Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bogdannbb
Subiect Autor

AC / Chedere

31 Aug 2015, 16:38

Salutare! Am si eu nevoie de niste pareri/sfaturi/informatii. Nu imi merge AC-ul si nu sunt sigur daca functioneaza compresorul sau ambreajul de la fulie ca atunci cand apas butonul AC nu sesizez nici o modificare in turatia motorului. Unde este siguranta de la AC si ce probleme ar putea exista?
Plus de asta au inceput sa imi scartaie foarte tare geamurile de pe fata atunci cand la inchid si ajung cam la 3 sferturi din cursa lor. Chederele cred ca scartaie ca am stat cu urechea lipita de ele si de acolo se aude zgomotul. O solutie? Masina este cea din descriere.
Seat altea 2007. 1,6 BSE.

nmihai67
Michel-Angelo

Re: AC / Chedere

05 Sep 2015, 14:02

Daca cupleaza sau nu, poti sa vezi cu ochiul liber direct pe compresor.
Te uiti unde duce cureaua de accesorii, gasesti compresorul, iar fulia lui se invarte mereu.
Centrul interior se invarte doar daca este cuplat. Ai destule exemple pe youtube , uite o fulie care nu cupleaza
https://youtu.be/LDQrSygc0v4
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

Re: AC / Chedere

05 Sep 2015, 19:43

La el miezul se invarte mereu, nu e ca la noi. La el incarcarea compresorului se face cu o electrovalva proportionala pe intrarea in compresor. Daca aia nu merge (boala cunoscuta), nu merge nici clima.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...