Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Bogdan_bdk
Subiect Autor

O mana de ajutor va rog-achizitionare Cupra 1p

15 Feb 2016, 16:17

Salutare!
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca nu am procedat bine daca am deschis acest topic,am vazut ca mai este unul deschis pe acest subiect dar nu am vrut sa ii incarc omului topicul.
In al doilea rand,asa cum scrie si in titlu, in viitorul apropiat vreau sa achizitionez o cupra 1p (masina la care visez de cativa ani buni :bounce: ) si as avea nevoie de cateva sfaturi de la cineva care detine sau care stie cate ceva despre cupre. Urmaresc forumul de prin 2010,(ce-i drept nu am fost foarte activ dar am participat la cateva intalniri la casa poporului si chiar am mai cumparat cate una alta de la cativa membri) stiu ca sunt cativa baieti pe aici care stiu cu ce se "mananca" treaba asta si chiar mi-ar fi de ajutor cateva sfaturi sau recomandari de la ei.Intrebarile ar fi urmatoarele:
1.Legat de motor, stiu ca pe facelift vine cu 2.0 tsi, este mai fiabil decat tfsi-ul,pe care dintre cele doua mi l-ati recomanda?(as prefera stock,nu am de gand sa ii aduc mari modificari,un stage 1 ar fi de ajuns).Masina o sa fie masina de zi cu zi si intentia mea e sa o pastrez o lunga perioada de timp,cu siguranta nu va fi "coxata".
2.La cat se ridica costurile de intretinere anuala?Banuiesc ca nu sunt foarte ridicate dar as vrea sa stiu o suma cu aproximatie.
2.Contrar la ce am scris mai sus in paranteza, imi fug ochii si dupa una cu modificari. Ce ar trebui sa stiu?se merita,mai este la fel de fiabila?
3.Sunt tentat sa o cumpar din germania,dar din cauza taxei nu pot sa cumpar decat facelift,euro 5(asta presupune un pic mai multi banuti). Din tara imi este un pic teama sa cumpar dar daca mi-ati putea recomanda o masina anume,as lua-o in considerare.
Multumesc frumos ! :hi
Drumuri bune ! :drive

Alexandrel

Re: O mana de ajutor va rog-achizitionare Cupra 1p

15 Feb 2016, 23:10

Din ce am vazut pe forumurile din afara, cat si aici, TSI-ul (CDL/CDLA) are numai avantaje fata de TFSI(BWJ):
- EURO 5 vs EURO 4
- mai fiabil (fara probleme gen cam follower, PCV, etc...)
- mai performant (+25cp, 50nm)
- consumul mai mic - producatorul declara cu aproape 2L/100km mai putin pentru TSI. (poate cineva de pe forum cu TSI sa confirme?)
- ..?
Si e normal sa fie mai bun la toate capitolele din moment ce o cupra R(facelift) poate fi cu pana la 50% mai scumpa decat una non facelift. Daca ai bani de facelift, nu ar fi motive sa nu il iei in fata non facelift-ului.

Bogdan_bdk
Subiect Autor

17 Feb 2016, 21:45

Merci de informatii Alexandrel ! :hi
Legat de consum,nu prea il iau in calcul...la costurile de intretinere eram un pic mai curios gen revizii,mentenanta preventiva...
Alegerea intre facelit si non-facelift depinde mult de fiabilitatea motorului despre care nu stiu nimic(imi e teama sa nu fie o diferenta clara intre tsi si tfsi )...am lucrat oarecum in domeniu dar de 2.0 tsi si 2.0 tfsi am cunostinte 0 :roll: . Masina o sa ramana la mine probabil 10 ani , si prefer sa dau un banut in plus si sa o iau la km putini sa nu imi bat capul apoi cu eventualele probleme care pot sa apara.

Klau_0278

10 Mar 2016, 23:34

Salut. Eu am 2.0 tsi FR de 211 cp. Cupra ar avea 270 cp probabil din turbina si soft. De revizii iti pot spune ca nu apare nici o diferenta, am si 1.4 tsi si costurile sunt aceleasi. De consum eu am intre 11,5 si 14 in oras(depinde cum mergi) deci la cupra mai bagi 1-2 litri in plus. Avand jante de 18 si suspensie sport rigida, pica des bieletele antiruliu spate nu-i mare problema cam 300 de lei cu tot cu manopera. In rest no problem.
De tsi si tfsi eu stiu ca diferenta consta in distributie, tfsi curea tsi lant. Alte diferente mari nu cred ca exista.
Sper ca te ajuta cu ceva in decizia ta, sa ne arati ce ai luat.
Numai bine

Bogdan_bdk
Subiect Autor

16 Mar 2016, 17:38

Salut Klau! Multumesc,orice informatie e binevenita, :hi
Sper ca intr-o luna sa o cumpar si sigur ii voi face topic. Inca nu stiu ce sa aleg, TFSI sau TSI...ramane de vazut.
Numa' bine ! :hi

Bogdan_bdk
Subiect Autor

05 Iun 2016, 17:40

Achizitionat ! Se poate inchide. Multumesc !