Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cobra
Subiect Autor

Reglaj far rupt/stricat

02 Apr 2016, 20:31

Salut
Am xenon din fabrica si la un moment dat se pare ca pentru farul din stanga (sofer) s-a reusit stricarea reglajelor, invart de ele si nu fac nimic.
Am scos farul, l-am adus in casa, dar nu imi dau seama cum as putea sa repar... ma intereseaza in principal cel pe verticala, am vazut ca acel fir care trage pare rupt de rotita, nu vad cum as putea sa il repar. am pus pentru moment o sarma care sa il tina un pic mai sus, dar nu e destul. Aveti idee cum sa am acces mai bun acolo? sau cum se scoate rotita de reglaj? trebuie sa scot geamul farului oare? (sper ca nu :( )
merci frumos

Cosmin
Admin

Re: Reglaj far rupt/stricat

04 Apr 2016, 13:00

Nu prea se poate repara fara sa il desfaci complet (sa scoti sticla). Si chiar daca il desfaci, ai nevoie de piese care nu se vand separat. Sistemul de reglaj e din plastic, sunt mari sanse sa se fi tocit rotitele. Daca e doar sarit din ghidaj, atunci se poate reaseza.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

cobra
Subiect Autor

Re: Reglaj far rupt/stricat

04 Apr 2016, 13:44

din ce am vazut eu reglajul se face printr-un fel de sarmulita (din plastic) care e trasa de acele rotite. acea sarmulita (stiu, nu e sarma daca e din plastic, dar nu stiu cum sa o descriu altfel) pare sau rupta, sau desprinsa din ansamblul de rotite... nu vad cum sa umblu pe partea asta :(
acum l-am fixat din suruburile carcasei cumva, dar nu prea sunt incantat de solutie, nu prea e elegant... si nu se mai poate regla in viitor.
dar daca zici ca nu mai e reparabil oricum... atunci asta e :(
exista cumva vreun tutorial pt reasezare in ghidaj? poate o fi doar sarit, desi ma indoiesc
merci frumos