Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Daddy

Re: FR ST 2.0 tdi 184 cp M6

06 Apr 2016, 09:49

Un XP nou la 22 de mii si configurat de tine nu aveai cum sa cumperi, evident. Dar un XP la pret superdiscountat si cu garantie si finantare se putea si se poate lua de la Weltauto. Cum am mai spus si pe alte forumuri, cind am luat-o eu pe a mea, mi s-a oferit un alt XP de 184 de cai alb, fara trapa si alcantara dar in rest cu de toate, inclusv dcc si acc, la 25 de mii si care s-a dat ulterior la 22 de mii. Avea sub 5 mii de km si garantie 4 ani.
Acu' sunt vreo doua la welt, dintre care unul de 184 la Pipera, la 25 de mii. Oricum, configuratia aleasa de tine e superacoperitoare, eu nu i-as mai fi pus decit un 4WD si alta culoare :).
Seat Leon X-Perience 184 DSG

Uomuom
Subiect Autor

06 Apr 2016, 19:39

La Velt auto Avia mi-au dat pe fostul meu Audi 5.500E iar eu am luat pe el 7.000, Sunt niste profitori si oportunisti. Intre timp am reusit schimbarea: i-am pus si pachetul Dinamic. Trecand decat 11 zile de la plata avansului si masina nefind lansata in fabricatie, cu sprijinul deosebit al deallerului de la metrotehnica, am reconfigurat masina. Acum este un Leon simplu de culoare albastra nemetalizata (am facut asta pt ca oricum aveam bugetul depasit cu 10% si la fostele A4 avant, rar le-am folosit spatiul pe plin). Conform discutiilor cu Sailboat si la ce a scris Gammer despre versatilitatea oferita de DCC, mi-am dat seama ca voi regreta daca nu-l pun... tinand cont ca voi circula aproape peste 60% in Bucuresti unde rigiditatea suspensiei sport si desele parcari ar fi fost mai problematice.
FR 184 cp M6, Stay safe!

Uomuom
Subiect Autor

06 Apr 2016, 20:08

... m-am uitat acum pe Weltauto, iar Leoanele de 150 cp diesel 2014-2015 sunt intre 19.000 si 25.000 euro. Al meu (in varianta hathbag, ablastru standard, 184 cp, m6, airbag lat sp, full led, pachete dynamic, confort si iarna, media plus si full link) costa - discount si rabla putin sub 22.000. Foarte greu sa fi gasit un dealler sau Welt din tara sau strainanate (adunand transportul si o garntie de doar 2 ani) sa ma scoata notabil sub aceasta suma pt configuratia mentionata si an 2016.
FR 184 cp M6, Stay safe!

Daddy

06 Apr 2016, 21:17

Asta
https://www.dasweltauto.ro/d/detail#bra ... ivat=false
Are pret si dotari ok.
Iar asta
https://www.dasweltauto.ro/d/detail#bra ... ivat=false
E cu DSG si cu optionale beton.
Iar garantia nu e de 2 ani. E garantia originala a masinii de 4 ani.
Ca idee trapa + DSG + ACC + navi high inseamna peste 5 mii de euro in optionale, daca nu ma insel.
Seat Leon X-Perience 184 DSG

gamer555
ClubSEAT Admin

06 Apr 2016, 21:28

Sa inteleg ca acum masina nu mai e ST ci 5 usi iar albul s-a facut albastru ?

Oricum, pt DCC te felicit, nu stiu cum sa fac sa indrum cat mai multi catre optiunea asta care mi se pare printre cele mai importante si care aduce cel mai mare plus masinii fata de marea majoritate a masinilor de pe strada.

Uomuom
Subiect Autor

06 Apr 2016, 21:38

Le-am vazut si eu, dar sunt 2015, probabil au deja un proprietar pe carte si mai scumpe decat imi pot permite. Daca ar fi lasat 2-3000 euro la pret si nu ar fi fost dsg era un "deal"pt mine. Eu nu agreez ideea de dsg, cu atat mai putin pe diesel.
By the way, incercand sa ma obisnuiesc cu viitoarea masina, am dat pe youtube si am vizionat cateva filmuletze. Fiind transpus impreuna cu pustiul in superactiunea depasirilor pe circuit, fetitza m-a avertizeazat ca se vorbeste in romana. Cum Gammer are modelul respectiv posibil sa fi fost el?!?
FR 184 cp M6, Stay safe!

Uomuom
Subiect Autor

06 Apr 2016, 21:43

gamer555 scrie:
Sa inteleg ca acum masina nu mai e ST ci 5 usi iar albul s-a facut albastru ?

Oricum, pt DCC te felicit, nu stiu cum sa fac sa indrum cat mai multi catre optiunea asta care mi se pare printre cele mai importante si care aduce cel mai mare plus masinii fata de marea majoritate a masinilor de pe strada.

Corect: gratie tie si lui Sailboat, pt ca era timpul prea scurt sa mai gasesc una pt test am mers pe mana voastra. Oricum albastru mi-l doream de la inceput, dar nemaifiind bani l-am luat standard.
Acum cativa ani veneam mereu la intalnire Audi de la Parlament si uneori la Tribunal vinerea pe la 20.00. La Parlament, erau si Seatisti. Acolo va intalniti si voi de regula? Daca da, poate dau si eu o fuga cu Loganul nevestei. Numai sa nu ma usuiti.
FR 184 cp M6, Stay safe!

gamer555
ClubSEAT Admin

06 Apr 2016, 21:48

Eu sunt in filmulet, cu masina din dotare. Nu stiu de ce dar acel filmulet primeste multe vizualizari :)
Gasesti pe canalul acela f multe ture pe ring si alte circuite. In principiu am cenzurat cele cateva iesiri mai colorate in limba romana, cu exceptia ultimei ture pe ring daca nu ma insel :) in rest pot fi privite cu copiii fara probleme :)

Cat despre intalniri, da, acolo ne strangem de obicei. Baietii sunt f prietenosi, o sa vezi ;)

Uomuom
Subiect Autor

07 Apr 2016, 08:02

Felicitari pt cursa, am vazut ca Porsche ul galben ti-a inchis de cateva ori unghiul inainte sa-l depasesti in acele curbe stranse. Asta te-a costat sa fii depasit altii doi (unul albastru patratzos si altul...). Am vazut ca stai bine in scaun, esti calm si nu faci greseli. Cred ca te ajuta si Mediaplusul cu harta circuitului, atat de bine pozitionata. Cei doi aveau masini mult mai puternice (ma rog cred ca veneau lansati din spate), nu te-ai grabit sau enervat de nesimtitul din fata ai gresit abordarea, de te-au depasit atat de usor. In fine pustiul meu de 7 anisori s-a enervat rau pt ca i-am zis ca esti colegul meu.
Cand si unde este urmatoarea intalnire Seat?
FR 184 cp M6, Stay safe!

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Apr 2016, 10:07

mersi, acea cursa a fost doar una de incalzire pe ud, am mers prudent. de atunci am mai facut multe ture, timpul meu cel mai bun e cu vreo 45 secunde mai bun decat cel din filmuletul gasit de tine. cat despre navigatie, pur si simplu a fost lasata deschisa, circuitul il inveti inainte, nu in timpul cursei, nurburgringul nu iti lasa loc de greseli cu parapetii atat de aproape si cu atatea viraje / schimbari de nivel etc.

aici mi se pare ca am mers eu cel mai "rapid" si am folosit mai mult din latimea circuitului, eram la a patra tura pe ziua respectiva si imi intrasem un pic in ritm, ar fi fost o tura de 9:15 daca nu aveam doua steaguri galbene pe portiuni lungi ale circuitului. viteza maxima: ~216kmh la minutul 3:05 in swedenkreuz

vezi la mine pe thread poze si video cate vrei :) oricum, am avut ocazia sa merg cu un olandez cu un 184 (cu stage 2 soft, evacuare, golit fara interior, semi-slickuri) ala merge la 8:15 :) sa vezi pe ala calm si ce stil are la schimbat, mai am mult de tot de invatat.

* intalniri se fac saptamanal in Bucuresti vinerea incepand cu 21, de obicei la casa poporului iar daca e ocupat academie daca e vreme frumoasa sau afi (zona roz) daca e urat afara.
detalii pe forum viewtopic.php?f=11&t=395&start=6825
si pe grupul oficial de Facebook https://www.facebook.com/groups/ClubSEATRomania/
sau pagina oficiala de Facebook https://www.facebook.com/ClubSEATRomania/

:hi

Uomuom
Subiect Autor

Re: FR 2.0 tdi 184 cp M6

07 Apr 2016, 11:39

Mersi, ne uitam diseara.
FR 184 cp M6, Stay safe!

Uomuom
Subiect Autor

08 Apr 2016, 11:02

Cred ca o combinatie agreeata pentru jante de otel / anvelope de iarna la un cost minim, ar fi 16 inchi, 6,5J ET 46 (6J ET 48), 5x112 cu 205/55/16. Eu as alege insa altceva pentru a o ridica cat mai sus, dar in acest fel nemaifiind omologata RAR, este posibil ca asigurarile sa nu despagubeasca eventualele pagube. Voi care ati trecut cu FR ul prin iarna ce variante imi recomandati?
FR 184 cp M6, Stay safe!

Uomuom
Subiect Autor

08 Apr 2016, 21:42

Off topic: Incercand sa aflu cate mai multe despre Leon am gasit si noutati despre viitorul SUV. La modele Seat de pe forum inca nu am gasit rubrica pentru Ateca, asa ca am postat aici. Acesta urmeaza sa fie lansat in Romania in toamna aceasta. Numele vine de la o localitate din Spania, si seamna un Leon ST mai cocotzat. Cred ca se vrea o replica mai ieftina pentru Noul Tiguan si o concurenta serioasa pt. viitoarea Skoda Vision. Mai jos este un link de pe configuratorul german unde deja se poate comanda.

http://www.carsuk.net/seat-ateca-suv-re ... -suv-game/
http://konfigurator.seat.de/seat-cc/des ... =2#carline
FR 184 cp M6, Stay safe!

Uomuom
Subiect Autor

09 Apr 2016, 12:27

Acum am vazut si raspuns acolo.
FR 184 cp M6, Stay safe!
  • 1
  • 2
  • 3