Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bogy
K.I.D

Re: Carlig auto

06 Iun 2009, 17:35

Daca tot vorbim de carlige, nu are nimeni unu de vanzare. Nu imi trebuie si "butucul" acela cu conexiunile elctrice.
Multumesc.
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

TIBI

07 Iun 2009, 09:58

recent am vazut un leon cu carlig,mai avea si kitul aero...nu va spun cum arata :( .

la un impact cu viteza mica ,cel care intra in carlig are mari batai de cap...,dar la un impact puternic nici cel cu carligul nu o sa fie fericit.un amic a intrat puternic in spatele unei dacii cu carlig...masina lui avea botul zob ,iar dacia (in urma unei expertize) avea sasiu deformat.

periculoase sunt si loganurile,cu acel ''carlig'' de ancorare/remorcare.tata-l meu si-a gasit masina lovita in numar de un asemenea ''carlig''

sincer ,eu nu as pune asa ceva pe motiv ca strica aspectul masinii,iar in caz de mai rau risti sa-ti strici chiar tu masina (daca ''te pupa unu in fund mai cu pasiune'')
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

bretonel

07 Iun 2009, 10:14

eu am auzit de un accident cu un carlig mai nasol...
ala cu carligu a franat BRUSC si cel din spate a franat si el ..si a franat si bine...adik la limita, dar din forta franarii masina s-a lasat pe suspensiile din fata foarte mult (pe bot) ...si cand s-a ridicat (la limita...limita fiind sub carlig) i-a carligu de remorcare prin radiator ...asa de sus pan jos...
daca il lovesti ...il lovesti...da` asta apucase sa franeze !!!

mai bine isi pune toata lumea cate un bullbar ca asta...

Imagine

mai raman sa comenteze pietonii :lol: :lol: :lol:
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine

bertzi43
B-82-AJS

07 Iun 2009, 11:53

TIBI_84 scrie:
sincer ,eu nu as pune asa ceva pe motiv ca strica aspectul masinii

de asta lam dat si eu jos :D
acum mai trebuie sa astup gaura din spoiler

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

andy

07 Iun 2009, 16:20

nu stiu daca la noi se plateste in plus la asigurare ca aici ( italia) iti cer bani in plus daca masina are carlig in modul acesta se reduc persoanele care il pun in scop preventiv :D
andy

TIBI

11 Iun 2009, 06:44

asta ar fi o idee pe care si noi ar trebui sa o preluam.
vrei sa fii sigur ca nu patesti nimic daca te trosneste unu,ia-ti un suv,un hummer h1
daca traiesti cu frica asta,nu mai conduce...cam asta e principiul meu

cat despre bull-bar_ul de pe logan nu stiu ce sa zic...stiu ca trebuie prins extrem de bine.la vechile dacii papuc se puneau in cate 2 suruburi(putea oricine sa puna) si era o bucata de teava ordinara.
daca prinzi un pieton cu teava aia,sigur il lasi cu cateva fracturi multiple...daca mai e si varstnic trebuie sa cumperi un scaun cu rotile...
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator