Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

GeX77
Subiect Autor

Seat Leon 1.8T Modificat

05 Apr 2016, 00:33

Salutare colegi !
Numele meu este George , nou pe forum si in lumea Seat .
O sa mi prezint si eu al meu Seat Leon pe care este probabil deja il recunoasteti din unele competitii de tuning .
Caracteristici :
Motor 1.8T AUQ 180 cp stoc ( dus in 225cp din Stage 1 , filtru sport , evacuare ) cu doar 42 000 km la bord fiind folosit doar pentru competitii .
Exterior : Kit tuning (bara fata ,bara spate si praguri) , capota custom , eleron , stopuri led clare si jante Dotz pe 18 inch
Interior : Scaune Sparco ,dvd Pioneer si unul dintre cele mai puternice sisteme audio din tara marca Ground Zero Nuclear .
Motor: Stage 1 , Bara stabilizatoare , Blow off Valve , Filtru K&N

Ca si dotari :
Climatronic
Oglinzi electrice
Volan reglabil
Suspensie reglabila
Inchidere centralizate
Etc..
Pe viitor masina va suferii usoare modificari pentru a devenii o "daily car" si anume:
Schimbare bara fata (Cupra R) si capota. Asta cu speranta ca va arata ok cu restul kit ului . Daca nu se vor schimba si pragurile cu bara spate tot de cupra .
Se va vinde tot sistemul din portbagaj .
Si cam atat . Toate celelalte modificari raman pentru a ma bucura de ele .
Masina in rest este foarte intretinuta si foarte "tanara " totodata .
Merita ingrijita ca la carte , benzina de calitate si in rest ... talpa :D

Si acum pozele :

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Leonte

Re: Seat Leon 1.8T Modificat

05 Apr 2016, 17:26

Urat arata:))(

gamer555
ClubSEAT Admin

05 Apr 2016, 20:10

Bine ai venit in ClubSEAT! Despre masina, 1.8T stage 1 cu 42 mii km suna f bine. Totusi la look exterior interior masina sufera de faptul ca a fost modificata radical acum ceva ani, iar intre timp moda s-a schimbat complet... Cam astea sunt riscurile modificarilor extreme, din acest motiv revenirea la kit OEM complet e cel mai bun lucru pe care il poti face si din punct de vedere estetic si practic.

Adriannn

06 Apr 2016, 07:03

Masina arata groaznic, iar pozele sunt maxim de editate, sunt curios cum arata defapt vopseaua in realitate.

Sustin revenirea la look stock, baza e buna.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition

Vw_g60

06 Apr 2016, 10:31

Salut George,
In mod normal mi-as fi tinut gura, dar avand in vedere ca ai specificat din start ca vrei sa o aduci pe calea normalitatii din punct de vedere estetic, un mare thumb up din partea mea ( nu ca ar conta). :)

RBY87

06 Apr 2016, 14:05

salut ...
si eu sunt de aceeasi parere precum colegii de mai sus .... e destul de exagerat tunningul ... bafta cu revenirea la normal ;)
Seat Leon 1.8 20V 4X4 T 180CP
Seat Leon 1.6 16v 105CP

Roger
Moderator

06 Apr 2016, 14:48

Bun venit si din partea mea!
Kit-ul exterior este de moda veche intr-adevar, insa nu e facut pe genunchi in garajul dintre blocuri. Este un kit facut de MTK, special pr leon 1M si care costa aprox 1500 Euro: http://www.leon-concept.com/Leon1M/Tuning/mtk.php.
Trecerea la un look mai placut e de apreciat ;)

GeX77
Subiect Autor

14 Mai 2016, 17:12

Asa cum am spus , au inceput modificarile . Cu foarte mare greutate ce i drept , datorita faptului ca este o misiune aproape imposibila sa gasesti un kit de cupra r la noi in tara . Dar norocul a facut sa gasesc pe ebay.co.uk un kit . Si cum fiecare roman are o cunostinta in Anglia au ajuns repejor si in tara . Problema a fost ca bara fata era cam "atinsa" si a fost de lucru la ele , dar si pretul a fost multumitor : 1300 lei cu tot cu transportul acolo si drumul spre tara cu tir ul .
Asa au fost in varianta initiala :

Imagine.Imagine.Imagine

In curs de lucru :

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

In final :

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

PS: Am pus si pozele cu barile vechi pentru a se vedea diferenta cer - pamant :))
Pragurile inca nu sunt montate pentru ca vechile praguri au fost lipite pe tabla cu mastic si ca cireasa de pe tort prinse in cate 3 gauri pe fiecare prag . Deci mai am de lucru si acolo dar sper sa fie gata saptamana aceasta .

Pe langa acest kit masina a mai primit ulei nou ( liqui moly 5w 40 ) , filtre , bujii ( denso iridium tough) si cea mai importanta dintre toate ( chiar daca multi dintre voi sunteti impotriva ) o instalatie gpl (montata in Buzau) Tomasetto cu stag 4 ,rezervor de 55 , furtune marite , facuta sa duca pana la 250 cp de care pot sa ma declar foarte multumit .
Alte bibileli si modificari : Sistemul audio a fost dat jos ( cu o lacrima in coltul ochiului ) si pus la vanzare .
Curatat filtrul sport si clapeta de acceleratie.
Cam atat pana acum . Mai am de lucru si o sa va tin la curent .

Roger
Moderator

14 Mai 2016, 18:02

Arata mai bine acum. Totusi, bara fata ar merita doua grile noi: cea de la numar de jos si cea mare, de sus.

floryn_99

14 Mai 2016, 22:50

Bravo. Ține - o tot așa și rezultatele vor fi pe măsură!

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

andimiroiu
Andrei

16 Mai 2016, 21:58

De curiozitate, cum se impaca stage 1 225cp cu gpl? Diferenta la consum inainte si dupa?