Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dan_edy
Subiect Autor

Atentie !! RUGINAAA!!

19 Ian 2016, 01:32

Salutare, deschid acest topic din dorinta de a va atentiona cu privire la faptul ca in partea de jos a portierelor apare rugina. Am gasit aceasta problema in special la leon 1p facelift si ibiza din aceeasi generatie. Problema este destul de grava avand in vedere ca este in permanenta apa in acea zona. Este o zona in care nu se poate face mare lucru pentu ca rugina nu poate fi indepartata din fals(imbinarea fetei de usa cu partea metalica din interior). Am incercat sa rezolv problema cu cei de la service dar mi-au pus problema ca masina nu are reviziile la zi in reprezentanta.
Nu am inteles de ce sunt nevoit sa fac reviziile dupa expirarea garantiei de 4 ani la motor, tinand cont ca masina are 12 ani(sper sa nu ma insel)garantie pe caroserie. Masina nu a fost lovita, revopsita, polisata sau sa se fi intervenit asupra caroseriei (stratul de lac este uniform si acelasi ). Cei ce au reviziile facute in cadrul reprezentantei si caroseria originala au o sansa in rezolvarea situatiei (inlocuire portiere). Specific faptul ca orificiile de scurgere a apei sunt putin mai sus decat nivelul minim al zonei de scurgere a apei din interiorul usi.Motive banale de respingere a autoturismului in situatia de mai sus(mizerie in interiorul portierei care sa impiedice scurgerea apei asta implicand defacerea capitonajului pentru verificare, cateva puncte de vopsea pe pragul dreapta). Sunt destul de dezamagit pentru ca atunci cand mergi sa cumperi o masina nu esti informat cu privire la faptul ca garantia pe caroserie este conditionata de revizii in cadrul reprezentantei. NU POT SA NU VA SPUN SI VOUA CA CEI DE LA GRUPUL RENAULT, NISSAN, FORD si sunt sigur ca mai sunt si altii, NU TIN CONT DE REVIZII IN SITUATIA GARANTIEI PE CAROSERIE. VOI CE CREDETI?

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Atentie !! RUGINAAA!!

19 Ian 2016, 10:36

in primul rand, producatorul dadea o garantie de 10 ani contra ruginii din ce imi aduc aminte, iar masina ta are 12 ani din ce inteleg. in plus, nu exista 1P facelift de 12 ani, nici macar 1P simplu. poate 1M sa fie ?

pityku96

19 Ian 2016, 11:19

gamer555 scrie:
in primul rand, producatorul dadea o garantie de 10 ani contra ruginii din ce imi aduc aminte, iar masina ta are 12 ani din ce inteleg. in plus, nu exista 1P facelift de 12 ani, nici macar 1P simplu. poate 1M sa fie ?

A spus 12 ani garantie la caroserie
Seat Leon 1P 2012 1.4 TSI

gamer555
ClubSEAT Admin

19 Ian 2016, 11:23

ok, acum inteleg, m-au incurcat parantezele. ciudata problema totusi, nu s-a plans lumea pe forum de asa ceva. esti sigur ca nu s-a lucrat acolo, ai masina de noua?

dan_edy
Subiect Autor

19 Ian 2016, 14:42

Deci masina este Leon 1p 2011 si nu a suferit nici o interventie pe caroserie, a fost masurat lacul peste tot si este uniform. Am gasit si Leon 2013 cu aceeasi problema dar mult mai putin. Rugina nu se vede dar se vede vopseaua exfoliata iar daca o indepartezi acolo se vede clar rugina.