Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DanieI
Subiect Autor

Achizitie Prima masina - Seat Leon 1P (asa sper)

06 Oct 2015, 21:13

Salutare,

Am nevoie de sfaturile voastre in achizitia unui Seat Leon 1P, sper eu, imi place f. mult si, desi am un buget de maxim 5000 e, sper sa gasesc unul ok. Urmaresc in special versiunea 1.9 TDI cu 103CP. Am postat un anunt si la rubrica cumparari, si daca nu gasesc pe cineva dintre voi cu unul de vanzare in bugetul meu, incercam sa gasim in afara forumului, sau sa ne reorientam.

Imi doresc de mic o masina, dar pana acum nu prea am avut neaparat nevoie si nu mi-am luat. Acum ca sotia urmeaza sa nasca, vom avea nevoie de una.
Nu vreau una foarte mare, initial m-am orientat catre VW Polo 06-09', apoi am mai adunat bani si am inceput sa ma uit si la Ford Fiesta Mk7, Seat Ibiza Mk4, si apoi din clasa C: Ford Focus 2 FL 08'+, VW Golf 5, si apoi am vazut ca ar putea fi si un Leon in banii astia :)

Pana gasesc pe forum unul, am gasit aceste anunturi pe net:

1. http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ii-ID7GfcUb.html
2. http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ii-ID7Gf6q5.html
3. http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7GfaIH.html
4. http://olx.ro/oferta/seat-leon-2009-neg ... 4IKB8.html
5. http://olx.ro/oferta/seat-leon-1-9-tdi- ... 4JZ4a.html

Ce parere aveti?

str77

Re: Achizitie Prima masina - Seat Leon 1P (asa sper)

07 Oct 2015, 07:37

Ai pus anunturi cu 2.0TDI - 140cp si 1.9TDI - 105cp.
Nu recomand 2.0 TDI pentru ca filtru de particule si pentru ca taxa 1000 de euro.

Acum depinde foarte mult cati km vei face pe an. Mai mult decat atat depinde cati km vei face in afara si cati in oras. Daca mergi preponderant in oras atunci recomand un motor pe benzina - consuma putin mai mult insa in caz de interventii nu ai ambreaj scump, turbina, injectoare. Un diesel are nevoie de 5-6km sa ajunga la 90 de grade - pana atunci consuma la fel ca un benzinar.

In principiu la un diesel de 5000 de euro ar trebui sa te uiti la ambreaj, injectoare, turbina.
Din poze este foarte greu de spus care merita.

p.s: Ultima masina o stiu ( YRB) . A fost usor lovita aripa si spoilerul acum 6 luni. Daca te hotarasti la ea o pot sa arunc o privire .
p.s2: Daca ai 5000 tot bugetul gandeste-te ca vei mai avea nevoie de aprox 5-700 de euro pentru cauciucuri, ulei, distributie, poate frane, eu as pune suma asta deoparte.
Just a Black ARL

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Oct 2015, 09:47

2.0TDI 140 cu filtru de particule pe leon nu stiu daca exista, la noi cele mai comune motoare sunt BKDurile care nu au asa ceva.

DanieI
Subiect Autor

07 Oct 2015, 10:45

Merci de raspunsurile rapide.

Atunci ramanem la 1.9. O sa fac probabil 10-15k pe an, dar sotia e setata pe diesel, e de acord cu benzina doar la motor mic, 1.2, poate maxim 1.4. Sincer sa fiu, eu as lua si o benzinara, mai ales ca is mai ieftin de intretinut, si de obicei le gasesti si mai putin rulate, dar asta e.

Masina din Brasov stiam eu ca am mai vazut-o la vanzare, uite: http://olx.ro/oferta/seat-leon-ID4GxlG.html#eb4005bcd3 .
Are motor BLS si as da 4500 pe ea.

Ma intereseaza mult sa nu fie urme de uzura decat neglijabile in interior, usa din stanga pare usor uzata, nu imi dau seama.

Imi asum si cheltuielile ulterioare, de schimb distributie, ulei, filtre. Cauciucurile daca sunt uzate, sau daca lipsesc cele de iarna mai scad din pret, sau le-oi cumpara si pe alea pana la urma.

Imi place cea din Bv, numai sa nu fie prea uzat interiorul si sa fie integra in urma accidentului de acum 6 luni.

In ce mod cunosti masina?

mumus

07 Oct 2015, 11:25

Ptr 10-15000 pe an ia benzina, aspirata. Iesi mai ieftin si la achizitie si in timp.
Asta daca nu au drumuri mai lungi zilnic... Daca faci naveta, sau mergi zilnic un minim de 10 km fara sa opresti motorul, ia diesel, dar daca ai drumuri scurte, benzinara aspirata este compromisul cel mai bun.
Seat Toledo Tsi Imagine

DanieI
Subiect Autor

07 Oct 2015, 12:43

Sunt de acord cu tine, si eu as lua benzinar, dar sotia nu accepta unul mai mare de 1.2 - 1.4.

Drumurile nu o sa fie numai in oras. In prima luna, si in cazuri rare, o vom lua pt a merge la lucru ~ 8km dus, si rareori prin oras. In rest mai mult drumuri in afara localitatii. Deci probabil ramane diesel, chiar daca va fi un Fiesta 1.6 Tdci. Acuma sper sa gasesc totusi un Leon.

Masina, dupa ce m-am decis, inainte sa o cumpar, o duc la un test la reprezentanta sau alt service. Diagnoza + Inspectie pe platforma. In functie de orasul unde gasesc masina, poate imi recomandati voi unul.

mumus

07 Oct 2015, 13:36

Bafta la achizitie.
Seat Toledo Tsi Imagine

DanieI
Subiect Autor

07 Oct 2015, 15:08

Merci, mumus.

I-am dat un telefon la anuntul cu nr.2 , zice ca e la mana a 3-a. Luat in 2011 din germania de un roman, apoi luata in 2014 de el. A fost revopsita total pe asigurare de romanul dinaintea lui. Zice ca arata ca noua. Are cateva semne de intrebare:
- grila interior e cazuta, dar o are
- Comenzile pe volan nu mai functioneaza, nu mai merge nici claxonul
- In rest zice ca e ok, niciun accident, accepta orice test, actele sunt in regula.. Cauciucuri doar de vara.

Deci nu stiu daca as merge pe asta, desi lasa la 4700e.

mumus

07 Oct 2015, 16:19

Daca o duci la test, sa verifice si grosimea vopselei peste tot, si sa mai ai 1000e pusi deoparte ptr neprevazute...
Seat Toledo Tsi Imagine

DanieI
Subiect Autor

08 Oct 2015, 15:14

Ok, am in vedere si astea.

Momentan ma uit ce gasesc in jur, si in Sibiu am gasit astea deocamdata:

- Leon 1.9 tdi: http://olx.ro/oferta/vand-seat-leon-200 ... 4yfyI.html
- Golf 5 1.4 benzina: http://olx.ro/oferta/vw-golf-5-ID4Kzqa.html#26f4f6aa0b

Leonul am sunat si pare super ok, sa ma duc sa-l vad maine si daca e ok, o duc si la service, probabil la un coleg de pe forum.

Are codul motor BXE, am cautat si unii par sa aiba probleme cu acesta. Km zice ca ar fi reali, 120k, e al doilea proprietar din 2011 cand avea 90k km, are si cartea service. Zice ca nu prea merge cu ea, tipa, ca sotul ei are inca o masina. De atunci revizii pe la mecanici, si schimbat ambreiaj si volant recent.

Voi ce ziceti?

mumus

08 Oct 2015, 15:54

Noi degeaba zicem ceva, mergi sa o vezi. Teste, etc.
Seat Toledo Tsi Imagine

DanieI
Subiect Autor

08 Oct 2015, 16:15

Acuma m-ar ajuta daca puteti sa imi spuneti ce stiti voi despre codul asta de motor, BXE (multi zic ca se gripeaza, sau ca le crapa), eventual daca sunt unele mai reusite decat altele. Ca pe net am gasit tot felul de pareri, si despre BXE si despre BKD..

dzaraider
ClubSEAT Team

08 Oct 2015, 18:33

Pentru orice motor o sa gasesti pe net si oameni care se plang... eu personal, am avut BXE pe masina anterioara si nu am avut niciodata probleme cu el pana la 125.000 km cand am vandut-o(schimbat doar consumabile). Trebuie inspectata bine, daca merge impecabil si nu o intretine pe viitor noul proprietar oricum poate sa cada..nu conteaza ce motor e.
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162

bgd_b92
Bogdan

09 Oct 2015, 16:14

Ca si probleme specifice din cate imi aduc eu aminte, la BXE-ul 1.9 a fost problema cu axul cu came ; la BKD se fisureaza chiulasa ; la BMN injectoarele ( dar s-au schimbat pe garantie ) ; iar ca si consumabile, la un diesel SH socotesti pompa, turbina, ambreiaj + volant ; este bine sa le verifici totusi ca poate mai poti negocia ceva, sau in cazul in care sunt toate pe duca + alte probleme la directie / suspensie / electronica si nu iti convin, o excluzi din start ; din poze nu iti poti da seama de o masina, decat daca are lufturi majore si rugina grosolana ; in poze, si masina mea inainte sa o vopsesc parea impecabila..iar cu ochiul liber era in 3 culori, lac scurs, matuita, samd ;

sunt foarte putine motoare diesel care nu au probleme specifice...nu este o regula ca se va strica la tine, este vorba despre procente ; iti dai seama ca nu se strica toate masinile...sunt multi care au mers 200.000 km fara probleme, cum sunt si altii care in 200.000 km au mai bagat inca o data pretul masinii in reparatii ; daca vrei sa reduci riscurile, cumperi o benzinara lesinata de 1.6 102 cp care consuma 10-15 % ; motor in 8v, fiabil, fara probleme ! sau orice alta benzinara de la concurenta ( opel, honda, mazda, renault, peugeot, etc) ; daca ai bani de intretinere, poti sa-ti cumperi si avion ; si eu mi-as fi cumparat un motor puternic si m-ar fi durut la bascheti de intretinere daca imi permiteam..

personal, cel mai bun compromis pe care il vad la leon 1p, ar fi motorul de 1.4 tsi 122 cp ; mi se pare cel mai ok dpdv performante / consum / probleme specifice / costuri de intretinere ; plus ca este silentios, taxele sunt mai mici, km mai putini ( majoritatea le gasesti cumparate din RO, poate chiar si cu istoric, pt ca de afara se importa numai dieseluri cu sute de mii, astfel se castiga mult mai bine :) )

DanieI
Subiect Autor

10 Oct 2015, 20:47

Merci de informatii bogdan, utile intr-adevar.

Am fost azi sa vad Leon-ul din Sibiu de mai sus. Estetic ok, cu imperfectiunile minore aferente.

Vrand sa iau o masina pentru 5 ani, conteaza mult si interiorul pt mine, mai mult decat exteriorul. Din cauza ca avea husa schimbator rupta, si scaunul soferului lateral stanga, julit, am decis sa nu o iau, desi, poate tehnic era foarte ok.

Pana la urma am luat o decizie grea, pe de o parte, si faina, pe de alta, de a lua o masina mai ieftina, si sa ne mai ramana bani de...diverse/neprevazut. Si nu o mai luam pt 5 ani, ci doar 2-3. Asadar bugetul acuma pentru masina este de ~3500, poate poate maxim 4000 euro.

Sincer sa fiu ma gandeam la Golf 4, Leon 1M, Ibiza Mk3, Polo 9N3. As fi happy cu un Leon 1M mai dotat, voi ce imi recomandati?

Merci fain