Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DuraCristi
Subiect Autor

Maneta semnalizatoare?

10 Feb 2016, 15:45

Buna,

De curand am ceva probleme la masinuta mea - ibiza 6k - 2001.

Maneta semnalizatoare era "rupta" de mult in sensul ca nu mai revenea in pozitia initiala cand indreptam volanul. De curand am observat ca dupa ce folosesc de 4-5 ori semalizarea sau avariile la urmatoarele folosiri atat becurile din bord cat si becurile de pe masina nu mai functioneaza intermitent, raman aprinse pe toata durata folosintei.

Stiti cumva care poate fi cauza? De asemenea ma gandeam sa schimb maneta de semnalizare, credeti ca problema cu revenirea manetei este din interior sau de la maneta?

Mersi.
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

dany19940
Moderator

Re: Maneta semnalizatoare?

10 Feb 2016, 18:20

Revenirea e de obicei de la maneta, are un pinten ce freaca pe axul volanului care se mananca. Iar problema cu semnalizarile mai degraba e de la releul de semnalizare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

DuraCristi
Subiect Autor

Re: Maneta semnalizatoare?

15 Feb 2016, 14:32

Mersi pentru raspunsuri, o sa verific la un electrician sa vad ce se poate face.

Mersi
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi