Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

flaviueu
Subiect Autor

probleme inchidere/deschidere

09 Ian 2016, 16:27

salutare ,
Am un leon 1m arl si am fost atat de inteligent incat am apasat de peste 200 de ori butonul de deschidere de pe telecomanda in timp ce masina era out of range si mi s-a desincronizat cheia . Am incercat toate metodele de pe net pt sincronizare fara vagcom ,mai putin cea cu cheia "noua" in butuc pentru ca cei de la spalatorie , mai inteligenti decat mine mi-au umplut de ceara butucul si nu poate fi invartit .mai de mult mi s-a ars bordul si am schimbat bordul original al masinii cu unu de leon normal (poate fi aceasta cauza pt care nu se poate sincroniza cheia ?) in fine aveti idee cine m-ar putea ajuta cu problemele astea ? P.S. stau cu masina deschisa de 3 zile deja :)

dany19940
Moderator

Re: probleme inchidere/deschidere

09 Ian 2016, 17:26

Nu are treaba bordul cu sincronizarea telecomenzii, de telecomanda se "ocupa" modulul de inchidere centralizata, AKA modul comfort. Cauta un Vcds daca altfel nu ai cum. Butucul se poate repara cu destula munca. De unde esti? Bucuresti dupa IP. Nu gasesti un Vcds la cineva dispus sa te ajute?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

flaviueu
Subiect Autor

09 Ian 2016, 17:31

dany19940 scrie:
Nu are treaba bordul cu sincronizarea telecomenzii, de telecomanda se "ocupa" modulul de inchidere centralizata, AKA modul comfort. Cauta un Vcds daca altfel nu ai cum. Butucul se poate repara cu destula munca. De unde esti?

Din bucuresti .. se scoate greu butucul ? Am nevoie de vreo scula speciala?

Bambucha001

11 Ian 2016, 20:08

salutare...!!! am o mica mare problema cu telecomanda.....imi consuma bateria foarte foarte repede ...aproximativ 3-4 ore .....daca pun baterie noua trebuie sa apas de 5-7 or pe butoate pentru a inchide sau deschide.....daca ma poate ajuta cineva ...?? multumesc !!!

dany19940
Moderator

11 Ian 2016, 22:59

Flaviu, butucul nu se scoate greu. Ai nevoie doar de o trusa de bituri sau de o surubelnita de T15 sau T20. E un capac pe partea laterala a usii, pe cant, care se scoate si ai sa vezi un surub acolo. Capacul este exact pe mijlocul butucului. Se desface acel surub pana simti ca merge in gol, apoi il insurubezi vreo 2 ture doar. Undeva pe la jumatatea cursei surubului, tragi de manerul exterior si il tii asa pana termini cu surubul. Asa se blocheaza manerul intr-o pozitie ce permite extragerea butucului. Dupa ce ai terminat cu surubul, butucul iese ori cu mana, ori va trebui sa bagi o surubelnita minus mai subtire si sa-l fortezi putin pana pleaca din locas. Apoi continui cu mana. Dupa ce-l repari, bagi butucul la loc pana la capat si strangi acel surub. Undeva pe timpul strangerii vei auzi un pocnet. Nu te speria, se elibereaza manerul din pozitia de siguranta, revine la pozitia de lucru. Nu umbla la sufa ce trage levierul de deschidere a broastei. Nu strange surubul daca nu ai butuc pe pozitie sau capac fals macar.

@Bambucha: daca iti consuma bateria repede, du-o la un electronist s-o verifice si sa vada de ce face asta. Posibil o componenta sa fie in scurt. Vreun condensator posibil.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...