Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 35

TIBI

Re: Necuvantatoarele din familie

26 Mar 2013, 21:47

Cateva poze de azi.
Mi-au placut cei doi ''jupani'' cum au iesit.Cineva era in dreptul portii si asteptau(in special Lex). La protectie Lex este primul,mereu atent. Filip,cel cret maro, e o sonerie blanoasa :tongue . Asta-i caine care nu stie sa muste :lol:
Azi ne-am jucat cu mingea :D , facem aport excelent si atentionam prin latrat gros ca ''mingea e la tine,hai pase s-o aduc iar''.Cum coada nu are ca sa dea din ea,el isi misca tot fundu musculos :lol: .

ImagineImagineImagine
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

playmo

26 Mar 2013, 21:55

Lex da din fund iar Filip in orice parte s-ar uita, isi misca bretonul, nu ? :yh

Intrebare, cum de au nume 'umane', si nu Puchi, Tzutzi, Cutzi? :P
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

BALTAZAR2003
Moderator

26 Mar 2013, 21:57

Opaaa.
Ceva este in neregula!
La voi in republica astazi nu a fost cog portocaliu de ninsoare si viscol?
Unde este zapada?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

TIBI

26 Mar 2013, 22:16

Numele lor hmmm... pai cel maro a fost adoptat si avea deja numele,razpunzand la el.Nu avea sens sa-i pun eu altul.Plus ca mi se pare ca i se potriveste.Rottweilerul il am de la 3saptamani,cand era un ghem de blanita pufoasa.Imi doream o rasa pt paza exclusiv,pt ca in curte mi-au intrat niste tigani.Voiam sa fie ceva ca o pisica cu apropiatii si,bestie cu strainii :twisted: (sa iesi in sac de plastic daca e cazul,fara vreo exagerare). Ulterior i-am descoperit adevaratul caracter,pe care-l ador. Numele lui provine de la un dicton latin: dura lex sed lex. Cu disciplina,dresaj si afectiune, pot sa ma mandresc cu un caine deosebit de echilibrat.

@baltazar ,a nins,dar am curatat zapada.Am avut si ajutoare :lol: .Se facea ca-si pierde mingea si scotocea prin zapada.

huse piele schimbator

HUNTER
HUNTER

27 Mar 2013, 21:24

faceti cunostinta cu Tyson.
ImagineImagine
el este cel mai tanar "jandarm" de la Fagaras,are in jur de 1 an si 3 luni,din cate am auzit.e venit in sistem,datorita unui coleg care nu l-a mai putut tine acasa,unii membrii ai familiei nu l-au acceptat.
e cam nebunatic,in sensul ca e cam needucat,e jucaus,si foarte pofticios.
deocamdata nu s-a "ocupat" de maidanezii cu rol de sonerie care-i avem prin curte,pt ca il mai tinem legat un timp,pana o sa fie gata tarcul dedicat lui,si pana se mai obisnuieste cu noi.
insa,in timp,ma voi ocupa de educatie,pentru ca cu ceva timp in urma am avut si eu un exemplar asemanator,cu care m-am inteles foarte bine.

TIBI

27 Mar 2013, 22:24

Are trasaturi frumoase. Rottweileru este febletea mea :wink:
Se cam vede ca nu s-a ocupat de el. La varsta lui trebuia sa cam aiba ~40kg,calciul si fixatorul i-au cam lipsit. E pacat si trist sa aud ca un asemenea caine nu a fost primit intr-o familie sau si mai rau ... exclus :cry: . Este o rasa extrem de capabila,loiala,devotata stapanului,haioasa(in somn sa vezi cum ii flutura falcile :lol: ).Singurul lui defect este faptul ca e vazut prost,datorita unor melteni care nu stiu ce sa aprecieze si-si bat joc. Pt mine exista rottweilerul si restul raselor.
Disciplina si mai ales controlul agresivitatii sunt VITALE.Agresivitate e nativa,nu e nevoie sa i-o dezvolti ,ci sa o controlezi pt ca au forta colosala. Lantul cu care e legat in poza,crede-ma ca e o bagatela pt el.Mie mi-a daramat poarta padocului(cadru sudat,inalt de 2m) in timpul unui atac simulat in curte. La capitolul muscatura... doamne feri sa prinda pe cineva, odata ce a prins isi foloseste toata greutatea corpului.Te scutura si trage. ''Infractorul'' din timpul dresajului a plecat cu umarul dislocat din articulatie.Cam asa reactioneaza,in felul aste te apara...poti sa-l lovesti (ca sa scapi din falcile lui) ca e imun.Citisem undeva ca forta pe care o dezvolta in maxilare este undeva la 328kg/cm patrat(noi oamenii avem o muscatura de 75-80 kg forta/cm patrat)
Cu toate astea in curte intra cunoscuti ai mei,insa daca primeste comanda ''prieten'' nu ai probleme.Ideea e sa-l faci sa raspunda la comenzile tale.Cand o face, nu vei avea un animal langa tine ci, un prieten si/sau un membru nou al familiei.
Daca poti sa-i imprimi un stil,nu e tarziu inca.Trebuie doar sa te dedici si sa ai rabdare.Din tonul vocii rezolvi tot!
Orice rottweiler e gurmand,iar asta e un avantaj pt tine in dresaj :wink: .

Un clip, care descrie pe scurt trasaturile rasei
http://www.youtube.com/watch?v=A1KuNfSCcW8
Ultima oară modificat 27 Mar 2013, 22:32 de către TIBI, modificat 1 dată în total.

huse piele schimbator

Mylux

27 Mar 2013, 22:32

Foarte frumos ''jandarmul'' :P
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

HUNTER
HUNTER

27 Mar 2013, 22:55

Mylux:multumesc :hi
Tibi:ai dreptate in tot ceea ce spui....se vede cunoscatorul rasei,si omul care a crescut caini din aceasta rasa superba.
cum spui si tu,la fel e si la mine:rottweiler si alte rase.imi plac cainii,dar aceasta rasa in mod special.probabil si pentru ca doar rottweileri am avut(2 la numar).
acesta este frumos,cum spuneam,cam nebunatic,dar o sa imi fac timp sa ma ocup si de el.pacat ca este doar cainele nostru,al colectivului(adoptat),mi-ar fi placut sa il am si caine de serviciu,pt ca pe el te bazezi mai mult decat pe 10 oameni..o sa incerc sa-i dau tot ce i-a lipsit in acest timp,de la tratamente,hrana,un loc care sa-i placa sa se odihneasca,pana la o educatie,atat cat ma pricep si fara cursuri de dresaj(cu primii m-am descurcat de minune,si niciodata nu m-au dezamagit).

TIBI

27 Mar 2013, 23:09

Daca ai mai avut,atunci e relativ simplu :wink: . Sunt deosebit de inteligenti,iar motivati( cu dragoste si recompense ''hranitoare'') fac orice sa-si multumeasca stapanul.
Multe lucruri si eu l-am invatat pe al meu.Am citit diverse carti si am aplicat. Acum imi deschide orice usa(incuiata sa nu fie :tongue ), imi aduce mobilul daca-i cer(am evitat cu S3ul) si multe alte ghidusii.

huse piele schimbator

GabitZZu
Gypsy

27 Mar 2013, 23:16

Eu ma pregatesc sa am un Husky,si spre rusinea mea nu stiu mai nimic despre ei ,inafara faptului ca trebuiesc plimbati enorm de mult.
Daca are cine si ma poate ajuta cu niste sfaturi ,sunt bine venite,pana atunci google e solutia !
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

BALTAZAR2003
Moderator

05 Mai 2013, 10:27

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine
Imagine

TIBI

06 Mai 2013, 15:12

Dupa atatea oase de miel, e si normal sa doarma/leneveasca :tongue
Simpatica foc.

huse piele schimbator

BALTAZAR2003
Moderator

06 Mai 2013, 15:19

:tongue
Nu a avut de unde oase de miel, ca daca eu nu am voie decat carne de pui si peste nu se mai cumpara miel.
In schimb toaca oase de vita, ca am grija sa-i fac provizii de la macelarie.
:yah
Imagine

TIBI

06 Mai 2013, 15:24

Si eu mi-am facut cativa prieteni pe la macelarii la cat de des ajung :tongue .

huse piele schimbator

BALTAZAR2003
Moderator

08 Mai 2013, 22:48

Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine