Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

spiri
Subiect Autor

seatul meu, un aspirator mai mare.

02 Oct 2015, 08:17

Masina mea, leon 1p 2.0 tdi sport-up a ajuns cu succes la 190k km, dar are si prima problema serioasa,
de fiecare data cand urca in ture peste 2000 face ca un aspirator, foarte puternic, deranjeaza chiar, observ si o scadere semnificativa a puterii, + tremura in jurul a 2000 ture. NU am aprins nici un martor in bord. nici macar o avertizare.

Sunt programat maine la 2 service-uri in Bucuresti sa vad ce are, vreau 2 opinii macar.
Intrebarea mea e?
Ar putea fi altceva decat turbina? Nu vreau sa ajung in service si sa imi spuna fiecare opinia lui cea mai scumpa.

Va multumesc!

str77

Re: seatul meu, un aspirator mai mare.

02 Oct 2015, 10:26

Problema ta poate avea multiple cauze si cel mai bine se rezolva facand un log in mers.
Ma gandesc la diversi senzori care pot fi cu problem.

Sunetul poate fi de la turbine, insa daca nu iti consuma ulei poti merge asa in continuare insa cu ochiul pe nivelul de ulei si cu mare atentie pana ajunge apa la 90.
O alta problema ar putea fi traseul de turbo intrerupt.

In cazul in care este turbina mergi la cineva priceput care iti ofera garantie reala ( lumea recomanda "Cipos" de pe vwforum ). Daca iti consuma ulei spala traseul si intercoolerul de la turbo.
Just a Black ARL

spiri
Subiect Autor

02 Oct 2015, 10:35

Multumesc pentru raspuns.

Am fost nevoit sa merg cu ea asa un drum mai lung , 120 km , ulei nu consuna, nu depaseste 90 grade nici cu un grad, nici chiar cand traversez Bucurestiul la 9 dimineata.

Face la fel si cand e calda si cand e rece, nici cea mai mica diferenta.

spiri
Subiect Autor

03 Oct 2015, 10:18

Am identificat problema =>

Imagine
acest furtun ce leaga intercoolerul de turbina este spart

Multumesc ptr sfaturi. :cheers