Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Andrei FR
Subiect Autor

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

15 Feb 2016, 16:34

Am si uitat...si la mine suna pe partea stanga, tot acolo " in zona usii sau la stalpul cu centura" dar haotic... La fosta O2 o singura scartaiala am avut chiar la inceput in zona imbinarii parbizului cu bordul... a disparut dupa jumatate de an, dupa acea nu am avut nici una in 100 000 km si 5 ani... se pare ca la plastice, seat nu invata in veci(stiu ca si modelele mai vechi tot asta aveau problema) ... dar na, acum nu o sa-l vand din cauza asta, ii dau si eu bice si atatea probleme sa avem numai( desi stiu ca unii ar zice ca suntem prea lejeri, totusi am dat niste bani pe aceste masini) ...
@Scuba: alea de 16 au balonajul mai mare si sunt mai inguste, adica absorb mai bine denivelarile...ce-i drept mie imi este bine si asa(pe foasta am avut 195/65 R15) ... cu alea de 17 o sa fie cam rigida masina, eu chiar vroiam sa ma inteleg cu dealerul sa imi trimita masina cu jante aliaj pe 16 dar nu se putea...
Ultima oară modificat 15 Feb 2016, 16:43 de către Andrei FR, modificat de 2 ori în total.
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011

digraph1618

15 Feb 2016, 16:38

Eu am de 15 si tot nu mi se pare silent. Cum il aud cum ma sui pe pedala. Oricum drumurile din Romania sunt extraordinar de proaste. In Cluj, in afara de cateva strazi cu asfalt ca-n palma (exceptand canalele, cred ca n-avem 10 canale in Romania care sa fie la nivel cu asfaltul), facute proaspat, restul e prapad. Piste de avion, numai din placi, gropite si turnari de asfalt la misto si asa mai departe. Pai cum sa nu scartaie si ea saraca...

LE: Nici prea lejeri nu e bine sa fim, dar nici sa ma duc in fiecare zi la reprezentanta sa-mi dezghioace jumatate de interior sa rezolve un greier ca apoi sa apara altundeva, fix pe unde au lucrat meseriasii. E pierdere de timp aiurea.

Andrei FR
Subiect Autor

15 Feb 2016, 16:41

@digraph1618: ai dreptate !!!!!!

Andrei FR
Subiect Autor

07 Mar 2016, 09:30

Si uite asa se pare ca am trecut de prima iarna(desi surprize mai pot sa apara) si ca sa mai fie si poze, vin cu cateva facute ieri la un mic tur al apusenilor din judetul Cluj. Prima data de cand am mers destul de mult si pe drumuri destul de proaste calitativ si pot sa zic ca masina si interiorul s-a comportat chiar bine. Desi mai sus s-a discutat intens despre zgomotele materialelor din interior, sustin in continuare, cum afara se incalzeste si in interiorul masinii, aceste zgomote dispar, in cazul meu chiar si pe drumuri accidentate destul de serios. Bineinteles la un mers adecvat situatiei. Trenul de rulare spate se comporta cum se comporta acest tip, la denivelari mai mari trece lejer, dar trece dur cu mici lovituri in caroserie peste cele mici(ma gandesc ca acestea vor fi si mai tari la trecerea pe anvelopele de vara, pe care de abia le astept de altfel...)
In rest apa, paie si bataie. De cand s-a incalzit vremea si se rodeaza motorul, consumul a scazut si mai mult, de puterea motor nu ma plang .
O observatie destul de clara: vopseaua se tine mult mai bine la micile zgarieturi ca si la vechea masina care avea rosso brunello http://postimg.org/image/jlh4mea77/
Aproape ca nu vad nici o zgarietura( dar este adevarat si faptul ca iarna a fost blanda, de foarte putine ori a trebuit sa o curat de zapada)
Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Andrei FR
Subiect Autor

01 Apr 2016, 17:48

Imagine
Si uite asa a venit si primavara mult asteptata si temperaturi de 23 grade C... si am pus prima data si eu cauciucurile de vara pe mandra...
Se simt imediat diferentele atat in bine cat si in rau:
Pro: Intr-adevar o stabilitate imediat palpabila in curbe (probabil si la frane)
Contra(subiectiv):
In primul km am observat o mica pierdere agilitate in pn rimele viteze intre 2000-2400RPM fata de anvelopele de iarna marimea 205/55R16
Rigiditate marita oriunde unde drumul nu este neted ca in plama
Zgomot un pic marit de anvelope...
In rest cu masina am deja 8600 km, consumul de ulei s-a stabilizat si nu a mai scazut pe joja de la terminarea rodajului
Si nivelul lichidului de racire la fel. In rest mancam km. Parca cateodata o loveste damblaua si regenerarile de DPF se fac foarte des, altadata isi revine.,, aici mai ramane sub observatie. In principiu deocamdata multumit pe deplin de masinuta

Andrei FR
Subiect Autor

09 Mai 2016, 11:47

9 mai... o zi ploioasa si 5 saptamani care au fost de foc pentru masinuta: am ajuns la 12 300 km, fara nici o problema . Ma apropii cu pasi repezi de revizia de 15 000 km, pe care doresc sa si raman deocamdata. DPF-ul se pare ca s-a linistit , pe asfalt uscat se comporta superb masina si chiar si cu tren de rulare cu punte fixa, este terifiant cum se tine in curbe pentru o masina combi. Motorul trage bine pentru ai sai 150CP si consuma normal, in sfarsit o masina cu care ma pot baga in depasiri fara frica si cu 4 persoane adulte si portbagaj plin.
Ce ma supara un pic, este ca mai ales de cand am pus cauciucurile de vara, pe drumuri cu astfalt de calitate mai proasta sau gropi masina se comporta rigid cea ce nu ar fi o problema in sine, insa au aparut una dupa alta greierasii in masina, nici nu le mai numar... fetele de usi fata...stalp B stanga... ceva din spate... asta e, pana nu devin foarte obositoare nu desfac jumatate de masina sa fie si mai rau dupa. Oricum la fosta Octavia nu aveam greierasi dupa 5 ani si 100 000 km... atat ca acolo aveam "baloane" de 195/65 R15... am completat cu 250 ml ulei Castrol Longlife Edge Proffesional III 5W-30 luat de la reprezentanta mai mult de siguranta, imi place ca nivelul sa fie intotdeauna in jurul valorii de max. In rest masina a vazut si forje si viteza maxima pe care l-a atins usor, multe drumuri lungi... ce am vrut de la masina l-am primit. De acum incolo conteaza fiabilitatea pentru mine. Imi place de ea la fel ca in prima zi(cu greierasi cu tot :) )

Andrei FR
Subiect Autor

24 Mai 2016, 14:50

Salut!
Umblu prin toata tara saptamana de saptamana...si uite ca gheata mi-a ciuruit masina in parcare in spatele blocului unde stau.
Imagine Imagine Imagine
Se vede pe partea spate mai pe la stanga vreo 3 urme mai adanci si desi pe fotografii nu se vad, mai multe mici... Nu stiu ce sa fac? Merita sa apelez la CASCO si sa distrug vopseaua de fabrica ...sau sa o las balta(oricum in urmatorii 3-6 ani masina va ramane precis la mine) Doar ca ma enerveaza extraordinar de mult. A doua masina cumparata de nou care la putin timp dupa achizitionare pateste ceva fara vina mea. In skoda mi-a intrat un boyracer din lateral la 8 luni... la asta ma ciuruiueste gheata... sunt suparat rau!!!!!!

ggo89

24 Mai 2016, 15:12

Clujenii assemble!
http://grindina.com/
Se rezolva, no stress :)
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17

Andrei FR
Subiect Autor

24 Mai 2016, 15:22

Multumesc mult de ajutor... chiar am dat de acest site si se pare ca exista sperante de "insanatosire"... pai o sa aiba de munca, la cum arata si masinile vecinilor... mai ales peugeoturile .... :(

Daddy

24 Mai 2016, 15:25

Andrei, se rezolva cu PDR (indreptare fara vopsire), daca vopseaua nu e patrunsa, se folosesc niste instrumente din titan cu care se indreapta de dedesubt sau se trage cu ventuze. Cauta pe cineva in zona ta care face PDR, nu are rost sa vopsesti masina noua.
Uite, am gasit asta la prima cautare pe Goagal:

https://ro-ro.facebook.com/PDR-Cluj-Nap ... 783225895/

Succes!
Seat Leon X-Perience 184 DSG

ggo89

24 Mai 2016, 15:54

Andrei FR scrie:
Multumesc mult de ajutor... chiar am dat de acest site si se pare ca exista sperante de "insanatosire"... pai o sa aiba de munca, la cum arata si masinile vecinilor... mai ales peugeoturile .... :(

Dupa poze, ma gandesc ca stai in zona Baciului. Nici nu vreau sa iti descriu ce a fost in zona Dezmirului. Am fugit de la servici pentru a-mi adaposti masina la un lukoil. Horror.
Imagine
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17

Andrei FR
Subiect Autor

24 Mai 2016, 16:04

Da acolo stau :) , Uite : Imagine
Cred ca-i destul de horror si asta ! Nu am mai avut unde sa fug ca a inceput dintr-o data cu bolovane din astea :( Toata parcarea discuta ce sa faca acum...

Andrei FR
Subiect Autor

24 Mai 2016, 18:56

Cu tabla uscata... caroseria arata mult mai rau, capota...tot plafonul si stalpii, pragul deasupra usilor... prezinta lovituri, indoituri care se vad foarte usor si rau...,
Varianta 1: O sa ma duc la firma respectiva cu tehnologia PDR, insa nu stiu ce sa zic. Plus ca am vazut va trebuie sa demonteze jumatate de masina, desfac capitonaj tot... si nu imi vine a crede ca au piese originale(clipsuri de prindere etc la repunerea acelora) nu prea ma incanta chestia desfacerii tuturor fetelor de usi si mai ales al materialelor plafonului...
Varianta 2. O sa ma duc la reprezentanta pe CASCO si ce o sa faca? Pai ei o sa bage direct la revopsire totala plus schimb sau chituire capota si chituire a tot ce pot(apoi la 5+ ani ce se intampla asta-i treaba mea) ...plus polita marita anul viitor pentru o prostie ca asta...
Varianta 3: Las asa. Daca ramane asa, va trebui sa explic cat voi trai celor care se uita la o masina faina dar batuta de parca ar fi dat cineva cu ciocanelul ...
Pana la urma stiu ca va trebui sa aleg unul dintre alegerile nu prea bune nici una... fotografii nu pun ca oricum le-as face nu se vede ca si in realitate...
Ultima oară modificat 24 Mai 2016, 19:04 de către Andrei FR, modificat 1 dată în total.

gamer555
ClubSEAT Admin

24 Mai 2016, 19:03

foarte nasol ce ai patit, dar din pacate nu poti face prea multe in situatii de genul. te poti feri cat de mult vrei, o grindina te poate lovi in orice loc... grea decizie si cu reparatul, varianta usoara este casco.

andrei.27kim

24 Mai 2016, 19:05

Andrei sfatul meu este sa apelezi la PDR. Este o solutie foarte buna in cazuri de genul asta si daca si cel care lucreaza este cat de cat dibaci atunci chiar nu vei vedea nicio urma la final. Eu am "scos" cateva semne de pe caroseria Leonului galben pe care l-am avut si a fost foarte multumit de cum a iesit.
Daca stai langa cel care lucreaza la partea cu demontatul elementelor interioare atunci poate v-a avea mai multa grija la cum trage de clipsuri.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11