Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

auras244
Subiect Autor

Volan Leon 5F pe Leon 1P facelift

11 Dec 2015, 11:47

Am si eu o problema si as fi dispus sa vin pana la sibiu sunt din pit .Am cumparat in urma cu 3 luni un seat leon si are volanul de Seat Leon 5p FR al meu este Leon 1p facelift 2010 si nu imi merg comenzile. Am fost la cateva persoane sa il faca cu VAG COM da nu sa putut face nimic. Ii pot face ceva sa mearga ? Si cam cat ma costa toata distractia ?Astept raspuns. Nu stiu la cine sa mai ma duc te rog din tot sufletul poate ma poti ajuta. Am pus si o poza cu volanul.

Cosmin
Admin

Re: Volan Leon 5F pe Leon 1P facelift

11 Dec 2015, 19:28

Nici nu stiu cu ce sa incep...

In primul rand, daca scrii peste tot sau deschizi mai multe subiecte pe aceeasi tema nu o sa primesti un raspuns mai rapid. Doar ingreunezi munca ehipei tehnice care administreaza forumul asta in mod voluntar.

In al doilea rand, daca tot ai deschis un subiect nou, ar fi trebuit sa pui un titlu sugestiv, eventual esenta problemei pe care vrei sa o dezbati. ( Nu te mai obosi, am editat eu titlul).

Am vazut ca mi-ai trimis si mail, insa nu am avut timp sa raspund. O fac aici, poate mai e si altcineva interesat de discutie.

Pe scurt, volanul de 5F (nu 5P cum eronat ai scris tu) NU poate fi adaptat 100% pe generatia 1P. Poti sa faci o parte din butoane functionale, insa nu o sa mai mearga claxonul si / sau iluminarea lor. Insa acest lucru depinde si de versiunea a catorva module electronice de pe masina ta.

Ca sa faci butoanele functionale, ai nevoie de cablajul original de airbag 5F si cablajul original de airbag de 1P, ambele in varianta pentru volan cu comenzi. Daca ai piesele astea, te pot ajuta. Insa butoanele NU se vor aprinde.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini