Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

fanyo
Subiect Autor

Cumpar modul confort(control motoras geam) usa dreapta fata

24 Sep 2015, 10:31

Salutare!
Caut sa cumpar modulul confort care controleaza motorasul pentru geam la usa dreapta fata pentru Seat Leon 1P cu volan pe stanga.
Imi trebuie exact acest cod: 1K0 959 792 L
Exact cum arata in poza!

Imagine

Roger
Moderator

Re: Cumpar modul confort(control motoras geam) usa dreapta fata

24 Sep 2015, 11:22

Asta e ok?
http://www.ebay.de/itm/VW-Passat-3C-Gol ... 2ca1278439
Livrarea e gratuita in RO :hi
Lasa si tu date de contact, altfel o sa dispara anuntul :hi

mumus

24 Sep 2015, 12:11

Parca si Samson vindea un modul. Vezi, poate e ce cauti tu.
Seat Toledo Tsi Imagine

dany19940
Moderator

24 Sep 2015, 13:54

Samson vinde comfortul, adica inchiderea centralizata, nu motorasul de geam.

PS: Titlul e gresit: comforul e inchiderea centralizata (modulul de sub torpedo), motorasul de geam controleaza geamul si broasca din usa respectiva doar.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

fanyo
Subiect Autor

29 Sep 2015, 08:13

Salut!

@ Roger:
Mersi de link dar nu e ok, am probat pana acum de la mai multe masini si nu functioneaza corect.
Ori nu se inchide usa, ori nu ridica geamul sau il ridica in sens invers daca e de la o masina cu volan pe dreapta, ori la inchidere din cheie cu apasare lunga nu ridica geamul automat.
Trebuie neaparat de la un seat leon 1P din aceeasi usa!

@ Mumus:
Ok, mersi! O sa il intreb si pe Samson, numai sa fie de la exact acelasi model de masina...

@ Dany10040:
Nu e gresit titlul! Tot confort se numeste numai ca lu asta ii zice modul si nu calculator asa cum ii spune aluia de sub bord.
M-am interesat bine crede-ma :) Am sunat si la reprezentanta pentru detalii...
Intr-adevar acest modul controleaza geamul, broasca, dar daca nu comunica corect cu calculatorul de sub bord atunci usa nu se inchide din cheie sau daca vrei sa misti geamul de la butonul de pe usa cealalta nu merge daca nu comunica corect cu calculatorul de sub bord.

dany19940
Moderator

29 Sep 2015, 10:48

Sunt lamurit eu cu reprezentantele si traducerile in romaneste. Ideea e...ce are al tau? Se pot face niste adaptari, se poate scrie softul din al tau in altul ca sa-ti mearga corect, etc. Sa gasesti exact cu L la urma e mai greut, dar nu imposibil. Am pus de G5 pe Octavia 2 cu soft rescris, de aia te intreb ce are. Initial geamul mergea invers, si oglinda era total aiurea.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

fanyo
Subiect Autor

30 Sep 2015, 09:23

Pai are doua probleme, din care una e mai grava, respectiv:
- din cand in cand mi se aprinde martorul usa deschisa si evident cand inchid din cheie nu se aprind nici semnalizarile ca sa confirmare ca toate usile s-au inchis, si usa dreapta fata ramane deschisa si trebuie sa o inchid mecanic.
- a doua problema este ca atunci cand masina este inchisa chiar daca dispare martorul de usa deschisa si usile se inchid toate, la interval de cateva secunde modulul asta defect activeaza un releu exact la calculatorul confort de sub torpedo si pe timp de iarna cand e foarte frig imi descarca bateria peste noapte. este extrem de frustrant, am schimbat doua baterii in 2 ani caci aceste cicluri de descarcari lente si incarcari strica bateriile.

Stiu exact despre ce-i vorba ca am pus pe tester am verificat fire tot.. si am pus si un alt modul cu alt soft si cu acel merge totul ok, numai ca geamul merge imvers, etc..

Daca zici ca se poate rescrie soft-ul eu am si acum acel modul cumparat care imi misca geamul incorect, dar nu stiu unde se poate face aceasta rescriere.
Ma poti tu ajuta cumva cu chestia asta, cu copierea/rescrierea soft-ului?

dany19940
Moderator

30 Sep 2015, 10:02

Esti sigur ca e acel modul si nu e broasca defecta? Dupa ce descrii ar putea fi si asta cauza. Eu nu te pot ajuta (nu sunt in tara), dar iti pot da numarul de telefon al unui prieten care sigur iti poate face asta.

fanyo
Subiect Autor

30 Sep 2015, 10:29

Da sunt sigur!
Am verificat absolut tot, contacte din broasca fire, mufe tot. Intamplator lucrez ca electrician si ma pricep, deci e clar de la modul, mai ales ca am testat si cu alt modul cum ti-am zis si problemele de care ti-am zis dispareau doar ca nu functiona corect geamul de exemplu.
Studiez problema asta de vreo 2 ani pentru ca vara cand e cald nu e problema cu bateria chiar daca se descarca cate putin. Iarna e problema serioasa.

Da, da-mi te rog numarul lui sa vedem daca imi poate rescrie soft-ul caci ti-am zis am un alt modul deja cumparat si daca s-ar putea rescrie ar fi ok!

Multumesc!

dany19940
Moderator

30 Sep 2015, 12:11

Ok atunci. Ai pm. Bafta!

fanyo
Subiect Autor

05 Oct 2015, 09:02

Salutare!
Pentru ceilalti colegi care poate au o problema asemanatoare... am inlocuit modulul confort usa (cod 1K0 959 792 L) care era defect, cu unul de pe alta masina Leon 1P cu motor tip BXE si cu codul 1K0 959 792 P si s-a potrivit si functioneaza corect fara nicio interventie in soft sau ceva.

Multumesc celor de pe forum care au incercat sa ma ajute cu sfaturi si indicatii! :)

O zi faina la toata lumea!