Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

bossake

Re: Ce este de fapt un 1.2

28 Ian 2010, 22:20

Ma mir ca te-a refuzat TNS. Pe mine chiar seara asta m-a sunat sa iesim la plimbarica, si am logan de 105cp nu 90, deci chiar nu cred ca s-ar teme de unul de 90(asta daca al tau e stock).
Dar am lasat-o pe maine ca e cam frig si nu am cauciucuri de iarna si nu pot pleca.
Poate chiar n-o fi avut jantele de 14 atunci, omul a si zis ca fara alea de 14 trage mult mai slab.

imi place atitudinea celui de mai sus, adica ce frate daca ai logan nu poti sa te dai sau ce? De ce ai putea sa te dai cu un leon 1.9 tdi sau 1.6 mpi si cu un logan nu? Zic de 1.9 tdi sau 1.6 mpi pt ca sunt aproximativ egale (un pic mai slabe totusi) decat o dacie logan.

Vlad_TNS
Subiect Autor

29 Ian 2010, 00:45

optique scrie:
Am urmarit acesti topic de cateva zile de cand ma fost refuzat de tns la o "liniutza". Eu am un logan 1.6 facelift 90 cp. Motivul pentru care ma fost refuzat este acela ca :"Nu am jantele de 14'." Tin sa mentionez ca masina mea este stock. Ce am obervat eu este ca Tns se da doar cu motoare mari de obicei diesel. Nu am vazut pe aici ca s-a dat cu un 1.6 sau cu orice alt benzinar. Il inteleg. Se da cu 1.9tdi, caci despre asta e vorba si daca pierde asta e motor mai mare etc etc. Banuiesc ca iti este cam firica sa te dai cu un benzinar non turbo ca daca pierzi nu mai stii pe unde sa te ascunzi (sigur nu dupa motor ca e cam mic :/)

oricum daca te simiti superior fata de mine ca u ai 90cp si eu am 70 cp tind sa-ti spun trezeste-te .Astea sunt niste coji de masini...eu am vrut sa arat ca cu mici modificari acest motor de 1.2 poate sa prinda suta in mai putin timp.dar se pare ca fiecare intelege altceva.....Zici ca parca ai vreun EVO cum imi vb.....asa de superior te crezi... a si daca ne dam si pierd ma doare undeva......nu pun suflet ca tine ;).......ti-ai facut cont special ca 'sa ma faci de comada' esti tare ce sa zic......
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver

Bamse
Moderator

29 Ian 2010, 00:48

acuma, eu vad un lucru bun in acel post!!! suntem urmariti si de clublogan...! :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Ovi_King
The King

29 Ian 2010, 01:25

bossake scrie:
Ma mir ca te-a refuzat TNS. Pe mine chiar seara asta m-a sunat sa iesim la plimbarica, si am logan de 105cp nu 90, deci chiar nu cred ca s-ar teme de unul de 90(asta daca al tau e stock).
Dar am lasat-o pe maine ca e cam frig si nu am cauciucuri de iarna si nu pot pleca.
Poate chiar n-o fi avut jantele de 14 atunci, omul a si zis ca fara alea de 14 trage mult mai slab.

imi place atitudinea celui de mai sus, adica ce frate daca ai logan nu poti sa te dai sau ce? De ce ai putea sa te dai cu un leon 1.9 tdi sau 1.6 mpi si cu un logan nu? Zic de 1.9 tdi sau 1.6 mpi pt ca sunt aproximativ egale (un pic mai slabe totusi) decat o dacie logan.

prietene iti garantez ca ma joc cu orice logan de 1.4,1.6,1.6 16v sau 3.0v6 ca nu mai stiu ce motoare au loganurile.incercat cu liniute,drum intins ce mai vrei tu.de manevrabilitate nici nu mai vorbesc!daca va bucurati la un 1.2 de 70cp.si daca il face pe TNS ce?oricum nu se ridica ca si calitate la nivel de seat!nici acum si nici vreodata.si stiu despre ce vorbesc,stiu ce piese se pun pe logan si asa mai departe.am in familie numai masini cu motoare renault-nissan.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

boschet

29 Ian 2010, 06:48

bossake scrie:

TNS -ul stie el de ce se da cu jante pe 14 , :wink: , la roata orice kg in minus este "aur",si intrbare : in ce sens sunt mai slabe motoarele 1,9 tdi sau 1,6 mpi decat unul de 1,6 de pe Logan , ca nu bat atat de departe ?????? A scris cineva mai sus cateva posturi despre niste rapoarte putere / kg , aia da comparatie dar si asa sa compari o masina de +1300 cu una de 1100 ............masina mea are 133o de kg , si dupa remap cica ar avea 110 cp , sa fie un pic uscat pe jos , ca sa putem pune ceva asfalt , si vedem :wink:

bossake

29 Ian 2010, 09:17

Va bagati seara asta cu un logan 16v stock? pt cel cu leonul nu am nicio emotie (si cu remapare si cu ce vrea el), dar sunt curios de baiatul cu cordoba ca e periculos rau el..
Are o masina smechera rau el, ce e drept, il inteleg sa sufere asa de ea. Are o masina de vreo ..11.000 de euro, il inteleg sa rada de amaratii care au dat 10.000 pe un logan.

te bagi ovi king? vin eu la intalnire ca stiu ca vinerea se fac la voi daca vrei.

bossake

29 Ian 2010, 09:35

Prea suferi de tine asa baiatul cu cordoba; auzi cica "te joci" cu orice logan. Poate ma faci, dar in niciun caz "te joci". Daca aveai vreun Fr te intelegeam sa zici asa, dar mai mult de o masina nu are cum sa fie diferenta intre noi. Sau poate nici aia ...

Fii mai modest ca nu e frumos, ;)

STORM

29 Ian 2010, 09:36

bossake scrie:
Va bagati seara asta cu un logan 16v stock? pt cel cu leonul nu am nicio emotie (si cu remapare si cu ce vrea el), dar sunt curios de baiatul cu cordoba ca e periculos rau el..
Are o masina smechera rau el, ce e drept, il inteleg sa sufere asa de ea. Are o masina de vreo ..11.000 de euro, il inteleg sa rada de amaratii care au dat 10.000 pe un logan.

te bagi ovi king? vin eu la intalnire ca stiu ca vinerea se fac la voi daca vrei.

nu iti distruge masina aiurea, trust me... daca era asa de tare motorina vedeai R8, M5, M6, OPC, CUPRA, TYPE R, LAMBORGHINI, FERRARI cu motoare diesel, cred ca am spus destul cu exemplele astea
- P.S. copii cu diesel ... motorul diesel este facut "CA SA CONSUME MASINA PUTIN!!!" nu pentru liniutze !!!
- Sa ridice mana sus acel propietar de 1.9 TDI care vrea sa faca o liniutza cu un audi a4 1.8T stock ???

drw99

29 Ian 2010, 09:37

Discutiile astea sunt fara rost..propun inchiderea topicului ca in ritmul asta nu va mai potoliti niciodata.

mususk266

29 Ian 2010, 10:19

sincer sa fiu, am vazut si nu m-a bucurat deloc, loganul de 105cp cam face leonul stock de 102cp.
logan resoftat nu am vazut insa leon 1.6 mpi resoftat face ravagii, pastrand proportiile evident.

in alta ordine de idei, drw are dreptate.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

grecutzu2005

29 Ian 2010, 10:29

si eu sunt de acord cu drw99 inchideti topicu... este o aberatie.
nu poti sa compari un 1.2 cu un 1.9 sunt alte rapoarte.... TNS nu fi nebun... ti-am mai zis si mai sus...
apropo si baiatu cu loganu... nu te cunosc... dar te bate tns 100%
am avut 3 loganuri pana acum 1.4 1.6 si 1.5 dci. :) stiu ce inseamna... asa ca nu incerca sa comentezi pe faptul ce am scris aici.
si am si masina cu motor mic 1.3 aspirat... si bateam si logan de 1.6 16v. ;)
Tns a vrut sa ne spuna ca motoru remapat trage mai bine decat stock. e adevarat. dar nu trebuie sa faci comparatie cu un motor mai mare si turbo.
LA TURBO plecarea e mai complicata
LA ASPIRAT plecarea e mai simpla
LA LINIUTE 40% ESTE PLECAREA.
mai bine terminati... sau haideti sa o dam in scufita rosie.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

boschet

29 Ian 2010, 11:57

bossake scrie:
pt cel cu leonul nu am nicio emotie (si cu remapare si cu ce vrea el), .

Chiar nici nu trebuie sa ai emotii , ai 200 de kile in minus , :wink: diferentele vor fi oricum mici :D , dar nu e vremea adecvata pt asa ceva

grecutzu2005

29 Ian 2010, 12:17

Bosache pot sa te intreb si eu cati ani ai?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

Ovi_King
The King

29 Ian 2010, 12:23

STORM scrie:
nu iti distruge masina aiurea, trust me... daca era asa de tare motorina vedeai R8, M5, M6, OPC, CUPRA, TYPE R, LAMBORGHINI, FERRARI cu motoare diesel, cred ca am spus destul cu exemplele astea
- P.S. copii cu diesel ... motorul diesel este facut "CA SA CONSUME MASINA PUTIN!!!" nu pentru liniutze !!!
- Sa ridice mana sus acel propietar de 1.9 TDI care vrea sa faca o liniutza cu un audi a4 1.8T stock ???
bossake scrie:

nu prietene nu rad de amaratii care au dat 10.000euro pe logan.eu am dat 7000 de cordoba ca e luata pentru oras si e luata SH de la un prieten de familie.stai linistit ca nu ma agit ca tine ca ma ataca cineva pe un forum si mai ales nu ma agit pentru cineva care nu are decat liniute in cap!astfel de intreceri se fac in cadru organizat si in niciun caz ca vrei tu sa vii in fata la casa poporului sa te dai in stamba!repet pentru a 100a oara: LOGAN este o masina buna de mers de la punctul A la punctul B.pentru asta a fost conceputa si la asta e cea mai buna!asta asa ca sa nu mai razi de mine ca am masina de 11.000euro :roll: probabil atat am putut sa imi iau sau poate ca mai am 2 masini acasa de unde stii tu?da ai auzit bine inca 2 :shock: nu trebuie sa ma justific cu nimic financiar in fata ta!

asa acum pentru colegul STORM nu ma bag la nicio liniuta cu audi 1.8t stock pentru ca orice comparatie nu isi are rostul din start.dar tu te bagi la liniuta cu audi a4 2.0tdi 170cp?
-ca sa vezi ca existe supercaruri cu TDI viseaza un pic la asta http://www.automarket.ro/stiri/audi-a-p ... -8783.html
-sa iti aduc aminte de R10?care a dominat cursa de la Le Mans ani la rand?
ferrari si lambo si cine mai vrei tu au o reputatie de pastrat.nu poate sa iasa pe piata cu un tractoras nu?pe cand porsche se indreapta spre acea directie(vezi cayenne TDI) urmand sa apara si modele sport cu acelasi motor mai ales de cand VW a preluat firma!
oricum eu nu castig nimic nici din liniute cu logan si nici din explicatii inutile in legatura cu motoarele diesel
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

Bamse
Moderator

29 Ian 2010, 15:17

alo alo...tovarasi va rog sa va asezati la locurile voastre.
Forumul clubseat.eu nu e gen h.t h.ches unde se intalnesc sa faca liniute.

aici discutam pasnic despre anumite chestii cu si despre masini.
Topicul asta a deviat complet de la subiect. Liniute sa faca grecu sau cei care au ceva caluti sub capota.
Acuma invitatii de alergari intre unii si altii.....nu prea se tolereaza.
Incetati cu aceste discutii, sau voi fi nevoit sa inchid acest topic.

Plus ca nu inteleg de cei cei cu alte masini la suflet simt nevoia sa provoace alte marci....cam atata....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7