Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

RedCatalin07
Subiect Autor

Oglinzi pliabile

04 Sep 2015, 10:40

Salutare! De cand am cumparat Ibiza ma bate gandul de a monta oglinzi electrice si incalzite, insa am vazut pe net ca au existat Ibiza cu oglinzi pliabile electric si am zis daca tot vreau sa fac o treaba macar sa o fac ca lumea . Am demarat cautari pe internet, insa peste tot am gasit doar electrice incalzite, nicidecum pliabile electric... Acum, gandind mai departe de internet, eu tot sper ca trebuie sa aiba pe undeva si ma gandeam daca stie cineva dintre voi unde sa mai caut, mi-ar fi de mare ajutor...Ghinionul a venit de la unul cu dezmembrari care avea doar o oglinda pliabila atat, plus ca tot pachetul m-ar fi ajuns la 250 lei in cazul in care le avea pe amandoua. In concluzie , daca are cineva vreo idee ii multumesc foarte mult ! :D
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY

dany19940
Moderator

Re: Oglinzi pliabile

04 Sep 2015, 13:24

Pai 250 pe 2 oglinzi si "tot pachetul" e mult? Numai oglinzile fac mai mult de atat. Ce reprezintan"tot pachetul" la tine? La mine inseamna si calculatoare de usi, si instalatiile de pe usi, si panoul de comanda de la sofer. Puteai lua doar oglinda asta acum si ce-ti mai dadea si mai cautai inca o oglinda.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

RedCatalin07
Subiect Autor

04 Sep 2015, 13:50

M-am exprimat prost , 250 lei era un preț modic, am vrut să fac cum ai spus tu dar m-am gândit ca va fi greu să găsesc inca o oglindă ,majoritatea dandu-le pe pereche. In banii aia primeam oglinzile,butonul din ușă,capacul de la pasager ,cabluri si mă descurcam cu ce mai era nevoie. (am pe cineva care se ocupă cu montajul,si poate comanda ce lipsește , i am spus inițial dacă poate face rost de oglinzi pliabile și nu a găsit . Eu sunt puțin afon inca în domeniul tehnic)

iAmRuSu

04 Sep 2015, 16:06

Suna interesant ce zici tu si sincer si eu mi-as face asa ceva, nu vreau neaparat pliere(desi ai nevoie cateodata) dar incalzite si electrice, as cam vrea.
Stiu ca citisem acum ceva timp pe vwforum daca nu ma insel(despre oglinzi incalzite), insa cum eu sunt bata la chestii de genul, am preferat sa nu-mi bag nasul.
Honda Civic 1.8 i-VTEC Type S Deep Pearl Bronze / Stock
Saab 900NG 2.0 Turbo / Negru / Stock(SOLD)
Seat Ibiza 6L 1.2 12v BXV / Argintie / Stock(SOLD)

RedCatalin07
Subiect Autor

04 Sep 2015, 16:14

Stai liniștit , la nivel tehnic nici eu nu sunt strălucit, însă cunosc pe cineva care îmi poate pune în aplicare ideile ,astfel având nevoie doar de piese ... O să mai caut pliabile electric o perioadă iar dacă nu găsesc voi pune doar electrice încălzite.
Am văzut postarea aia pe club vw de care spui.

iAmRuSu

04 Sep 2015, 16:21

Daca reusesti / continui procesul, ar fi misto sa postezi si aici poate si preturi.
Spor si bafta.
Honda Civic 1.8 i-VTEC Type S Deep Pearl Bronze / Stock
Saab 900NG 2.0 Turbo / Negru / Stock(SOLD)
Seat Ibiza 6L 1.2 12v BXV / Argintie / Stock(SOLD)

RedCatalin07
Subiect Autor

04 Sep 2015, 16:29

iAmRuSu scrie:
Daca reusesti / continui procesul, ar fi misto sa postezi si aici poate si preturi.
Spor si bafta.

Multumesc mult ! Cu siguranta voi posta, sper sa rezolv pana in noiembrie cand vom incepe sa avem nevoie de incalzire in ele :D

Breazu
breazu

10 Sep 2015, 12:40

Domnilor eu am pe a mea oglinzi incalzite si pliabile electric, problema e ca oglinda de la sofer de vre-un an asa nu se mai incalzeste, s -a intrerupt undeva rezistenta aia din ea si sincer nu mertita sa schimb sticla pentru atata lucru.La skoda le am la fel si sunt functionale dar nu cred ca le am folosit vreodata.Mai degraba mi se pare mai util sa se plieze electric, e mai comod.Bafta la cautari si intr-adevar 250 ron nu e mult deloc.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

RedCatalin07
Subiect Autor

10 Sep 2015, 12:49

Breazu scrie:
Domnilor eu am pe a mea oglinzi incalzite si pliabile electric, problema e ca oglinda de la sofer de vre-un an asa nu se mai incalzeste, s -a intrerupt undeva rezistenta aia din ea si sincer nu mertita sa schimb sticla pentru atata lucru.La skoda le am la fel si sunt functionale dar nu cred ca le am folosit vreodata.Mai degraba mi se pare mai util sa se plieze electric, e mai comod.Bafta la cautari si intr-adevar 250 ron nu e mult deloc.

Am mai cerut sfaturi legate de pliere si e destul de dificil de realizat ....Pe de alta parte si la cele pliabile si la cele fara pliere trebuie facut circuit separat , incalzirea legata de cea de la luneta, cu temporizarea aceea de 20 minute. In principiu m-ar costa alti 250 lei montajul celor electrice incalzite fara pliere, cred raman doar la electrice simple, nu are rost sa ma complic atat de mult...la cele pliabile trebuie pe langa oglinzi si calculatoarele din usi codarea lor la reprezentanta care cea mai apropiata de mine e in Bucuresti :)) ,deci alti bani alta distractie...In principiu ma rezum la electrice incalzite .

RedCatalin07
Subiect Autor

06 Noi 2015, 17:47

Am inaintat cu proiectul pentru oglinzile electrice si incalzite , am cumparat piesele de la dezmembrari , insa m-am lovit de o mica problema. Am un comutator de oglinzi cu 6 pini care functioneaza pentru modelele cu calculator de confort, insa mie imi trebuie comutatorul cu 10 pini, cel fara calculator , precum si de conectorul pentru acesta. Trebuie deci sa mai fac cautari , sau poate are cineva vreun pont sa gasesc mai repede piesa ...

Imagine

Imagine

Bamse
Moderator

18 Noi 2015, 22:00

are si pozitia de pliere butonul tau? este opus icon-ului de incalzire.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

RedCatalin07
Subiect Autor

18 Noi 2015, 22:21

Salut! Am renuntat la ideea plierii , ma rezum doar la incalzire si reglaj electric,insa si asta , dupa cum am scris, imi da batai de cap asupra pieselor necesare etc.. Nu am mai putut modifica titlul, sper sa reusesc sa fac modificarea pana la urma , daca nu ,o las asa si gata...

CristianFR

06 Dec 2015, 14:57

Tot kit-ul costa in jur de 100 euro in Italia .Daca esti interesat ma poti contacta ,te ajut cu mare placere.REGLAJ ELECTRIC+PLIABILE+INCALZITE

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

RedCatalin07
Subiect Autor

23 Dec 2015, 16:49

Dupa lupte seculare de gasit piese , am reusit sa ii pun oglinzi electrice incalzite . Sunt foarte multumit de rezultat si pot sa zic ca a meritat investitia, totul este facut profesionist, ca din fabrica as putea spune.

RedCatalin07
Subiect Autor

23 Dec 2015, 16:49

CristianFR scrie:
Tot kit-ul costa in jur de 100 euro in Italia .Daca esti interesat ma poti contacta ,te ajut cu mare placere.REGLAJ ELECTRIC+PLIABILE+INCALZITE

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

Multumesc oricum de ajutor , insa am rezolvat problema :D