Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

Un Leon negru... de suparare? :D

30 Aug 2015, 13:48

Greetings to all :) .

Cu toate ca de aproximativ un an de zile sunt fericitul posesor al unui Leon 1P Stylance (2007, 1.6 benzina, 102 caluti energici) si membru al acestui forum, spre rusinea mea nu am prezentat masina nici pana acum (si nici nu am reusit sa ajung la intalniri). Ca si scuze, deoarece trebuie sa ma "apar" si eu :), ar fi faptul ca achizitia masinii (prima mea de altfel) a coincis cu schimbarea locului de munca. Astfel am intrat intr-o perioada de tranzit si acomodare la noul job si am uitat. Asa ca dupa un an (nu atat a durat acomodarea dar m-am prins cu altele), a venit timpul :D

Masina, conform cartii de identitate, ma afiseaza pe mine ca fiind al patrulea proprietar. In fapt, sunt al treilea (primul a fost Prosche Leasing, apoi baiatul care a cumparat-o prin Leasing, apoi un prieten de al meu de la care am cumparat-o si, intr-un final, eu). Masina am cumparat-o fara sa ma fi documentat in prealabil. Imi doream un hatchback SH (ca noua era prea scumpa) si aveam in target cateva brand-uri (selectate ochiometric, dupa cum imi placeau mie ca... arata :lol:): VW Golf 5 (eventual un GT Line), Seat Leon (de FR sau Cupra nu aveam banuti), Opel Astra GTC si Honda Civic. Analizand piata si parerile unor prieteni redusesem lista la Golf si Leon. Urma vara trecuta sa ma duc in Germania sa cumpar de acolo dar norocul a facut sa il gasesc pe acest prieten care vindea Leon-ul. Am luat-o fara sa stau pe ganduri deoarece masina era (si inca este) impecabila din toate punctele de vedere si, pe deasupra, mi-a placut si foarte mult cum arata. Si uite asa m-am facut eu cu un Seat :D.

De atunci si pana acum masina a fost intretinuta mai ceva ca la carte. Pot mentiona o parte din interventiile pe care i le-am facut - 95% din ele la Avia Motors Pantelimon (mare majoritate de necesitate, dar si pentru ca vreau sa fie totul perfect :D ):
- revizia anuala (nici nu trebuia mentionata);
- schimb placute + discuri frana spate + lichid de frana;
- schimb ulei cutie viteze;
- schimb cablu airbag de sub scaun pasager;
- curatat canal colector + igienizare instalatie AC;
- schimb broasca portbagaj (sigla Seat);
- curatat geamuri fata (scartaiau cand se inchideau / deschideau);
- reconditionat broasca usa sofer + broasca usa dreapta spate;
- detailing interior - Pachet Diamond de la Avia.

Aditional, in primavara si vara aceasta, i-am adus cateva imbunatatiri:
- Car Kit Bluetooth Parrot MKI9100 + instalarea acestuia la Avia;
- Cablu incarcare telefon scos prin bord (pentru a avea bricheta libera);
- Suport telefon;
- Jante 18" Andromeda (Leon FR);
- Foliatec Negru pe etrieri;
- Ceva stickere lipite pe masina :D.

Si acum cateva poze (in ordine cronologica):
1. Before
Imagine Imagine
Imagine Imagine

2. During
Imagine Imagine Imagine

3. After
Imagine Imagine Imagine

4. Final
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine

Cam aceasta ar fi masinuta mea. Voi face tot posibilul sa ajung si la intalniri cat mai des posibil :drive

P.S. Imi cer scuze pentru pozele micute, dar nu am vrut sa incarc foarte mult postul :bounce:
---
EX-Seat Leon 1P Stylance 2007 - 1.6 MPI / 8V / 75KW (102HP) / 148NM
B 404 ALC
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=20887
Imagine

Florin&David
JAF

Re: Un Leon negru... de suparare? :D

02 Noi 2015, 08:39

Felicitări pentru achiziție
Jantele schimba radical look-ul mașinii

Te-ai gândit si la o suspensie sport? Bara fata FR/Cupra?
Ar da si mai bine ... Drumuri line ... :drive
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

02 Noi 2015, 10:10

Multumesc :D

Da, chiar schimba aspectul (nu ma asteptam la o modificare asa radicala inainte sa le cumpar). Urmeaza in 1-2 luni sa le duc la reconditionat (dupa ce montez jantele de 16" cu anvelopele de iarna) deoarece prezinta cateva urme de uzura :)

Din cate stiu (si cam asa se si simte), suspensiile masinii sunt sport. Le-am si testat saptamana trecuta si in 8 ani au ajuns abia la 83% din capacitate. Mai merg lejer inca pe atat :))

Ma gandeam mai mult sa fac modificari la motor, dar din pacate nu duce foarte mult acest 1.6 aspirat :(. La aspect o sa vad daca o sa fac modificari. La anul vroiam sa fac upgrade la FR sau Cupra, de aceea sunt putin in dubii daca sa mai bag banuti acum in ea sau in urmatoarea.

Drumuri fara evenimente :drive
---
B 404 ALC
Imagine

mususk266

02 Noi 2015, 10:47

Să te bucuri în continuare de mașină.
Lasa motorul așa, își face treaba bine, e fiabil, îi poți pune eventual un filtru sport.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

02 Noi 2015, 11:15

Multumesc :)

Nu o sa ii schimb nimic la motor, cu toate ca am analizat si aceasta optiune. Dar am ajuns la concluzia ca raportul pret / rezultat nu este foarte rentabil. In sensul ca un chip tunning era in jur de 250 - 300 EUR si rezultau undeva la maxim 10 caluti nervosi :)

Nu am avut timp sa fac un update de post, dar da, i-am schimbat la jumatatea lunii octombrie filtrul de aer cu unul sport de la K&N. Ca si imbunatatire a performantelor nu pot sa cuantific exact deoarece tot atunci am schimbat si bujiile (care erau cele din fabrica...), am pus ulei Motul si eram deja la al 2lea - 3lea plin de MOL EVO. Tot ce pot spune ca dupa ce am facut aceasta revizie am plecat pana in Ucraina (1,400 KM dus - intors) si masina s-a comportat exemplar. Nu a existat un moment in care sa ma dezamageasca si m-am putut baza pe ea in depasiri (lucru de care nu eram asa sigur inainte). Ca sa nu mai spun ca a scos un consum foarte bun (8%), dat fiind faptul ca fost alergata tot drumul. :drive
---
B 404 ALC
Imagine

CIOBY R H U

03 Noi 2015, 15:59

Frumoasa masina si jantele la fel.cred ca masina este varianta style nu sport-up.ar fi trebuit sa ai alte scaune,cele cu rosu.oricum masina e frumoasa
Sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

03 Noi 2015, 16:19

Salut. Mersi :).

Am inteles ca ar fi Sport-Up din doua surse: o data proprietarul (dar el, la fel de bine, putea sa imi furnizeze informatii eronate - intentionat sau nu) si o data de la reprezentata. Primul an de zile am service-at-o la Avia Pantelimon si pe foaia masinii (pe baza seriei de sasiu) am vazut ca este incadrata ca si dotari la nivelul de Sport-Up. Oricum ar fi, nivelul de dotari e mai mult decat rezonabil si se tine bine la drum :)

Drumuri usoare
---
B 404 ALC
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

03 Noi 2015, 16:26

are dreptate colegul, masina ta nu e Sport Up (care are alt interior fix la fel cu cel de pe FR dar cu alta textura/culoare). si la textura bordului mai exista o diferenta si este posibil sa fie si la suspensie (comparat cu echiparile de baza). al tau nu este nici Sport pt ca si ala a avut interior specific, deci probabil e Style/Stylance

Andrei
Admin / PR

03 Noi 2015, 20:39

Well, welcome, te asteptam si la intalniri :hi
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

16 Noi 2015, 18:56

Dupa un an de zile m-am hotarat sa intreb la importator sa vad exact ce echipare are masina (conform seriei de sasiu). Au fost amabili si mi-au raspuns. Este, intr-adevar, versiunea Stylance, cu cateva dotari aditionale:
- roata de rezerva de dimensiuni reduse
- geamuri laterale fumurii
- pachet vizibilitate (oglinda retrovizoare interioara cu reglaj automat antiorbire, senzor ploaie, senzor lumina)
- comenzi radio pe volan
- 8 difuzoare.

Ce mi se pare destul de "dubios" este faptul ca scaunele (cu toate ca, conform listei de dotari, nu sunt sport) imi ofera o sustinere foarte buna (comparativ cu ale altor masini care nu au scaune sport si din care am impresia ca o sa cad :) ) iar suspensiile (aceasi situatie cu scaunele) sunt foarte rigide (chiar si cu jantele OEM pe 16" este destul de complicat sa mergi prin Bucuresti). Acum, cu 18" nici nu mai incape discutie confortul :lol:. In traseul de 1,300 KM pe care i-am facut pana in Ucraina si inapoi mi s-a parut ca s-a tinut bine (adevarul e ca nici nu am cu ce sa fac comparatie :D )

Imi cer scuze pentru prezentarea ei ca si Sport-Up, dar asa am fost informat cand am cumparat-o, acest lucru fiindu-mi confirmat de catre Avia Motors, care, pe fiecare contract de intrare in service, scriau la model / echipare "Sport-Up". De aceea nici nu imi trecuse prin minte sa intreb direct la importator.

Ca si update pe zona de "ce mai face masina" avem efectuate:
Revizie (am zis sa incerc si uleiul Motul) + schimb bujii + filtru aer sport K&N;
Schimbat garnitura capac culbutori (pierdea ulei).

Urmeaza:
Termostat + antigel;
Oglinda dreapta (s-a stricat incalzirea);
Ghidaj superior joja (l-am rupt...);
Ornamente pedale;
Lumina torpedou - aici m-ar ajuta niste recomandari din partea voastra :);
Alte lumini (albe) pentru iluminarea numarul de inmatriculare - aici m-ar ajuta niste recomandari din partea voastra :);
Comutator lumini (nu mai face bine contact si nu mai merge indicatorul de faza scurta);
Ceva verificari pe zona electrica (lumini picioare, airbag pasager).

Cam asta am in minte acum. Vedem ce o sa imi mai bubuie mintea :bounce:
---
B 404 ALC
Imagine

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

14 Ian 2016, 17:22

Cum, din pacate, am decis sa nu investesc foarte multi banuti in aceasta masinuta (oricat de mult imi place, as vrea sa fac un upgrade de la 1.6 la 2.0, tot benzina), acest topic nu este actualizat prea des, ci doar cu interventii service si mici upgrade-uri pe care le mai fac.

Intre timp am reparat si dauna pe care mi-o facuse o doamna in trafic.
Imagine Imagine Imagine
A fost nevoie sa schimb ambele usi de pe partea stanga si de indreptat si revopsit aripa spate. Lucrarea a iesit foarte bine, nici un repros baietilor de la service. Tot atunci, profitand de ocazia ca ramasesem fara masina, am zis sa ii mai fac cateva din to do list, si anume:
- schimb termostat + antigel;
- schimb ghidaj superior de la joja;
- relipit praguri sport (se dezlipisera pe la margini :D ).

Pe la sfarsitul anului, cu ajutorul lui Florin, am activat American Lights si am pus LED-uri cu canbus in lampile de iluminare a numarului de inmatriculare:
Imagine Imagine.

Mai urmeaza sambata, cand o sa ma duc la Avia:
- Bateria (voi pune un Exide Premium 77Ah 760A);
- Bratul de stergator luneta + lamela stergator (am cumparat piesele de origine si lamela Bosch, deoarece bratul actual este un AM de Golf 5)
- Lamele stergatoare fata (Bosch Aerotwin);
- Lampa iluminare numar inmatriculare (una din cele 2 lampi era putin mai veche si afumata. Am zis sa o schimb ca sa nu am surprize vreodata);
- Cleme prindere chedere parbriz (16 cleme pentru ambele chedere) - o parte din acestea erau rupte si nu imi placea cum statea chederul pe parbriz;
- Pedale aluminiu de Cupra (inclusiv footrest-ul).

Si in viitorul apropiat (sper cel putin):
- LED-uri in toate lampile din interior (inclusiv portbagaj);
- Sa repar o data acel airbag (nu ii da nimeni de cap...);
- Se scot / repar / inlocuiesc luminile (LED-uri SMD rosii) de la picioare.

Voi incerca sa mai postez pe parcurs, dar cum nu sunt modificari majore o sa incerc sa le fac cat mai pe scurt :)
---
B 404 ALC
Imagine

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

08 Feb 2016, 12:18

O mare parte din lucrari au fost efectuate (tot ce era programat sa le fac la Avia) plus interior full LED. De asemenea, am conectat LED-urile rosii de la picioare in plafoniera, astfel ca acestea se aprind atunci cand se deschid usile. Putin mai jos si cateva poze (nu am apucat sa fac si cu LED-urile rosii de la picioare).
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine

Mai urmeaza:
- Airbag-ul (este in curs de rezolvare - estimez ca la sfarsitul lunii va fi rezolvat);
- Exit si Warning lights in toate 4 usile (tot asa, spre sfarsitul lunii);
- Soft Rabanne - Martie - Aprilie (sa vina primavara :) );
- Schimb bielete anti-ruliu spate (tot asa, la primvara).

Cam atat pentru moment :)
---
B 404 ALC
Imagine

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

16 Mar 2016, 10:12

Mic update:
- Airbag-ul a fost rezolvat. Toata instalatia era facuta varza si a fost refacuta in totalitate, conform schemelor de Leon 1P. Se pare ca in trecut a umblat pe acolo un Gigel care nu prea stia ce face si a facut niste improvizatii similare cu cele de pe caruta pe care probabil o avea el. In fine, totul pare ok acum. Ce este cel mai important este faptul ca sistemul de siguranta merge acum perfect :);
- Am curatat aeroterma. Problema clasica: se aduna praf si, din cand in cand, mai scartaie (mai ales iarna);
- In locul unui intrerupator improvizat (pentru aprinderea / stingerea unor LED-uri rosii de la picioare) am tras o mufa USB pentru incarcarea telefoanelor (o consider foarte utila, mai ales daca sunt mai multi pasageri in masina).
Airbag (instalatia veche):
Imagine Imagine
Aeroterma (inainte de curatare):
Imagine Imagine
Port incarcare USB (inainte de montajul final pe masina):
Imagine

Sambata (19 Martie 2016) o sa o duc la Avia pentru:
- Schimb distributie (just to be on the safe side);
- Schimb bielete antiruliu spate.

Urmeaza (Aprilie - Mai):
- Exit si Warning Lights (astept piesele - credits to CosminR :));
- Soft Rabanne (inca nu sunt 100% decis in privinta acestui aspect - ramane de vazut).
---
B 404 ALC
Imagine

Cata28
Led It Up
Subiect Autor

16 Mar 2016, 12:13

Si piesele ce vor fi montate sambata pe masinuta :yah
Imagine