Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bogdannbb
Subiect Autor

AC / Chedere

01 Sep 2015, 14:25

Salutare! Postez aici problema ca motorul este acelasi si pe Leon (1,6 BSE) si ca la sectiunea Altea nu prea raspunde lumea. Am si eu nevoie de niste pareri/sfaturi/informatii. Nu imi merge AC-ul si nu sunt sigur daca functioneaza sau nu compresorul sau ambreajul de la fulie, ca atunci cand apas butonul AC nu sesizez nici o modificare in turatia motorului (cum am auzit ca ar trebui sa fie la toate masinile). Unde este siguranta de la AC (si cea de la electromagnetul de la ambreaj, in caz ca e separata) si ce probleme ar putea exista?
Plus de asta au inceput sa imi scartaie foarte tare geamurile de pe fata atunci cand la inchid si ajung cam la 3 sferturi din cursa lor. Chederele cred ca scartaie ca am stat cu urechea lipita de ele si de acolo se aude zgomotul. O solutie? Masina este cea din descriere.
Seat altea 2007. 1,6 BSE.

neuradu

Re: AC / Chedere

02 Sep 2015, 16:12

La problema cu geamurile raspund eu. Am avut aceiasi problema si le-am prelungit viata punand vazelina pe cablurile de la macara. Nu merita sa desfaci toata fata interioara a usii ci numai partea de manere si iti contorsionezi mainile sa pui vazelina, ideea ar fi sa vezi unde pui vazelina astfel incat bucata de cablu care o ungi sa treaca peste role. Eu in prima faza am pus aiurea si am vazut ca vazelina se plimba degeaba pina in apropierea rolelor si nu ungeau. Si eu am crezut ca e din chedere dar dupa ce a cedat o macara - s-a rupt cablul am schimbat macaraua si surpriza- nu ma scartaie nimic.

cobra

02 Sep 2015, 20:19

la ac nu cred ca o sa sesizezi schimbare de turatie, eu nu simteam la 1.9 si nici la 2.0
cel mai bine pui o diagnoza pe ea si vezi ce zice pe acolo..

bogdannbb
Subiect Autor

02 Sep 2015, 21:51

si cum ar trebui sa procedez sa desfac fata usii? am incercat intr-o zi si nu am reusit. are pe undeva un surub ascun ceva? am desfacut difuzorul si inca vreo 3 suruburi vizibile, dar de acolo nu am reusit sa o scot.
Seat altea 2007. 1,6 BSE.

neuradu

03 Sep 2015, 07:20

http://vwforum.ro/topic/57194-scartait- ... ere/page-3
Repet: te sfatuiesc sa demontezi doar panzeturile si difuzorul si sa te chinui prin acele gauri. Daca esi priceput da jor toata fata de usa dar e greu de pus la loc. Masina are alt sistem decat altele. Citeste forumul.