Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bgd_b92
Bogdan

Re: Achizitie Prima masina - Seat Leon 1P (asa sper)

11 Oct 2015, 07:18

Un focus ? Un Astra H? Un peugeot 207? Masini care le gasesti la ~ 3500€ si care sunt destul de ok in raport calitate / pret / costuri intretinere ; la leon mie unu nu-mi place cutia si consumul ; daca vorbim de aspect, o dam in subiectivism ; spre exemplu 207 1.4 hdi este o masina frumoasa, model nou ca sa zic asa fata de leon, iar motorul este printre cele mai economice ; eu asta am vrut sa-mi iau in locul ibizei, dar ce sa zic, am o " pasiune " pt ibiza ; daca iti cumperi benzinara, poti sa iei cam orice masina, conteaza foarte mult starea in momentul achizitiei ; la diesel, cam toate au probleme…si vag-ul, si opelul cu 1.3 si 1.7 cdti, 1.6 hdi-ul de la peugeot / ford este mai ok cica cel de 90 cp, cel de 110 are si el problemele lui, renault-ul la fel cu pompele si injectoarele…etc ; plus ca vei gasi masini cu f multi km ;

Undertacher

11 Oct 2015, 07:29

Acum nu fi si tu asa pretentios aa renunti la o masina poate buna din cauza husei de la schimbator julita desii este unul din semnele ca are multi km.Eu zic ca si prioritati ar fi sa observi daca a avut incidente,motor,caroserie si apoi interior.Sunt multe care le poti inlocui cu bani putini la interior.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

DanieI
Subiect Autor

11 Oct 2015, 13:28

Daca era doar husa julita nu renuntam, dar scaunul soferului...pas. In rest, de acord cu tine.

Imi place cum arata in afara 206 hdi 1.6, dar interiorul nu ma da pe spate. Una super intretinuta, cu ceva dotari, si la vreo 3500 poate nu as refuza, dar Peugeot ramane in planul secund. In prim plan am grupul VAG.

Focus poate, Astra H nu imi place deloc interiorul. Ma astept sa le gasesc cu multi km, important e sa fie cu reviziile ok. Ramane si varianta benzina 1.2, sau 1.4. Polo, Ibiza la prima vedere.

Vlad.

13 Oct 2015, 19:08

Ia-ti ce-ti place, nu te mai gandi ca pica una si alta, pentru ca fix atunci cand te rogi sa nu se strice, se strica. Daca nu te stresezi, nu se strica. E testat. :D
Si asa ca o parere personala, daca zici ca esti genul care merge cu familia in masina, iti recomand o masina mai tanc asa. Ceva mai mare. Nu neaparat ca n-ai avea spatiu intr-una mai mica, dar doamne fereste, mai bine in X5 in caz de ceva, decat in Logan...
Poate gresesc, dar asa gandesc eu.

Si iti dau un sfat, ca am tangente cu bisnitarii. Nu te mai uita dupa chestii marunte, pentru ca ai fi surprins cum cu cateva sute de lei care implica un scaun sofer, niste gume de pedale, un manson si o nuca de schimbator noua, iti vand o masina "recent adusa" care are 600.000 km, fara sa isi dea seama nici mama service-urilor cu ultimele lor Ross-Tech-uri cu licenta.
Vezi sa fie dreapta pe drum, lonjeroanele acolo, motorul si cutia in mintile lor, de preferat sa nu bata volanta, mai ales la disel si sa-ti placa per total.
Si nu te speria daca e revopsita. Cu atat mai mult, daca a avut idoite 2 usi si un prag si a facut-o toata cum trebuie, cu atat mai bine, ca nu mai dau eu cateva mii de lei pe chestia asta.
Iar "vopsea originala in totalitate" pe masini de 10+ ani, e o gluma buna, sa nu zic altfel.

Si al doilea sfat, la masinile second hand, uita-te numai la cele mai scumpe din modelul respectiv. Iti dau un exemplu: Daca ai 10.000 euro si vezi ca modelul pe care il vrei cu mare ardoare se vinde in medie cu 13-14.000, alea asa si asa si cu 15-18.000 alea dotate, si tu gasesti ca prin minune cateva "recent aduse" cu 10.000, sa stii ca nu e good buisness, mai ales cand sunt diferente mari de preturi.
Si sa ai grija ca sunt care sunt bune dtptdv, dar pretul e mic. E prea bine cunoscuta metoda cu TVA-ul dedus de catre bisnitar. Sa ai grija, pentru ca daca nu s-a platit TVA-ul acolo, il vei plati TU aici! Nu scapi de TVA!

Daca vrei sa discutam mai pe larg despre achizitie, trimite-mi un PM.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

bertzi43
B-82-AJS

13 Oct 2015, 19:58

Da 1.6benzina de ce nu vrei?ca are acelasi consum/intretinere ca 1.2 aproape.
Husa schimbatorului si volanul sa stii ca se deterioreaza si de la statul in soare(caz concret la masina mea :P ) iar samsarii sa stii ca nu se mai obosesc sa le inlocuiasca(acum le da cu ceara si cola pe anvelope sa luceasca)
Iar metoda TVA ului de care zice colegul e fumata demult de vecinii de unde importam masini

Sent from my HTC One using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

DanieI
Subiect Autor

14 Oct 2015, 22:24

Vlad, merci fain de sfaturi, m-a ajutat ce mi-ai zis. Clar ca mai bine bag bani intr-o masina care sa imi placa. Inca ma gandesc la leonul 1p din SB de aici.

1.6 benzina consuma totusi destul de mult. Si nu l-am exclus inca, dar sotia cu siguranta nu-l va accepta prea usor. 1.6 consuma poate la fel sau mai putin ca 1.2 la drum lung, in rest, te rupe.

DanieI
Subiect Autor

19 Oct 2015, 08:59

Cum am anuntat si in aria de Bazar:

De mai bine de 3 luni caut si credeti-ma ca nu e usor ca nu singur fac alegerea...Si nevasta-mea mi-a cam facut zile fripte. F greu ar fi acceptat un Leon 1M, si vroia diesel, si sa nu fie scump, si intretinut, si ieftin... In 2 luni apare bebele si trebuia sa iau masina, sa ma invat cu ea cat de cat, nu pot sa stau atunci iarna sa caut cand chiar am nevoie de ea... Asta a fost compromisul la care am ajuns cu ea.

Asadar mi-am luat un Golf 5 1.4 75 cai, aspirat, distribuitie curea din 2005, cu 3900 e. http://olx.ro/oferta/vw-golf-5-2005-1-4 ... 2e5b5415ee

Merci de ajutor baieti, urmatorul sper sa fie Leon 1P, poate varianta Facelift!

bgd_b92
Bogdan

19 Oct 2015, 09:49

Frumos, sa il stapanesti sanatos :hi doar ca a fost cam scumpisor pt varianta lui de echipare, an si motorizare. preturile in DE pt astfel de golfuri st ~ 3000 e, ca sa nu zic mai putin.

mumus

19 Oct 2015, 09:52

Pai... Aia nu e masina ptr copil mic... In portbagaj bagi carutul, in spate sotia si bebele, si in dreapta vei pune bagajele... Macar un break...
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

19 Oct 2015, 09:59

Eh nu e de copil mic?!!!!
E foarte ok pt un copil. Eu am doi si ma descurc cu leonul.
Daca simte nevoia de mai mult spatiu poate sa-si ia un portbagaj exterior pt plafon.

DanieI
Subiect Autor

19 Oct 2015, 12:33

Merci Bogdan! :) Probabil or fi mai ieftine pe acolo, dar aici e un pret foarte ok avand in vedere starea ei si faptul ca are actele doveditoare a km si servisarilor.

Sper sa fie ok ca marime, oricum nu luam ceva mai mare de clasa C :)

Asa e Roger, eu zic ca o sa ma descurc. Am bancheta spate rabatabila partial daca e nevoie.

zaytsuca

20 Oct 2015, 06:14

De curiozitate poti sa-mi dai seria de sasiu?
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine

DanieI
Subiect Autor

20 Oct 2015, 09:25

Asta este seria: WVWZZZ1KZ5W115420. Poti sa imi comunici si mie ce afli :)

Bgd: Am cautat si eu pe mobile.de, si un Golf ca al meu nu gasesti decat 2 sub 4k, restul peste 4.4k euro. Si ma gandesc ca oricum nu le iei pe cele mai ieftine de pe site :) Deci daca o luam de acolo tot asa ieseam, cu tansport cu tot.

bgd_b92
Bogdan

20 Oct 2015, 09:38

Eu gasisem mai multe anul trecut cand mi-am luat ibiza ; coupe-uri gasesti f multe intre 3000-3500€, si gasesti ceva in 5 usi si la 3300-3800 € ; oricum numai conteaza, ei au relatii, aduc mai multe, participa la licitatii, important este sa fie masina buna si sa nu necesite investitii majore :hi
http://www.mobile.de/ro/Automobil/Volks ... 27569.html
http://www.mobile.de/ro/Automobil/Volks ... 66850.html
http://www.mobile.de/ro/Automobil/Volks ... 01843.html
Etc

DanieI
Subiect Autor

20 Oct 2015, 09:44

Exact asta am zis si eu, 3500 gasesti una cam ca a mea, mai dai 4-500 sa o aduci, timp pierdut si tot nu iesi mai ieftin :)

Da, sper sa fie ok, pana acum asa pare, am programare saptamana viitoare la reprezentata, fac verificari gratis (Diag + mecanic) daca nu esti in baza lor de date in Ro.