Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bluestyle
Subiect Autor

Da in nas

24 Mar 2016, 22:40

Salut. De mult timp am o problema care ma deranjeaza tot mai tare si anume cand pun si iau piciorul pe acceleratie se aude ca un tacanit din zona cutiei / motorului si simt o trepidatie / da in nas. Este foarte deranjant deoarece de fiecare data cand ating acceleratia sau iau piciorul de pe ea, "afla" toata lumea din masina. Se simte ca un joc undeva, parca ar fi ceva desprins si joaca. Nu reusesc sa imi dau seama ce ar putea fi si nici nu ma prea pricep.

https://www.dropbox.com/s/qxptszs3wajmg ... 9.mp4?dl=0

Am incercat sa inregistrez putin sunetul, daca ascultati cu atentie veti auzea tacanitul...

dany19940
Moderator

Re: Da in nas

24 Mar 2016, 23:08

Suportii motorului sunt OK?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Adriannn

25 Mar 2016, 08:13

S-ar putea sa fie suportul de sub motor (dogbone) uzat.

Eu l-am schimbat, si pe cel de la baterie, ce-i drept nu si pe cel de langa rezervorul spalatorului de parbriz si tot cand merg in coloana in treapta a 2-a si acceelerez/ decelerez se cam zgaltaie masina, face la fel si dupa curatirea clapetei de acceleratie.

Ma gandesc ca e din cauza faptului ca acceleratie e by wire si nu pe cablu. Destul de enervant acest lucru dealtfel, raspunsul la accelereatie e atat de prost incat daca apas acceleratia foarte repede la podea si iau piciorul in treapta a 2-a masina nu schiteaza absolut nimic.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

bluestyle
Subiect Autor

25 Mar 2016, 13:43

Am schimbat de curand suportul de la baterie si cel de la cutie, ar trebui sa fie ok. Am sa merg totusi la un mecanic sa verifice. Voi curata si clapeta si sper sa se rezolve...

rap_florinn

25 Mar 2016, 15:18

Incerca sa cureti si senzorul MAP de langa joja de ulei o sa vezi ceva imbunatatiri
La clapeta daca o demontezi incerca sa demontezi si teava aceea care face legatura intre Clapeta si EGR si o sa vezi ca are un fel se mazga
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003