Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CristiFr
Subiect Autor

Leon FR TDI

21 Ian 2016, 13:36

Buna ziua, de curand am intrat in posesia unui Seat Leon FR 1M
Specificatii tehnice + optiuni
Motor 1.9 TDI 110kw/150cp
Cutie viteze in 6 rapoarte
Computer de Bord
An 2004
180000km
Culoare: Rosu
Jante: 17"
Trapa electrica 2 pozitii
Folie 90% geamuri spate+ luneta
Suspensie: Sport Amortizoare Bilstein cu Arcuri Eibach coborata garda la sol 30mm
Kit bari+praguri FR
Carlig remorca.
Olginzi electrice rabatabile
Interior:
Scaune sport electrice imbracate in piele+alcantara
Sistem audio cu 8 difuzoare + radio CD Sony cu USB.
Climatronic
Ceasuri bord albe FR
Pedale MOMO sport ( acceleratie, ambreiaj frana)
Cam atat imi vine in minte de moment.
Masina am cumparato intr-o stare foarte buna interior exterior.
Ieri am schimbat avelopele care erau intr-o stare deplorabila.
I-am pus 4 Dunlop Sport S01 225/45/17 91W
Urmeaza: Discuri+ placute fata/spate.
Schimbat ulei+filtre
Schimbat kit de distributie.
P.S. Locuiesc in Spania asa ca inmatricularea nu Va fi necesara.
Imagine

Imagine

Imagine

Mylux

Re: Leon FR TDI

21 Ian 2016, 13:55

Bun venit,arata bine bestiuta,sa o stapanesti sanatos fara probleme. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

Roger
Moderator

21 Ian 2016, 14:41

Bun venit in club seat!!!
Frumos si dotat. Daca ar fi avut si navigatie+oglinda cu senzor de ploaie+tempomat si eventual incalzire in scaune era cam full pt vremea lui.

Sa o stapanesti sanatos si te astepam cu noutati, poze, planuri, modificari, intrebari...etc!!!!!

gamer555
ClubSEAT Admin

21 Ian 2016, 15:18

FR 1M, rosu, trapa... NICE :drive
hai cu poze mai multe si cu rezolutie mai buna :)

CristiFr
Subiect Autor

21 Ian 2016, 19:18

Bine v-am gasit. O sa pun poze in curand la o rezolutie mai buna. Modificari prea mari nu o sa fac, doar mici detalii pe parcurs. De moment vreau doar sa o pun la punct ( ulei, distributie si frane) dupa aceea om vedea. Chestii la care m-am gandit ar fi: tempomat (merg destul de mult pe autostrada), becuri cu led pt interior, pozitii si matricula, xenon( acum are doar halogen) iar in vara ar merge un detailing interior exterior+ polish. Singura problema care o mai are masina si vreau sa o rezolv cand o deschid din telecomanda se deschide doar usa soferului nu toate, abia la a2a apasare se deschid toate. La fel patesc si daca incerc de la butonul de deschidere din interior. Iar usa soferului vreau sa o ridic cativa mm pt ca atinge putin la inchidere mecanismul de inchidere cu fieru acela de pe stalp. In rest totu perfect. Am puso pe tester totu ok. Doar o eroare care mi s-a aprins dupa 2 zile de cand am luato. Martorul EPC care sa aprins pentru ca dadea o eroare la senzorul de la directie( probabil din cauza anvelopelor care erau distruse).

mihai.b

21 Ian 2016, 19:25

Salut si bine ai venit. Arata bine masina. 'Problema' cu deschiderea usilor nu este o problema, este o setare, deschiderea selectiva a usilor si asa functioneaza ea. Ca sa o dezactivezi ai nevoie de VAG-COM.

CristiFr
Subiect Autor

22 Ian 2016, 18:43

Cateva poze facute azi in graba jantele is putin murdare de la schimbatul anvelopelor da merge :)). Aseara am scos radioul ca sai inversez cablurile in spate pentru ca nu memora setarile cand luam contactul.Am vazut ca avea cablurile pentru subwoofer conectate( masina neavand subwoofer) cand am rabatat bancheta din spate ce sa vezi cablurile is trase pana acolo cu mufe cu tot ce trebuie lipseste doar subwooferul. :D Sistemul audio din masina se aude excelent dar daca tot is trase cablurile in viitor o sa-i pun si subwoofer.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

zeusik
Nashul

22 Ian 2016, 19:36

Foarte frumoasa. Sa o stapanesti sanatos!
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

Undertacher

23 Ian 2016, 09:39

Bine ai venit,un exemplar frumos.Sa il stapanesti sanatos.La carlig este decupata bara?Imi poti face cand ai timp o poza mai clara de aproape?

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

CristiFr
Subiect Autor

23 Ian 2016, 18:20

Undertacher scrie:
Bine ai venit,un exemplar frumos.Sa il stapanesti sanatos.La carlig este decupata bara?Imi poti face cand ai timp o poza mai clara de aproape?

Sent by me.

Imagine

Imagine

andimiroiu
Andrei

29 Ian 2016, 02:52

Sa o stapanesti sanatos ! :hi

A fost revopsita masina? Iti mai lipseste cupra lip-ul din fata :P

CristiFr
Subiect Autor

29 Ian 2016, 19:03

Sicer nu stiu daca a fost vopsita sau nu, si eu am crezut la fel prima data pentru ca arata foarte bine vopseaua pe ea dar m-am uitat foarte atent peste tot si nu ar da semne ca r fi fost vopsita nici accidentata. Daca ar fi fost vopsita probabil ca a fost vopsita foarte bine incat sa nu-ti dai seama. Eu sunt al 3-lea propietar masina a fost data la buyback iar cel de la care am luato a cumparato anul trecut de la reprezentanta. Probabil acolo a primit un polish. ( cam toate casele de masini polisheaza masinile sh pentru vanzare aici).

Update: masina a primit azi filtre+ulei noi inclusiv uleiul de la cutia de viteze a fost schimbat. Nu avea probleme dar am zis sa-l schimb oricum.

Urmeaza Discuri+placute luna viitoare si kit-ul de distributie.
Stie cineva un model de discuri si placute bune pt acest model, eventua ventilate si aerisite? Astept pareri.

mihai.b

29 Ian 2016, 20:01

ATE atat placute cat si discuri

Sent from my SM-G388F using Tapatalk

CristiFr
Subiect Autor

30 Ian 2016, 12:32

Aseara mi-a adus mecanicul masina dupa ce i-a facut revizia si noaptea dupa ce am iesit de la munca m-am dus sa dau o tura ~20km. Motorul si-a schimbat sunetul (mai placut) dar cutia de viteze intra mai greu in a2a la rece, dupa ce se incalzeste intra bine. A mai intampinat cineva problema asta dupa schimbul uleiului din cutie? Am citit pe alte forum-uri ca dupa cateva sute de km si-ar da drumul cutia si ar merge normal.

mihai.b

30 Ian 2016, 13:07

Ce ulei ai pus in cutie? Normal ar trebui sa se simta o imbunatatire imediat, asta daca a pus uleiul potrivit in cantitatea potrivita.
Daca nu se schimba nimic, desi trebuia sa se simta in primii km parcursi, posibil sa fie o uzura avansata a sincronului de vit a2-a, lucru normal dealtfel daca masina a fost condusa preponderent in oras.

Sent from my SM-G388F using Tapatalk