Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

VewDo
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR SC 14. TSI - 150 CP - ACT

01 Oct 2015, 17:04

Din pacate sunt obligat de data in care va fi facuta livrarea: prima saptamana din noiembrie.
Vreau cand primesc masina sa dau o tura prin tara, pentru rodaj si nu voi avea chef sa stau atunci sa alerg dupa anvelope + jante.
In plus, nu ma bazez pe oferta celor de la reprezentanta, ca am vazut ce preturi exorbitante practica pentru jantele de tabla cu anvelope de iarna.
Seat Leon SC FR - 1.4 TSI ACT - My 2016

VewDo
Subiect Autor

15 Oct 2015, 13:39

Vesti bune anul are.
Ieri am fost informat ca masina a parasit fabrica si este asteptata in tara saptamana viitoare.
Teoretic in wknd o sa rezolv si cu rotile de iarna, dar inca ma macina un gand - scutul de motor.
Nimeni nu si-a pus pe 5F? Nu va e frica de eventuale atingeri? :)

Andrei FR

15 Oct 2015, 17:58

Oooo astea chiar sunt vesti bune :) . Si cat ai asteptat pana acum de la semnarea contractului?
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011

Artanis

15 Oct 2015, 20:14

Are totusi un scut de plastic...eu sunt la a 4-a masina si niciodata n-am simtit nevoia unui scut metalic.
LEON ST 1.4 ACT

Andrei FR

15 Oct 2015, 20:20

Si pe Octavia 2 FL am avut numai scut din plastic, pachet de drumuri grele nu am avut, ma duc la schi la munte etc. Dar scutul nu l-am lovit niciodata..mai mult spatele lung sau atingeam burta sau pragul... nu fa probleme

VewDo
Subiect Autor

16 Oct 2015, 12:38

Ok, atunci pun achizitia pe hold.
Pe 31 august am platit avansul. Nu am asteptat foarte mult, dar ultimele saptamani mi se par infernale. :)
Inca ma mai gandesc la alarma, daca are sens sau nu.

Andrei FR

16 Oct 2015, 13:31

Ooohoo repede au ajuns la Curtici :)... stiu foarte bine cum este... in 2010 am trait deja acest feeling cu Octi, si acum deja iarasi incepe :) desi eu mai am inca de asteptat :((

VewDo
Subiect Autor

16 Oct 2015, 17:05

Da, sper totusi ca nu s-au grabit si au uitat sa stranga niste suruburi :D
Am emotii pentru ca nu am avut placerea sa vad si sa studiez modelul SC.
Ma enerveaza ca nu am putut pune cotiera pentru bancheta din spate. In configurator nu mergea si dealer-ul a spus ca teoretic nu e.
DAAAAR, in cartea cu optionale figureaza.

VewDo
Subiect Autor

19 Oct 2015, 16:54

Salutari, baieti!
Astazi am dat comanda de un set de anvelope si jante:

Jante - Dezent RE 6.50x16 5/112 / ET46 / 57.0
Anvelope - Nokian WR D4 205/55 R16 91H

Tot astazi am comandat de la dealer si set de cauciucase pentru cotiera si cupholdere, sper totusi sa nu vina stoc in masina. Am vazut ca nimeni nu a primit pana acum, deci e bine. Desi nu sunt scumpe, as fi avut totusi pretentia sa faca parte din pachetul de depozitare sau ceva.

VewDo
Subiect Autor

10 Noi 2015, 14:05

Salutare,

A venit si masina mea, am ridicat-o vineri. Din pacate, nu am avut timp de prea multe poze, nici cartea nu am apucat sa o citesc.
Am facut in weekend un drum pana la tara, atat mi-a permis timpul, deci am la bord acum vreo 250 km.
Masina merge impecabil si inca de la inceput, mi-a dat senzatia de confort, de parca o conduceam de ani de zile.
Vreau sa ii comand presuri de cauciuc si tavita pentru portbagaj, dar la asta o sa imi fie greu sa gasesc dimensiune ca e putin ciudat portbagajul.
Am vazut la unul dintre voi o lista de setari pentru Seat Sound, trebuie sa ma uit cu atentie sa fac si eu setarile, pentru ca in modul standard e putin banal sunetul.
Promit sa fac mai multe poze si sa revin cu pareri, dar si cu intrebari :D

CONTRA:

Am avut cateva probleme, din pacate. Unele s-au rezolvat de la sine, iar pentru altele, inca astept o rezolvare.

1. De exemplu, din prima zi, mi-a facut figuri conexiune de bluetooth cu telefonul. Mi s-a intamplat sa se blocheze conversatia, apoi imi tot spunea ca nu e disponibila conexiunea.
Asta s-a intamplat doar in prima zi, de atunci a mers foarte ok.

2. Astazi am fost sa ii schimb rotile, le-am pus pe cele de iarna. Am ales jante DEZENT RE (16" si ET 46) cu anvelope NOKIAN WR D4 (205/55 91H), fabricate in Rusia. In Finlanda nu am gasit.
Am pus 2.2 bar pe fata si 2.1 pe spate. Pentru confort, ei spun 2.0 spate, dar am considerat ca e mai ok. Daca spuneti ca ar trebui alte presiuni, astept sfaturi.
Aici mi-a sarit o nedumerire: de ce nu mi s-a activat senzorul de presiune? E ca si cum nu as fi schimbat nimic. Mi se pare cel putin ciudat, avand in vedere ca la Passat, cand am schimbat rotile in weekend, mi-a aparut imediat senzorul si mi-a spus sa memorez noile informatii.

3. Mai am inca o intrebare, legata de oglinzile cu senzor anti-orbire: ok, oglinda retrovizoare se inverzeste cand are lumina din spate, dar cea stanga nu face nimic si nici nu am observat sa aiba vreo folie pe ea, asa cum am avut la celelalte masini. E normal? E doar cea retrovizoare?

PRO:

1. Imi place foarte mult ecranul si sensibilitatea lui, nici nu se compara cu RCD 510, modelul 2014, pe care il am pe Passat. E mult mai placut de folosit.

2. Volanul este foarte placut la atingere, iar modul SPORT mi se pare o alegere foarte buna pentru directie.

3. Trapa este simpatica, m-a asteptam sa fie un pic mai lata si mai spre parbriz, asa cum era la EOS, dar per total sunt multumit.

4. Scaunele, deci in primii cativa km par putin mici in lateral, ajung sa te cuprinda destul de placut, dupa ce te obisnuiesti.

5. Consumul pentru drumul spre tara (Bucuresti - Ialomita) a fost lin, iar consumul, pentru 4 adulti, fara bagaje, a fost de 5%. Un consum foarte bun, evident, la un stil de mers normal, pentru rodaj, cu motor pe ECO si schimbat la 2500 RPM. O sa continui sa schimb asa pana fac macar 1500 de km.

6. In oras, consumul e undeva pana in 9%, nici nu am prins foarte multa aglomeratie in Bucuresti, dar nici lin nu e. Deci, inca o data, ma consider absolut satisfacut de consum, in conditiile date. Cei 2 cilindri se dezactiveaza tot timpul, ceea ce e bine. Eram putin in dubii cu tehnologia ACT, dar se dovedeste ok. Sa vedem cat de fiabila e.

SFAT:

1. In cazul in care sunt doritori de LEON cu optiunea de "Pachet depozitare", va informez ca acesta nu mai include si usita ce acopera spatiul gol din consola. Mi-am luat eu teapa asta.
Asa ca, a fost inlocuita cu o alarma VIPER. Mi-a parut rau, pentru ca nu suport "gaurile" din bord. Colac peste pupaza, alarma face niste figuri, pentru care am aranjat o programare in service, sa refaca setarile.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

10 Noi 2015, 14:43

foarte frumoasa cu trapa ;)

pe scurt, despre cateva puncte mentionate:
- nu am avut niciodata probleme cu bluetooth in aproape 2 ani
- nu ti s-au aprins senzorii pentru ca rotile erau cu presiune corecta inainte si acum au fost umflate corect la valori proportionale cu cele originale, de asta sistemul nu a raportat probleme. daca puneai de ex 2.3 pe stanga si alta valoare pe dreapta sigur aveai eroare. sistemul functioneaza pe baza senzorului abs, sper ca stii. oricum, 2.2 si 2.1 mai ales la balonul mare e foarte comfortabil, dar nu e neaparat corect (e un pic sub ce scrie pe stickerul capacului de carburant, riscurile sunt sa se uzeze cauciucurile mai repede decat normal, in timp)
- doar oglinda retrovizoare centrala e anti-orbire, cele laterale nu sunt, din pacate

si inca o chestie, spre finalul rodajului incepe sa cresti usor ritmul de turatie, unii spun ca daca faci rodajul in mod "foarte lenes" motorul ar pierde din zvac. oricum motorul are linia rosie sus deci clar poti urca si peste 2500 atat timp cat accelerezi liniar si nu brusc.

digraph1618

10 Noi 2015, 14:50

Frumos, sa te bucuri de ea cat mai mult.

Legat de tavita de portbagaj: portbagajul de la SC nu e la fel profilat ca cel de la Leonul normal? Stiu ca are aceeasi dimeansiune, dar nu stiu daca e profilat la fel. Vezi ca e un baiat aici pe forum care se ocupa cu astfel de tavite.

Legat de oglinzile anti-orbire: Da, doar cea din interior are anti-orbire, e foarte frustranta chestia asta, pentru ca permanent tu vezi cu coada ochiului oglinzile laterale si daca vine unu cu cvadriplu xenon pus aftermarket, te-a nenorocit. Eu ma dau mereu in fata putin, ca sa nu mai vad lumina din oglinzile laterale.

VewDo
Subiect Autor

10 Noi 2015, 15:03

gamer555 scrie:
foarte frumoasa cu trapa ;)

pe scurt, despre cateva puncte mentionate:
- nu am avut niciodata probleme cu bluetooth in aproape 2 ani
- nu ti s-au aprins senzorii pentru ca rotile erau cu presiune corecta inainte si acum au fost umflate corect la valori proportionale cu cele originale, de asta sistemul nu a raportat probleme. daca puneai de ex 2.3 pe stanga si alta valoare pe dreapta sigur aveai eroare. sistemul functioneaza pe baza senzorului abs, sper ca stii. oricum, 2.2 si 2.1 mai ales la balonul mare e foarte comfortabil, dar nu e neaparat corect (e un pic sub ce scrie pe stickerul capacului de carburant, riscurile sunt sa se uzeze cauciucurile mai repede decat normal, in timp)
- doar oglinda retrovizoare centrala e anti-orbire, cele laterale nu sunt, din pacate

si inca o chestie, spre finalul rodajului incepe sa cresti usor ritmul de turatie, unii spun ca daca faci rodajul in mod "foarte lenes" motorul ar pierde din zvac. oricum motorul are linia rosie sus deci clar poti urca si peste 2500 atat timp cat accelerezi liniar si nu brusc.

Multumesc pentru informatii, m-am mai linistit :)
Ciudata treaba cu oglinzile, intr-adevar.
O sa mai urc presiunea cand imi cumpar un set de prezoane antifurt pentru jantele de iarna.

adita80

10 Noi 2015, 15:12

Frumoasa mașina sa te bucuri de ea ,la câți mai mulți kilometri fara probleme :drive
Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v

Artanis

10 Noi 2015, 15:49

Faina masina!
2 doors si ST mi se par cele mai reusite caroserii la 5F. Spre deosebire de 1P, pe care nu-l vedeam decat in 5 usi...:)
LEON ST 1.4 ACT