Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Skubidu
Subiect Autor

Re: Modificari masina

20 Feb 2016, 10:23

Ok.. :roll:. Sincer o sa incerc sa mai demontez cate ceva de pe masina, putin cate putin, apoi o sa incerc ceva mai complex. O sa incep cu fetele de usi, mai exact cu manerele de plastic de la deschizator, trebuie sa le curat, nu mai au luciul de altadata. Multumesc frumos Dani, o zi buna sa ai! :hi

Tocmai mi-am comandat Confort blinkerul de la bobby, am auzit ca si tu ai unul, ai avut ceva probleme cu el? Dupa ce imi cumpar maneta de semnalizator, abia astept sa il pun la locul lui :yah
Toledo 1M 2001 1.9 Tdi 90cp

dany19940
Moderator

20 Feb 2016, 10:55

Eu am comfort-blinker OEM, nu de la Bobby. E luat de pe ahw.com parca.
Roll up/down iti fac oricand treci prin Onesti si sunt si eu in tara.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Skubidu
Subiect Autor

20 Feb 2016, 23:09

Multumesc frumos, sper sa fie bun si cel de la Bobby. E bine de stiut :yah. Lucrez in weekend 10h/zi, din cauza programului aglomerat cu facultatea nu imi permit sa lucrez pe un alt program, deci va trebui sa astept pana luni cand o sa incep sa demontez incetul cu incetul masina, o sa ma bag si la volan/maneta semnalizator si eventual la nuca/husa schimbator, dar o sa iti cer niste sfaturi inainte sa ma apuc, toata stima. O seara placuta va doresc! :hi

P.S : e prima oara pe un asemenea forum/grup, dar am ramas placut surprins sa vad cat de altruisti si cum se cade sunt unii oameni, totusi mai ramane o farama de speranta, in societatea noastra civila minunata.
Toledo 1M 2001 1.9 Tdi 90cp

Marian NMC

17 Mar 2016, 21:19

buna ziua ! am o intrebare se poate monta esp pe toledo meu 1.9 alh...nu am asa ceva si as vrea sa imi pun...si inca o intrebare cum active display-ul cel mic dreptunghiula din mijlocul ceasurilor?si pentru ce e mai exact?
Imagine

Costel93

17 Mar 2016, 22:25

salutare, teoretic se poate monta, iti trebuie modulul ESP (pompa ABS cu ESP), senzor pozitie volan, accelerometre laterale, un senzor de rotatie a masini in jurul propriei axe si buton de cuplare/decuplare, practic este o treaba complicata si implica o demontare destul de serioasa a masini, dar daca gasesti un toledo/leon pentru donatie cred ca se merita si eu m-am gandit sa montez doar ca nu am gasit in dezmembrari, este o dotare rara pe toledo
acel display afiseaza informatii de la cdplayerul original
Seat Toledo 1.9 TDI 130 HP

Bogdan.A

28 Apr 2016, 12:16

Legat de acel al 3-lea display din bord. Acel ecran afiseaza informatiile de pe CD. El este legat cu unitatea OEM (Cd Aura sau Casetofon Aura) iar pe el sunt afisate posturile radio (denumirea lor), modificarea volumului este aratata, ce piesa este pe cd, de exemplu track 1,2 si asa mai departe, iar daca ai magazia de cd iti arata ce cd este si cu ce piese este.
Daca cumva pe masina nu mai exista echiparea originala pe linia audio acel ecranu nu mai arata nimic. Daca doresti sa il faci sa mearga, va fi greu spre extrem de greu sa gasesti un cd-player care sa comunice cu acel ecran, deoarece acele cd-uri care au comunicat cu ecranul au fost montate doar pe Seat Toledo Executive in cazul meu sau pe Seat Leon dotari de varf. Eu cand am studiat problem, avand Toledo am aflat ca au fost montate pe masinile cu motorizare v5 2.3, 1.9 tdi echiparea de varf.
In cazul in care vrei sa pui pe masina un casetofon Aura povestea se schimba putin deoarece se pare ca 90% din casetofoane au stiut sa comunice cu acel ecran.
________

Seat Toledo 1.6 16v 105 cp, True Love :D

Adriannn

28 Apr 2016, 12:19

Inlocuieste lichidul servo, chiar daca rezervorul e full, daca nu a mai fost schimbat de mult timp o sa se cunoasca putin ca efort.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

dany19940
Moderator

28 Apr 2016, 16:45

Bogdan, masina mea a fost echiparea Stella si a avut acel display, si motorul e de 1,6/16V. Deci nu e 100% ceea ce spui tu. Sunt mai multe modele de dispaly-uri, unele aratand temperatura exterioara, treapta de viteza la masinile cu cutie automata, precum si orice combinatie posibila. Deasemeni, sunt masini la care merg amandoua liniile de afisare. Nu sunt afisoare separate, e unul singur cu 2 linii. Unele chiar merg merge activata a doua linie.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Bogdan.A

29 Apr 2016, 12:36

Da Dani intradevar, dar eu spuneam de cd-player. Casetofonul care a fost montat pe SEat, cam toate stiau sa citeasca acel ecran. Problema era la cd-player. Nu vreau sa dezinformez este doar info ce am adunat-o eu. Oricum mersi de completare. Interesant ar fi sa vedem un 1M cu ambele display-uri functionale si cu cd-player OEM pe el
________

dany19940
Moderator

29 Apr 2016, 21:01

Casetofoanele stiau sa afiseze pe acel ecran, corect. La cd player e vorba de versiunea de soft intern, la unele nu e activata iesirea spre afisor. 1M cu ambele displayuri functionale are parca NIcola Cristi, dar el are navigatie OEM parca.

Roger
Moderator

30 Apr 2016, 00:18

Si cele de 1.6 8 v din 1999-2001 echipate mai de top (signo) si cutie automata au ambele display-uri active.

Bogdan.A

06 Mai 2016, 09:48

de obicei tot ce a insemnat Leon/Toledo produse inainte de 2002 au fost extrem de dotate. Nu am inteles niciodata de ce au scos pe rand dotarile de pe ele.
Cat despre activarea iesirii spre afisor, cd-ul ce l-am avut nu suporta nici macar acea activare. in momentul in care treceai in softcoding din 0 in 1 si dadeai save el salva tot valoarea 0.
________