Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cnorisor
Subiect Autor

Probleme inchidere centralizata??? LEON 1P 1.9TDI BXE

29 Feb 2016, 12:02

Salut,

De curand am observat o problema ciudata la usa dreapta spate, precizez ca problema a aparut din senin nu in urma unui accident. Masina deschisa : toate usile sunt ok ; o "incui" din telecomanda si o redeschid : usa spate dreapta nu se deschide din exterior. Din interior o pot deschide , o data deschisa din interior o pot deschide si din exterior. "Incui" masina si o iau de la capat ca sa pot folosi usa dreapta spate.

Aveti idee ce ar putea fi? ma gandesc ca poate e ceva usor care o pot rezolva si eu ; mentionez ca usile din spate sunt folosite fff rar asa ca nu am o urgenta sa remediez problema.

Multumesc.

zapacit

Re: Probleme inchidere centralizata??? LEON 1P 1.9TDI BXE

29 Feb 2016, 14:53

Salut,
Aceeasi problema o am si eu la usa din stanga spate, iar inainte am avut-o la usa de la sofer. Din cate am citit pe forumuri sunt probleme mai des intalnite la masinile din grupul vag.
Au un mecanism care deblocheaza usa, iar acel mecanism e plin de praf si mizerie si nu mai face contact bine.
Eu am rezolvat problema la usa de la sofer cu un simplu spray de contacte si o zi munca sa dau fata jos la usa si sa scot acel mecanism pentru a-l curata.

cnorisor
Subiect Autor

29 Feb 2016, 14:58

zapacit scrie:
Salut,
Aceeasi problema o am si eu la usa din stanga spate, iar inainte am avut-o la usa de la sofer. Din cate am citit pe forumuri sunt probleme mai des intalnite la masinile din grupul vag.
Au un mecanism care deblocheaza usa, iar acel mecanism e plin de praf si mizerie si nu mai face contact bine.
Eu am rezolvat problema la usa de la sofer cu un simplu spray de contacte si o zi munca sa dau fata jos la usa si sa scot acel mecanism pentru a-l curata.

Mersi mult de raspuns, incerc sa vad ce pot rezolva si eu sa repar problema.

zapacit

29 Feb 2016, 15:28

Nu ai pentru ce.
Uite aici 2 tutoriale care iti explica problema:
https://www.youtube.com/watch?v=y-dQoBTQ2yQ
https://www.youtube.com/watch?v=z5dtdyDDgrw