Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Xecrable
Subiect Autor

Capac acces rezervor (benzina) deschis

19 Ian 2016, 22:15

Hello folks, am cautat subiectul si am gasit doar probleme cu el blocat... pe inchis. Am alimentat in seara asta, s-a deschis ok, dar nu se mai prinde in clema aia cand incerc sa-l inchid, deci ramane deschis, am incercat sa dau trim-ul jos si sa accesez prin portbagaj dar nu pre am gasit nimic acolo, ce-i drept era intuneric in seara asta la 8 :). O sa mai incerc si maine, dar as vrea sa stiu daca exista ceva ce se poate rupe pe-acolo si nu-mi mai impinge clapeta aia inapoi sau e doar din cauza gerului si trebuie sa dau cu ceva degripant? Multam!

PS: Motorasul functioneaza, apas pe buton si actioneaza, doar ca siguranta respectiva nu blocheaza capacul, deci ma intereseaza mai mult sa stiu daca e acolo o problema :)
Seat Leon MK1 1.8T - 180 BHP (for now)

Xecrable
Subiect Autor

Re: Capac acces rezervor (benzina) deschis

20 Ian 2016, 10:56

L-am rezolvat, pe intuneric nu se vedea ca de fapt clema metalica e doar pentru a impinge capacul, ce-l tine inchis e de fapt un mic cioc de plastic, iar cand apesi butonul se retrage pe un canal si din cauza frigului nu mai revenea, deci pentru cei care dau peste problema asta, trebuie deblocat sistemul respectiv, eu am batut putin in rama de plastic pana a iesit apoi am dat cu ceva degripant si e good to go :)
Seat Leon MK1 1.8T - 180 BHP (for now)

Vw_g60

Re: Capac acces rezervor (benzina) deschis

21 Ian 2016, 00:47

Confirm, aceeasi problema, aceeasi rezolvare. Sunt curios daca se gripeaza iarasi pistonasul in zilele urmatoare avand in vedere ca vor fi in continuare temperaturi scazute sau remediul cu lubrefierea e de durata.