martor. Aceasta este piesa veche schimbata de el
Imagine

P2: Inchiderea centralizata nu functioneaza (acest lucru imi sta pe creier) Problema sta in felul urmator: dupa cum stiti modulul de confort e setat ca la plecarea dupa loc dupa 15km/h usile sa se blocheze. La mine se blocheaza toate, apoi imediat cea din dreapta spate se aude cum se deblocheaza (am facut test, se deschide din exterior). Mentionez ca masina o incui/descui din cheie exterior si toate usile se incuie/descuie. Cineva mi-ar fi zis ca ar fi ceva pe incuietoarea dreapta spate si ca pana nu rezolv aceasta problema nu pot scrie nici cheia pe masina deoarece modulul de confort imi vede acea eroare !

Cam astea ar fi cele mai mari probleme momentan. Eu sunt din Constanta...cine ma poate ajuta in orice fel, fac cinste ! Va salut !

dany19940
Moderator

Re: Probleme marunte. Need help !

25 Mai 2016, 20:48

Daca EGR-ul e blocat, normal sa miroasa a benzina nearsa la coada masinii si sa ai consum mai mare. Sonda lambda se vede daca nu lucreaza daca stai cu VCDS-ul pe motor, in grupul de masura adecvat, si urmaresti valorile citite. Dar posibil sa-ti dea si in diagnoza ceva erori referitoare la ea. Daca nu ai asa ceva, rezolva mai intai cu EGR-ul, apoi vezi ce face sonda.
Senzorul din poza e unul din senzorii de impact lateral. Daca e dus, se aprinde becul in bord. Daca a pus piesa noua, nu avea de ce sa se aprinda, decat daca a lucrat cu contactul pus. Sau poate a ramas aprins de la senzorul stricat si nu a mai sters eroarea dupa schimbare. Scaneaza si vezi ce ai.
Repara sau schimba acea broasca de pe dreapta spate mai intai. Tot cu testerul se vede daca telecomanda emite. Daca modulul o vede corect, atunci o va invata. Daca nu emite...ce sa invete?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

mihay4ever
Subiect Autor

26 Mai 2016, 00:22

In legatura cu inchiderea centralizata, stiu sigur ca telecomanda emite, ledul rosu de pe cheie se aprinde, am verificato cu frecventiometru raspunde in acea frecventa 433 daca am retinut corect. Insa nu se sincronizeaza cu masina de nici o culoare. Am incercat cu mai multe testere si nimic. Si incuietoarea spate dreapta ce sa aibe ca din cheie din exterior masina se incuie total. Sa fie vorba de lipituri reci cum ai mai zis tu in alte posturi? Ma tot gandesc ca daca incuietoarea era total terminata nu se mai incuia deloc.
Referitor la martorul de airbag aprins, tipul ala a zis ca ar trebui introdus un cod in ecu pt airbag care doar cei de la seat il au. Nu prea am inteles acest lucru...exista ecu pt airbaguri? Am tot incercat din tester sal sting dar nimic...
In legatura cu egr ul.. O sa ma duc sai fac o diagnoza sa vad ce erori apar si voi posta. Iti multumesc frumos !

dany19940
Moderator

26 Mai 2016, 10:36

Normal ca exista calculator de airbaguri, dar n-am bagat niciun cod cand am avut de inlocuit senzori de impact lateral. Posteaza eroarea.
Broasca sigur are lipituri reci, asta e modul in care se manifesta.
ECU se denumeste numai calculatorul motorului - Engine Control Unit. Restul sunt calculatoare/controlere, cum vrei sa le spui.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

mihay4ever
Subiect Autor

26 Mai 2016, 10:54

Ma voi duce cu masina la un tester si voi reveni cu erorile.

mihay4ever
Subiect Autor

23 Iun 2016, 13:39

Imi cer scuze de intarziere, probleme personale. Am fost cu masina la tester rezultand: Eroare la sonda lambda S1J1 (banuiesc ca e prima sonda, cea dinainte de catalizator), eroare egr (egrul stiu sigur ca e blocat), la airbag eroare pe airbagurile laterale (senzor?). In legatura cu inchiderea centralizata, eroare pe incuietoare usa dreapta spate si pe usa sofer eroare modul. Depsre ce modul este vorba? mentionez ca pe butoanele de pe usa sofer pentru inchidere/deschiedere usi functioneaza cand vor ele..despre asta sa fie vorba? Multumesc

Undertacher

23 Iun 2016, 14:03

Trebuia sa dai copy la log si sa il postezi aici.Nu cred ca te poate ajuta dany doar cu ce ai postat.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

mihay4ever
Subiect Autor

23 Iun 2016, 14:08

Nu am avut cum sa fac vreo poza ca tipul ala era foarte grabit. Doar mi a zis care si unde sunt problemele la ce l-am intrebat eu.

dany19940
Moderator

23 Iun 2016, 15:20

Daca zici ca esti din Constanta, cauta pe Floryn_99 sau pe Nicola Cristi, ambi de pe forum. Nicola cred ca are si piese.

mihay4ever
Subiect Autor

23 Iun 2016, 15:43

Ok. Multumesc mult

mihay4ever
Subiect Autor

16 Iul 2016, 14:39

In urma diagnozei, am decis sa fac EGR off. Multi mi-au zis ca asa ar fi cel mai bine pentru motor. Vreau sa stiu daca e ok sau nu. Tipul care face egr off mi-a zis ca la modelul meu de egr electronic se face doar din soft nu trebuie sa mai blindeze egrul. Asa este sau trebuie si blindat?
In legatura cu prima sonda lambda, pe tester a aparut lambda S1J1, banuiesc ca e prima sonda cea dinainte de catalizator. Momentan nu-mi permit sa cumpar o sonda lambda noua, cea OEM am vazut ca e undeva la 1200 ron si ma gandesc sa incerc cu una la mana a doua. Am gasit o sonda lambda dar este de pe un leon cu motor 1.4. Este la fel ca cea de pe motoru meu 1.6, e ok?

dany19940
Moderator

16 Iul 2016, 17:05

O sonda OEM n-are cum sa fie mai mult de 700 ron.

mihay4ever
Subiect Autor

18 Iul 2016, 13:11

Dar se potriveste cea de pe 1.4 pe 1.6?

dany19940
Moderator

18 Iul 2016, 19:51

Cred ca da. La fel si EGR-ul. Eu nu as anula EGR-ul, e responsabil cu noxele si la ITP se va vedea. Azi a comandat cineva un EGR nou - cost 450 ron.

mihay4ever
Subiect Autor

06 Aug 2016, 08:11

Revin cu pozele de pe tester
Imagine

Imagine

Imagine