Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

adrian.constantin
Subiect Autor

Multiple probleme

03 Sep 2015, 15:35

Salut toti conducatorii adevarati! :drive

Din pacate sunt nevoit sa postez un nou topic intr-un thread nu tocmai vesel. Spun nevoit deoarece pe parcursul unui an am aflat ca trebuie sa schimb toate piesele din masina de la vreo 4 mecanici foarte adevarati. Unul dintre ei m-a pus in iarna la o cheltuiala de 800 de ron ptr o problema pe care am rezolvat-o cu 70 de amarati de lei la Renault Service in Bacau. :yh Astfel, desi poate pentru unii o sa le para probleme banale, pentru mine sunt absolut normale din moment ce am prins frica de service-uri la fel cum prinde un copil de 4 ani frica de dentist.

Ca sa termin cu off-topicul am urmatoarele probleme:

- inchiderea centralizata: Nu mai merge inchiderea centralizata din telecomanda de nici un fel. Am bagat-o pe program si tipul mi-a spus ca ECU nu primeste deloc date de la telecomanda. Mentionnez ca beculetul se aprinde pe ea iar bateriile/ sincronizarea au fost schimbate/NEefectuata. Si din butuc se inchide doar cand se simte bine, de obicei dimineata sau seara cand e racoare afara. In rest trebuie sa inchid usile din interior, numai usa din fata stanga inchizand-o normal, din cheie. Am dat comanda de o broasca noua mai mult si din cauza switch-ului. Trebuie sa-mi ajunga si s-o montez. Acuma, nu-i ca si cum m-ar deranja atat de tare, dar iarna mai pleaca tu cu masina de unde nu poti.
- martor Engine Check aprins - sonda Lambda: Cineva m-a sfatuit sa nu schimb sonda deoarece s-ar putea sa nu fie ea problema principala. Si daca o schimb s-ar putea sa se strice aialalta si dupa platesc iar cu 1000 de ron in plus pentru o problema banala. Asta n-am inteles-o exact cum e. Cert e ca la drumuri lungi dispare martorul din bord pana ajung inapoi in oras, iar acceleratia o simt scazuta, cu un comportament mai mult de diesel. Si daca trebuie s-o schimb, ce marca imi recomandati sa pun? Nu am inteles diferenta dintre NTK si Beru.
- aer conditionat defect: Mai pe scurt, sauna tata. Nu da aer rece decat cand sunt -20 afara. In rest geamul deschis si speranta ca poate nu voi muri de cancer la plamani de la atata CO2.
- scartait la gropi si denivelari: Bucse sau mai mult de atat?
- cup holder-ul nu mai pleaca: S-a rupt arcul mai mult ca sigur. Asta cam cat ar costa si cam cat ar trebui sa las masina in service?
- si ceva mai putin problema: Daca nu am Computer de Bord imi pot pune pilot automat?

Imi prezint scuzele daca solutiile la aceste probleme sunt prezentate printr-o pagina de acum 10 ani sau daca am pierdut ceva din vedere.

adrian.constantin
Subiect Autor

Re: Multiple probleme

03 Sep 2015, 15:41

Toledo 1M2 1.6i 16V 77kW, BCB, 2004 99000KM.

dany19940
Moderator

Re: Multiple probleme

03 Sep 2015, 18:56

1. Trebuie verificat daca telecomanda emite, destul de simplu de facut cu VCDS-ul. Broasca se repara, switch-ul se schimba - sunt 2 probleme diferite.
2. La fel cu sonda lambda - se investigheaza cu VCDS-ul, nu cu testerul de la Renault. Prima sonda e NGK.
3. Aer conditionat manual sau climatronic? Freon este?
4. Scartaitul e cauzat de obicei de bucsele de la bara antiruliu, de la prinderea acesteia de lonjeroane.
5. Cup holderul ori a sarit arcul (se cupleaza inapoi cu holderul demontat de pe masina), ori s-a rupt zona de prindere a capului arcului (trebuie schimbat holderul). Am 2 la vanzare...apropo :lol:
6. Nu conteaza daca ai computer de bord sau nu, se poate pune tempomat.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...