Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Catalinul
Subiect Autor

Buna ziua

27 Aug 2015, 20:43

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi de achizitie pentru un Seat Leon Cupra 2.0 tdi ?

am pus ochii pe asta.. va rog pareri
http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7Ge ... 878abca9d1

Daca am gresit sectiunea imi cer scuze, sunt abia inregistrat

Va multumesc

adriank

Re: Buna ziua

27 Aug 2015, 21:07

Arata demential si pretul este bun, parerea mea. Insa nu bag mana-n foc ca este Cupra, este un Fr 170 HP un pic tunat. Nu cred ca s-au facut Cupra TDI. Si in orice caz, nu cu acel logo. Dar eu as lua-o :P .

Catalinul
Subiect Autor

27 Aug 2015, 21:21

adriank scrie:
Arata demential si pretul este bun, parerea mea. Insa nu bag mana-n foc ca este Cupra, este un Fr 170 HP un pic tunat. Nu cred ca s-au facut Cupra TDI. Si in orice caz, nu cu acel logo. Dar eu as lua-o :P .

Ce ar trebui sa am in vedere inainte de a o achizitiona .. aici vorbesc de elementele fragile :D

zeusik
Nashul

27 Aug 2015, 21:47

Este un FR TDI de 170 cp cu bara fata de cupra (TFSI). Verifica motivul pentru care a inlocuit bara fata, sa nu fi fost lovit. Jantele au fost si ele schimbate. :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

adriank

27 Aug 2015, 23:03

Poti sa-i reprosezi falsul si sa mai dai jos din pret, depinde de puterea ta de negociere. Eu, de exemplu, am dat 250 euro pt un chip de aprox 35 cai in plus, ajungand la 173-175. Si am vandut masina cu 4.500, productie 02.2006, dar nu arata atat de bine, si are cam 207.000 km. Apoi, schimbarile pe care le-a facut proprietarul nu trebuie neaparat sa mascheze un accident, poate omul a vrut sa-i imbunatateasca imaginea. Poti face un test la elementele definitorii. Gen injectoare, turbina, discuri, placute, etc. Nu ma pricep foarte bine, Gamer si alti pasionati Seat cu vechime te-ar putea ajuta mai mult. Masina arata de nota 10. In poze. Ia-o. Succes! :cheers

ClotzA

27 Aug 2015, 23:49

Parerea mea(rautacioasa):
Jantele curatate+masina data cu ceara => cel mai probabil masina abia iesise de la detailing, special ca sa fie pozata.
Dupa cum incurca cupra cu fr, clar omul nu stie mai nimic despre seaturi si 99% e un samsar care a adus masina din afara ca sa o vanda in ro Deci credibilitatea anuntului e egala cu 0. (Referitor la partea cu masina impecabila)

Gandeste ca din pretul anuntului scazi ~ 500e transportul in ro si inca ~1000e partea lui si ramai cu maxim 4500e platiti de el pe masina.
Probabil km sunt dati inapoi..cu mult.. fiind vorba de un diesel ce a rulat din 2006 in germania
Apoi ar trebui verificat motorul in amanunt.. in special turbina si injectoarele.

Alte chestii care imi stau pe creier la masina asta 'perfecta': stergatorul spate sta stramb iar scaunul de la sofer are o gaura in el.- Luftul dintre capota si bara trebuie verificat ca vine de la montarea incorecta a barii si nu de la un accident.

Exista un topic pe forum cu lucruri de verificat la achizitia unei masini. Fa-ti timp si cauta-l ca iti va fi util.

gamer555
ClubSEAT Admin

27 Aug 2015, 23:51

personal as fugi de anunturi in care vad citate de genul "unicat, fara de pereche, racheta, nava spatiala, original FR-CUPRA-AMG-RS-STi, full fara piele trapa navigatie etc". apoi, tipsurile alea sunt prea murdare pentru un soft cuminte de 190 pe un 1P FR diesel. bara fata e de Cupra facelift pe 1P FR non facelift. oricum, sa ai logo si de Cupra si de FR pe masina e un pic coca-style. in rest masina e aratoasa, dar repet, cand ai de a face cu un samsarean care are n-spe anunturi pe net ca baiatul asta si pune descrieri de genul, plus masini suspect de ieftine pentru ce par sa fie, e clar ca omul ori e bunul samaritean din poveste care face promotii ori e un tepar care traieste din bisnita pe spatele fraierilor.

:hi

Catalinul
Subiect Autor

27 Aug 2015, 23:56

Wow, va multumesc pentru promtitudine desi nu ma asteptam sa fiu bagat in seama,

Mie unul imi este cat de cat dubioasa masina dat fiind faptul ca am apelat la Forum intre timp am mai gasit cate ceva.. as dori numai pareri .. daca pare ok in poze cel putin

http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7Ge ... e4a770d69e

Va multumesc

bgd_b92
Bogdan

28 Aug 2015, 05:30

Frumoase si bine dotate amandoua ; la prima dupa cum zic si colegii, e cam impopotonat anuntul ; gmr are dreptate intr-un fel dar..asa este cand lucrezi cu aceasta categorie de oameni ( samsarii ) ; ei merg numai pe mangleala si stiu decat sa isi laude marfa…important este sa nu dai dovada de om nestiutor si sa incepi cu intrebari de genul " de la cine ai luat-o / cati km are / care e povestea ei / oferi garantie etc "…la km nu are niciun rost sa te uiti la nicio masina de pe piata ; verifici starea lor si problemele de fabricatie ; la un diesel trebuie musai facute niste loguri sa vezi starea injectoarelor / turbo / dpf ( care au ) , verificat egr / pompa, ambreiaj + volanta sa nu aiba zgomote suspecte ( si daca au sa le negociezi din pret ), apoi ca la orice masina, scurgerile de ulei/ lichide, starea directiei si a trenului de rulare, lonjeroanele + puntea, etc ; daca ai pretentia sa gasesti o masina fara accident si in stare perfecta…poti cauta mult si bine ; cel mai ok este sa faci un compromis…unele piese dupa ~ 10 ani deja sunt socotite ca si consumabile…te gandesti in felul umator : " dau 5000 pe masina, 1000 cu taxa + inmatriculat, mai bag 1000 in ea in distributie / consumabile si un ambreiaj / bucsaraie si am masina ok " ; vezi ca este un topic in sectiunea Diverse despre " Ce trebuie verificat la o masina SH ". Poate te ajuta. Bafta

Adytzu1992

22 Sep 2015, 20:28

in legatura cu primul leon FR cel cu bara cupra pe fata si pe spate scrie FR. Masina pare a fi lovita pe fata odata daca te uiti la volan in special la airbag pare a fi imbracat. la bord nu iti dai seama pozele sunt facute pt vanzare. mare atentie la ce cumperi.