Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dumitru lucian
Subiect Autor

Salvati-ma FRATILOR!!!!!

23 Ian 2009, 22:12

Mai baieti....va rog sa-mi recomandati o REZOLVARE A PROBLEMEI MELE !!!!!!!!! Am un IBIZA din 07/2007 in leasing. Foarte foarte multumit de ea dar.....aici este PROBLEMA mea!!! Vrau sa scap de ea dar...vreau un LEON mai puternic. Problema este ca in afara de a pune niste anunturi pe net nu prea am cum sa predau leasingul. Poate imi puteti recomanda o firma ceva care se ocupa cu chestii din astea. Vreau sa predau cumva leasingul si imi iau un LEON tot in leasing....ma intelegeti voi nu? Marfa de masina dar ...asta este.Chiar am tot incercat pe la tot felul de firme dar nu sau sinchisit sa-mi raspunda...parca degeaba au adresele de contact. V-as fi recunoscator foarte daca stie cineva freo firma care m-ar putea ajuta cu asta. Masina este impecabila...am bagat ceva bani in ea...filtre sport, suspensii sport, audio Kenwood(ultim model) toch screen cu DVD,DVX, IPOD,Bluetooth,MP3, NAVIGATIE, conectie camere TV. MERCI MULT!
VITEZA ESTE FATA INTINECATA A MORTII!!!

Travis

Re: Salvati-ma FRATILOR!!!!!

24 Ian 2009, 11:14

Nu o poti lasa la un dealer ca si avans si sa mai dai diferenta pentru alta masina? Nu stiu daca se poate si la cele pe leasing, dar cred ca bamse ne-ar putea lamuri.

bv10ptz
ingineru

24 Ian 2009, 12:46

se poate face rocada asta si la reprezentanta.Sau poti cauta la welt auto ,asta in cazul in care vrei una la mana a doua si cu conditia sa aiba ce cauti tu pe stoc
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Testosul

24 Ian 2009, 20:12

Intr-adevar, poti lasa masina la Weltauto si cu banii pe care ti-i dau platesti avansul la ceea ce-ti doresti tu. Probabil ca o sa ai o mica pierdere ata de pretul pe care l-ai putea lua in tirg sau la anunturi, insa cei de acolo iti si faciliteaza toate actele ce trebuie facute si te sfatuiesc in pasii de urmat .

luci&dana
VIP

25 Ian 2009, 14:16

la reprezentanta nu poti beneficia de buy-back cat timp este in leasing. am vrut sa procedez si eu la fel. iar la welt-auto, iti da un pret foarte mic in comparatie cu cat a costat masina
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

dumitru lucian
Subiect Autor

25 Ian 2009, 14:52

deci in concluzie nu prea am mare lucru de facut???? am sa mai astept poate predau leasingul cuiva...dar pina atunci...asta este.
Multumesc pentru pareri si poate daca auziti ceva in legatura cu necazul meu imi da-ti mesaj.

Krondet

26 Ian 2009, 15:03

dumitru lucian scrie:
deci in concluzie nu prea am mare lucru de facut???? am sa mai astept poate predau leasingul cuiva...dar pina atunci...asta este.
Multumesc pentru pareri si poate daca auziti ceva in legatura cu necazul meu imi da-ti mesaj.

am intrebat si eu, teoretic, pentru viitor. "daca apare un model mai ispititor decat ibiza curenta, pot face un buy-back"? iar dealerul mi-a raspuns - Nope.
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

dogbv77

26 Ian 2009, 20:55

Exact in aceeasi situatie sunt si eu...
Ibiza, leasing, iulie 2007.
Si tot Leon sau macar Noua Ibiza vreau.
Problema este alta...sistemul de buy back la noi nu este functional in avantajul nostru, al clientilor. Daca vrei sa inchizi leasingul, o sa observi ca trebuie sa platesti cam cat ai dat pe masina noua...(a mea a fost 12.300 cu TVA, am dat 2500 avans, am platit un an jumatate si daca as inchide maine leasingul, as mai avea de dat cam 10.000 cu tva. Banii asti nu-i da nici o firma de buy back...). La Weltauto (in brasov) am o prietena foarte buna (a fost inainte la seat). M-am dus sa ma interesez...am primit pe masina mea...un maxim de 6000 euro. pai in conditiile astea, ma duc si o vand in targ cu 8000 !!!
Deci...daca vrei altceva si vrei sa inchizi si leasingul, nu te baza pe un buy back, ci mai degraba pe banii tai de avans...
New Ibiza 1.4 86 cp PearlOrange
Imagine

dumitru lucian
Subiect Autor

26 Ian 2009, 21:23

Salut! Astazi am primit o oferta de 7500E pe masina de la WELT. Naspa ....asta este...ce altceva pot sa fac? nimic.....doar sa gasesc pe cineva care sa-mi preia leasingul ....asta este....din asta am avut de invatat!!!!! Daca am sa gasesc bine .....si am sa astept...daca nu???...ce naiba....pot sa fac? tre sa impac cu situatia asta de ....TIPIC ROMANESC!!!! in germania ,am vb cu o ruda de a mea, ptr cazurile de genul asta nu este nici o preoblema....platesi o taxa de 138 E ptr nu stiu ce si gata ....ai schimbat masina. Cum ai zis tu ....ei nu se gandesc la ei ci sa mai si gandesc si la clienti. Bafta !!!
dogbv77 scrie:
Exact in aceeasi situatie sunt si eu...
Ibiza, leasing, iulie 2007.
Si tot Leon sau macar Noua Ibiza vreau.
Problema este alta...sistemul de buy back la noi nu este functional in avantajul nostru, al clientilor. Daca vrei sa inchizi leasingul, o sa observi ca trebuie sa platesti cam cat ai dat pe masina noua...(a mea a fost 12.300 cu TVA, am dat 2500 avans, am platit un an jumatate si daca as inchide maine leasingul, as mai avea de dat cam 10.000 cu tva. Banii asti nu-i da nici o firma de buy back...). La Weltauto (in brasov) am o prietena foarte buna (a fost inainte la seat). M-am dus sa ma interesez...am primit pe masina mea...un maxim de 6000 euro. pai in conditiile astea, ma duc si o vand in targ cu 8000 !!!
Deci...daca vrei altceva si vrei sa inchizi si leasingul, nu te baza pe un buy back, ci mai degraba pe banii tai de avans...

bv10ptz
ingineru

26 Ian 2009, 21:44

persevereaza.poate gasesti pe cineva care vrea sa predea leasing-ul la un leon si cazi la intelegere cu el.nu se stie niciodata
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

dumitru lucian
Subiect Autor

26 Ian 2009, 22:30

Slabe sanse. Dar ce naiba sa fac?....sa astept....asta pot sa fac.....mama ei de TARA de C...T!!!!( scuze de expresie).
bv10ptz scrie:
persevereaza.poate gasesti pe cineva care vrea sa predea leasing-ul la un leon si cazi la intelegere cu el.nu se stie niciodata

Bamse
Moderator

27 Ian 2009, 09:33

hai ma lucian nu fi asa de ofuscat..!
tu barem ai o masina cu care sa mergi....gandeste te ca si pt mine e greu avand in vedere situatia cu buybackul....deci te-ai razgandit nu?nu te mai intereseaza ! :(

daca mai vrei vreo informatie, te rog sa apelezi la mine cu toata increderea oricand.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

marian_iam
V.I.P.

27 Ian 2009, 09:38

@ dumitru lucian : pe viitor cand mai deschizi un subiect, la titlu, pune adevarata problema! nu doar un titlu fen help, problema, etc.
multumesc!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

dumitru lucian
Subiect Autor

27 Ian 2009, 09:51

marian_iam scrie:
@ dumitru lucian : pe viitor cand mai deschizi un subiect, la titlu, pune adevarata problema! nu doar un titlu fen help, problema, etc.
multumesc!

Mii de scuze!!!! Sunt nou pe forumuri . Merci ptr sfat!