Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

iuly12
Subiect Autor

Pierderi ulei!!!

02 Ian 2016, 15:11

Salut.Am observat in urma cu vreun an de zile ca imi curge ulei jos in zona turbinei si de vreo luna a inceput sa imi arunce stropi de ulei si pe esapament.Am fost la mai multi mecanici dar toti au avut variante diferite si nu stiu cu ce sa incep.Unul mi-a spus ca pierde pe la furtunul turbo ca e putin fisurat.Unul ca e defecta turbina si trebuie schimbata.unul mi-a spus ca pierde pe la cutia de viteze.

ClotzA

Re: Pierderi ulei!!!

03 Ian 2016, 02:05

Eu am avut aceeasi problema, din cauza ca se slabise un colier la turul de ulei de la turbina.
Eu as face asa:
- urci masina pe rampa
- Golesti 2 tuburi de engine cleaner sau brake cleaner (ai grija sa eviti partile cauciucate) ca sa cureti bine ce-i acolo.
- Lasi sa se usuce apoi dai o forja cu masina prin cartier
- urci iar pe rampa si vezi pe unde iese uleiul.
abia apoi te apuci de schimbat piese.. daca e cazul

iuly12
Subiect Autor

Re: Pierderi ulei!!!

03 Ian 2016, 16:53

Mersi pentru raspuns.cu siguranta ori e vreun tub de la turbina ori cum ai spus tu vreun colier slabit.la inceput abia se observa ca imi pierde ulei,dar in ultimul timp mai ales dupa vreo 200 de kilometri dupa ce se incalzeste bine incepe sa se vada cum curge cate o picatura.Daca era turbina probabil era facuta praf de mult avand in vedere ca am facut in jur de 15 -20 de mii de kilometri de cand a inceput sa piarda.