Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Valy_1612
Subiect Autor

Antifurt pierdut seat leon

10 Sep 2015, 23:23

Salutare. Deoarece in topicul deja deschis despre acest subiect,nu am primit ajutor,m-am gandit sa deschid unul nou si dupa ce primesc ajutor,sa il inchid.De putin timp sunt posesorul unui seat leon 2011 si la o scurta verificare in portbagaj mi-am dat seama ca lipseste antifurtul care intra in capatul prezonului.Am fost la Midocar si Porsche si din 40 de capete,nu a fost niciunul bun.Daca are cineva acelasi antifurt si poate sa imi imprumute capatul pentru a desface prezoanele,as fi recunoscator. Am sa atasez o poza cu modelul.Sunt din Bucuresti si ma pot deplasa oriunde in oras.Multumesc!

Imagine

RD-Woo

Re: Antifurt pierdut seat leon

11 Sep 2015, 07:24

Valy_1612 scrie:
Daca are cineva acelasi antifurt si poate sa imi imprumute capatul pentru a desface prezoanele,as fi recunoscator.

adrianc7 scrie:
Au tipii de la un service de roti o trusa speciala cu care pot prinde antifurtul.
Seat Leon 1P1 Style 1.6 TDI CR 2012

bgd_b92
Bogdan

11 Sep 2015, 07:34

Salut, poti sa ii sudezi un prezon pe antifurt si sa il desfaci, insa e posibil sa iti innegreasca putin janta ; sau mai poti sa dai gauru cu burghiu din ce in ce mai mare, insa in caz ca se strica filetul trebuie sa ii dai alt filet ; daca poti izola janta bine cel mai ok cred ca ar fi sudatul unui prezon peste el si se desface 100%.

Valy_1612
Subiect Autor

22 Sep 2015, 23:50

Am incercat la Midocar,Porsche,Brady,Avia Motors. Cred ca ma mai duc la cateva vulcanizari pt ca la autosoft au zis ca au o cheie care mai agata dar la mine e complicat modelul si apoi incerc metoda cu burghiul si apoi daca nu merge il sudez.Multumesc!

SeatLW

23 Sep 2015, 07:32

Salut!
Nu demult dupa o interventie in service mi-au strans si mie prezoanele atat de tare incat incercand sa le desfac am stricat cheia antifurt (indoit dintii, etc).
De rezolvat am rezolvat la un service de schimbat roti, au o trusa speciala, cu niste chei dintr-un material dur, un pic mai mari in diametru dar acelasi patern cu cheia originala (pentru grupul VAG aveau o trusa intreaga). Il bat fortat in prezonul cu antifurt si dupa il desfac. Dupa am inlocuit cuprezoane normale.

Sper sa gasesti si sa rezolvi problema!
Seat Cordoba 1.4
BXW 63Kw

Valy_1612
Subiect Autor

02 Noi 2015, 11:25

In sfarsit problema cu antifurtul s-a rezolvat. Nu a mers sa le gauresc pt.ca era dintr-un aliaj foarte tare. M-am dus la un service undeva in Giulesti unde duc mereu masina cand am probleme. Au venit 4 mecanici si s-au gandit cum e cel mai bine. Pana la urma au incarcat capetele cu sudura ( au pus un aparat special pe borne sa nu imi strice calculatorul de bord) iar apoi au batut o tubulara pe capatul facut din sudura si au bagat pistolul in capatul tubularei si s-au desfacut. Jantele nu au avut de suferit. Pentru cei care mai au problema asta,nu ezitati sa ma contactati ca va trimit la acel service cu cea mai mare placere.