Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Florin2323
Subiect Autor

Cumparare Seat Leon 1.6 16v 2003

28 Noi 2015, 17:33

Salut , doresc sa achizitionez un seat leon 2003 1.6 16v de la un prieten, are toate consumabilele platite , taxe platite .

Ar mai fii de schimbat egr-ul iar ca defecte a fost lovita aripa dreapta.

Ceva probleme comune la acest model ? ma retine putin faptul ca masina are un an destul de vechi .

o parere va rog. Mersi

raulraymond

Re: Cumparare Seat Leon 1.6 16v 2003

02 Dec 2015, 10:44

Salut, eu am modelul acesta, tip motor BCB. E la mine de imediat 6 ani. Ceea ce am schimbat mai "grav" a fost distributia, kit-ul de ambreiaj si 2 bobine de inductie, BCB avand 4 la numar. In rest, schimburile necesare de ulei, placute si filtre, bani de benzina si drumuri multe :))
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

bgd_b92
Bogdan

02 Dec 2015, 10:49

Nu sunt masini problematice sau scumpe la intretinere ; acum depinde ce masina nimeresti..daca iei una care consuma ulei, caraie cand o bagi in viteze, pierde lichid de servo si probabil ceva probleme pe la electrica o vei cataloga drept o masina proasta ; ca si probleme specifice din cate am citit si eu pe aici ar fi timoneria si infiltrarea apei in masina ; consumul este putin mai maricel fata de concurenta, insa piesele sunt destul de accesibile ;daca nu ma insel, raul o vinde pe a lui cu 3000€ , dupa parerea mea este un pret foarte ok pt o masina intretinuta.

Adriannn

02 Dec 2015, 12:03

Dupa cum s-a scris si mai sus, verifica bine cutia de viteze, verifica sa nu aiba rugina, sa nu scoata fum. Infiltratii de apa 99% sanse sa ai, dar se rezolva relativ ieftin. Despre consum eu n-as spune ca e peste concurenta, in afara mi se pare ca imi consuma cam mult (cam 7%) dar poate si stilul meu de mers e de vina, in oras consum plin-plin mi-a iesit odata 8.7 si odata 9 si putin.. fara clima (era Aprilie - Mai cand am facut consumul, mentionez ca aveam toate filtrele schimbate recent, bujii noi, distributie noua, clapeta si EGR curatate si adaptate cu tester, etc). Mi se pare ca are un consum chiar ok in oras. Piesele sunt destul de ieftine (mai putin distributia dar o schimbi rar).. este o masina fiabila per total.

Daca e culoarea galben eu zic sa cauti alta.. :?
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car