Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Seat-Driver
Subiect Autor

Problema cu boxele si luminile

23 Sep 2015, 18:42

Salut! Am si eu o problema ... defapt sunt doua:
Seat Leon 1.6 benzina 105 CP an 2001
1. Cea mai importanta problema: luminile nu mai functioneaza si ce functioneaza nu functioneaza corect. Cand dau pe pozitii se aprinde doar bec dreapta (stanga e ars am descoperit) , dau pe faza scurta ramane doar acel bec dreapta pt pozitii aprins ( cele de faza scurta nu se aprind ) , faza lunga merg ambele , cele de ceata pe fata (merge doar cel stanga) . Mentionez ca semnalizari fata spate , mers cu spatele , stopuri pe frana , ceata
spate functioneaza normal . Ieri imi aparea in bord ceata fata , acum nici aia nu mai apare (doar spate si restu faza lunga , scurta) . Am scos farul dreapta de f scurta , e ars (cred ca si cel dreapta ) , m-am uitat la sigurante , e una arsa ... Asta sa fi cauzat problema? De la o siguranta sa mi se arda luminile ? Mentionez ca am si schimbat bateria cu una putin mai mare (64 A) , cea veche era de 56 cred... Sa aiba asta vreo vina ? Are vreo legatura asta cu tot ce pleaca electric de la baterie ? ( spuneti voi , eu doar dau cu parerea aici ).
2. Casetofonul cand il dau pe AUX si cu un cablu pun muzica de pe telefon se aude doar pe partea drepta a masinii ( dr fata , dr spate) , stanga nu se aude nimic ( am verificat din setari sa nu fie dat doar pt partea dr a masinii) . Mentionez ca functioneaza boxele , nu sunt arse pt ca merg toate pe FM sau CD . Care sa fie problema ?
Multumesc anticipat ! Imi pare rau daca nu am postat unde trebuie ( sunt destul de nou pe forum ) si sa nu radeti prea tare de mine , nu stiu foarte multe despre masini :)) !

Marius D

Re: Problema cu boxele si luminile

23 Sep 2015, 20:10

La problema cu lumina sigur e din sigurante. Mai verifica inca o data. Eu am avut probleme cu semnalizarile. Le-am curatat cu spay de contacte si totul e bine. Ai putea incerca si tu.
La casetofon cred ca e din setari.

Seat-Driver
Subiect Autor

23 Sep 2015, 20:19

O simpla siguranta sa imi arda faza scurta ? E posibil , asta vreau sa aflu ... oricum stiu ca trebe sa o inlocuiesc , la fel si becurile ... dar sa nu fie altceva , sa pun becuri si siguranta si sa mi se arda iar ...

Marius D

23 Sep 2015, 20:26

pune sigurate de amperaj corespunzator

Roger
Moderator

23 Sep 2015, 22:03

Intra pe vwforum si descarca manualul de utlilizare in limba romana. Schema sigurantelor este la pagina 3.74.
Pe capacul din stanga bordului ai si dispunerea lor: de la 18 la 21 sunt pt faruri, separat stanga, dreapta.
Iti trebuie sigurante de 10A.

dany19940
Moderator

23 Sep 2015, 22:19

Mai sigur e invers: in momentul cand s-a ars becul s-a ars si siguranta. Deci schimba becurile si apoi siguranta. Si, apropo, ai sigurante separate pe fiecare faza. Deci sunt 2 pe scurta si 2 pe lunga. Deci schimba becurile care nu iti ard mai intai, inclusiv pe proiector. Nu are importanta ca ai pus baterie de capacitate mai mare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Seat-Driver
Subiect Autor

24 Sep 2015, 13:51

Multumesc baieti pentru sfaturi , am descarcat manualul , o sa schimb ce e de schimbat si o sa vad daca e totul in regula dupa ...

Seat-Driver
Subiect Autor

24 Sep 2015, 18:00

Roger scrie:
Intra pe vwforum si descarca manualul de utlilizare in limba romana. Schema sigurantelor este la pagina 3.74.
Pe capacul din stanga bordului ai si dispunerea lor: de la 18 la 21 sunt pt faruri, separat stanga, dreapta.
Iti trebuie sigurante de 10A.

Multumesc Roger , m-a ajutat acel manual ( nu era arsa siguranta de la faruri , era de la bricheta ...imi pare rau ca v-am indus in eroare , chiar nu am stiut )... Am inlocuit becuri faza scurta (ambele ) , bec ceata dreapa , pozitie stanga , restul e ok... Dar tot nu inteleg cum de s-au ars ambele de faza scurta , eu stiu ca merg pe o parte a masinii ( nu au legatura una cu alta ) , in fine , sper sa nu mai am probleme !:))

mrpreda90

26 Sep 2015, 09:42

In cazul boxelor, daca pe fm si cd iti merg ambele, incearca sa schimbi cablu de la aux. Firul ecranat este pretentios....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk