Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vladvoinea
Subiect Autor

Motor turat

13 Oct 2015, 21:11

Salut,

Detin un seat ibiza 2005, motor 1.4 benzina+ gpl 72kw

Masina are aprox 146000km si revizia facuta recent.(schimbat filtre,ulei + distributie)

De ceva timp masina are momente cand sta turata. Exemplu : Opresc la semafor, masina ramane turata in 1200-1300 rpm timp de 10-15 secunde dupa care scade brusc la 700, fenomen care observ ca isi face aparitia tot mai des.

Am curatat clapeta de acceleratie si am facut si recalibrarea.
Cu toate acestea problemele persista, ba mai mult decat atat, de la un consum mediu urban de 11-12%(mers sportiv) am crescut la 17-18%.

Va rog sa imi spuneti care ar putea fi problemele atat pentru faptul ca sta turata cat si pentru consumul exagerat. Multumesc !

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Motor turat

15 Oct 2015, 04:51

O diagnoza cu Vag com ai facut?
Cresterea consumului are la baza multe constante.
Asta daca nu ai schimbat radical stilul de condus.
Aprinderea, bujii, filtre >> avans !
Mai putin important dar se aduna: greutate inutila in masina, cauciucuri proaste, calitatea carburantului, etc ....

Dupa distributia schimbata, avansul a fost controlat/reglat? Tu cand schimbi bujiile? La cati KM parcursi...sunt cele indicate?
Pune rezultatul diagnozei , si cineva o sa mai adauge pareri .. :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

vladvoinea
Subiect Autor

17 Oct 2015, 17:39

Salut si multumesc de reply !

S-a facut diagnoza si nu am absolut nicio eroare. Atat bujiile cat si bobinele au fost inlocuite in urma cu aproximativ 6 luni.

Doar eu conduc masina, iar cresterea de consum este una foarte ridicata din punctul meu de vedere.

Cresterea de consum a aparut dupa ce s-a curata si recalibrat clapeta de acceleratie.

Bamse
Moderator

20 Noi 2015, 20:06

atunci trebuie facuta o diagnoza mai detaliata unde se citesc valorile motorului si se compara cu cele ale fabricantului. Deci ori o reprezetanta ori un service mai de doamne ajuta al caror mecanici sa stie sa se uite la aceste valori.
mai ramane turata in acest moment?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube