Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Nom4K
Subiect Autor

Inchidere, Deschidere usi...

05 Feb 2016, 01:29

Va Salut!

Am un toledo 1m 1.6 16v 2004. Acum 3 zile am observat ceva neobisnuit, in momentul cand inchideam usa se stingeau luminile din interior brusc, m-am gandit ca ceva nu e in regula pentru ca de obicei se stingeau doar dupa cateva secunde sau in momentul cand puneam contactul... Nu am luat in serios problema dar dupa 2 zile a aparul o alta problema. Luminile din inerior uneori raman aprinse la inchiderea usilor asa cum ar trebui, uneori se sting brusc si pe langa asta cand scot cheia din contact nu se aude ca s-ar debloca usile asa cum se auzea de obiceai ( si bineinteles nici nu se deblocheaza ) . Si am mai observat ca daca apas pe butonul de blocare a usilor din interior, se blocheaza toate usile dar cea de la sofer se deblocheaza inapoi....
Daca puteti sa imi dati un sfat, sau daca cineva a avut problema asta si ar putea sa ma ajute... Va multumesc!

dany19940
Moderator

Re: Inchidere, Deschidere usi...

05 Feb 2016, 09:20

Repara brosca soferului, dupa descriere se pare ca ai lipituri reci in ea. Si verifica si switch-ul din ea daca tot desfaci acolo.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Nom4K
Subiect Autor

05 Feb 2016, 09:54

Spune-mi te rog ce inseamna lipituri reci.... vreau sa mai zic ca fenomenul cu luminile in interior se intampla si cand deshid usa din spate....

dany19940
Moderator

05 Feb 2016, 11:04

Adica lipituri care au crapat in timp, de la tot trantit usile. De aia se tot redeschide usa soferului. Apoi vezi ce se mai intampla cu temporizarea, abia dupa ce toate usile sunt fara erori. Eventual fa si o scanare la modulul 46 - inchidere centralizata.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Nom4K
Subiect Autor

05 Feb 2016, 11:19

Dany iti multumesc mult de ajutor. Am sa merg la un service pentru ca nu imi dau seama cum se fepara broasca aia. Cu toate ca am desfacut usile de cateva ori si stiu tot ce e acolo....
Multumesc inca odata de ajutor!

Nom4K
Subiect Autor

05 Feb 2016, 17:51

Dany imi poti spune te rog cum as putea sa repar broasca aia, la mine in oras toata lumea imi zice ca nu se poate repara si sa cumpar alta.. :(

dany19940
Moderator

05 Feb 2016, 18:47

Da, tipic. Broasca se desface de pe pozitie, se separa partea mecanica de partea electrica, cea electrica se desface in bucati, se curata placuta cu montajul din interior, se localizeaza lipiturile mufei, se refac lipiturile toate. Se asambleaza totul la loc. Se verifica ca switch-ul ce palpeaza pe zavor sa fie in stare de functionare, daca nu e se schimba cu altul nou. Apoi se pune totul la loc pe masina.

PS. Ar fi trebuit sa pui si orasul in profil.

Nom4K
Subiect Autor

05 Feb 2016, 20:31

Am inteles.... pana aici nu pare sa fie greu.... singurul lucru care nu il inteleg e.... de ce mi-au spus mie toti ca nu se poate face. Si ca e capsat... etc. Si spune-mi te rog ce e swithcul asta. Si de unde aflu daca e bun...eventual daca trebuie schimbat, unde gasesc? In cazul in care cineva a mai facut operatiunea asta si are niste poze, ca sa imi fie mai clar... ii multumesc! Sunt din Satu Mare

dany19940
Moderator

05 Feb 2016, 21:21

Nom4K
Subiect Autor

08 Feb 2016, 21:29

Azi am desfacut broasca. Am studiat-o o ora sa inteleg exact cum functioneaza, dupa care m-am uitat la toate lipiturile pe de placa si surpriza, toate sunt in tare perfecta... culmea ca acum functioneaza si tiate comenzile exact ca inainte. Switch-ul acela nu arata foarte bine dar functioneaza. Ma gandesc ca ceva fir o fi intrerupt. Sau nu a facut contact cum trebuie...
Eventual un switch de unde pot achizitiona sa le schimb din usile celalalte?

dany19940
Moderator

08 Feb 2016, 21:31

tme.eu . In celalalt forum de unde ti-am pus link e si denumirea lui. Nu are cum sa fie fir intrerupt, doar lipitura rece. Sper ca macar le-ai refacut ca sa nu ai vreo surpriza cat de curand.