Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Adriannn
Subiect Autor

Arc sub scaun

29 Sep 2015, 17:50

salut, am gasit acest arc sub scaun, aveti idee de la ce este ? o fi cazut de pe la mecanism ? scaunul pare sa se regleze ok pe orice directie...

Imagine

Imagine
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

dany19940
Moderator

Re: Arc sub scaun

29 Sep 2015, 17:53

E arcul ce ajuta la ridicarea scaunului cu ocupantul asezat. Fara el se ridica mai greu, fortand mecanismul. E boala clasica la multe masini din clan - ori se rupe un capat al arcului, ori se rupe pinul de care e agatat.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Adriannn
Subiect Autor

29 Sep 2015, 18:01

Multumesc pentru raspunsul promt

Nu trece o zi sa nu ma uimeasca ceva la masina asta.. oare il pot pune la loc fara sa dau scaunul jos ?

Mylux

29 Sep 2015, 18:48

Daca s-a rupt si urechea de care se agata nu mai poti,si oricum ca sa il pui inapoi trebuie scos scaunul altfel nu ai cum,este imposibil de montat cu scaunul pe pozitie?
Apropo,nu cumva ai gasit si o bucatica mica de metal sub scaun?
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

Adriannn
Subiect Autor

29 Sep 2015, 18:52

Nu am vazut..o sa ma mai uit maine

Daca trebuie scos scaunul nici nu ma mai complic, mie mi se pare ca se regleaza ok scaunul

Mylux

29 Sep 2015, 18:55

Merge foarte bine scaunul si fara acel arc :wink: ,poate doar cu niste kg ++ sa se simta ca se regleaza mai greu. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

dany19940
Moderator

29 Sep 2015, 21:02

Asta e impresia voastra de acum, dar in timp se va vedea uzura mecanismului. Pe vwforum e o discutie ampla despre acest arc, cititi acolo ce si cum. Cand aveam scaunele originale pe masina, am patit si eu acelasi lucru si simteam diferenta cu si fara arc. Si nu aveam acele kg ++ :lol: Asa ca, cu putin efort si imaginatie, l-am pus la loc. Se rupsese acel bolt de care se vorbeste. Am dat i gaura aprox. in acelasi loc, am pus un surub normal si am agatat arcul de el. Operatia a implicat putin toti muschii, arcul fiind destul de tare si distanta de alungire fiind cam la limita lui de intindere. De aia se si rupe acel bolt. Daca-l faceau cu 1mm mai gros, cred ca nu se rupea niciodata...ceea ce era rau pentru fabricant, nu?

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Mylux

29 Sep 2015, 21:17

Acuma cred ca depinde de fiecare cat de mult manevreaza maneta ce coboara si ridica scaunul,eu unul sincer...,de cand am masina daca am ridicat sau coborat scaunul de maxim 5 ori,in rest ramane reglat la fel cum il folosesc zilnic si nu prea am ce sa reglez scaunul,poate doar in fata sau mai in spate.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

Adriannn
Subiect Autor

30 Sep 2015, 07:55

Mda.. am observat ca este cazut si la sofer :lol: Si n-am simtit sa mearga greu. Si eu chiar am obsesie cu scaunele, le reglez aproape in fiecare zi (mai ales inaltimea)

Am incercat sa pipai putin pe sub scaun, urechea din partea din fata pare ok (daca ceea ce am pipait eu este capatul de prindere) insa in partea din spate nu prea imi dau seama unde s-ar prinde.

dany19940
Moderator

30 Sep 2015, 08:46

Doar cu scaunul dat jos si cu fusta de plastic scooasa poti vedea unde ar veni si apoi sa-l pui la loc. Daca tot sunteti sceptici in legatura cu rolul lui, am o intrebare: credeti ca fabricantul le-ar mai fi montat acolo daca nu ar fi avut nici-o functie? Nu costa prea mult ca sa justifice aspectul material al situatiei de fata. Plus ca sistemul a fost conceput intr-o perioada cand nu conta interesul fabricii, ci al beneficiarului.

Adriannn
Subiect Autor

30 Sep 2015, 08:58

Nu am zis nicaieri ca le-ar fi montat degeaba, tocmai pentru ca au fost in interesul beneficiarului - efort mai mic la ridicare si nu in interesul fiabilitatii mecanismului.

Din moment ce merge destul de usor si fara arc, e clar ca adaosul adus de acesta nu era atat de mare.. deci.. m-as mira sa se strice mecanismul.
Cred ca la mine e cazut de multa vreme.

dany19940
Moderator

30 Sep 2015, 09:58

Faceti cum vreti, normal. Dar, ma intreb retoric, asta nu aduce a "lasa ca merge si asa", expresia devenita caracteristica poporului?

Adriannn
Subiect Autor

30 Sep 2015, 10:19

dany, daca pe vremea de afara tu ai chef sa demontezei ambele scaune sa montezi un rahat de arc cu o functie egala cu zero dupa cum am scris, care o sa sara din nou in scurt timp, la o masina de 11 ani, esti invitatul meu.

Te rog sa renunti la ironiile ieftine si de prost gust, dupa cum ai scris si tu, fiecare face ce vrea cu masina lui

Si ca sa iti raspund, DA MERGE SI ASA.

Am facut topicul pentru a afla de unde este (DUPA CUM SCRIE SI IN POST), nu ca sa fiu tras subtil la raspundere ca nu sunt neamt, ai raspuns constructiv, celelalte remarci sunt in plus.

Mersi.

dany19940
Moderator

30 Sep 2015, 12:06

Ca sa-ti raspund la subiect, nu a fost ironie ieftina si de prost gust decat poate in conceptia ta. Eu doar constat, nu trag concluzii. Iar intrebarea a fost retorica, daca nu stii ce inseamna...raspunde agresiv in continuare. :hi Nimeni nu a zis sa-l pui la loc imediat, indiferent de vremea de-afara. Era doar un sfat prietenesc, ca de-aia sunt "asociati" pe acest forum. Vrei sa-l pui candva la loc, bine. Nu vrei...la fel de bine. Nu ma afecteaza cu nimic. Iar daca zici ca reglezi scaunul in fiecare zi...o sa constati candva (sau poate niciodata, daca ai noroc) ca acel mecanism merge mult mai greu. Am zis ca e o discutie pe vwforum despre el, in care sunt concluziile multora cu aceeasi problema. Repet, e alegerea ta. Dar nu te lua de cei care si-au rapit din timpul lor ca sa-ti raspunda la topic. Daca vroiai doar sa stii de unde e, trebuia sa spui ca doar atat te intereseaza, nu si rezolvarea. Cateodata chiar ma intreb de ce vreau sa-inajut pe toti membrii care intampina probleme!!! Cred ca sunt masochist de chiar caut unul care sa se ia de mine in loc sa zica "multumesc, idiotule"
Daca intrebarea mea retorica te-a deranjat, imi cer scuze. N-am vrut sa ti se para o "ironie ieftina si de prost gust".