Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ALEJ96
Subiect Autor

Seat Leon 2.0 Diesel -Giurgiu-

23 Aug 2015, 14:43

Salut!
De vreo saptamana si ceva sunt fericitul posesor al unui Seat Leon.
Sa va zic pe scurt povestea. Acum ceva timp am avut o alta masina (nu vreau sa fac off-topic) si am pus-o de vanzare urmarindu-mi tinta, desigur, un Leon. Am reusit sa o dau si mi-am achizitionat un Leon.
Desi am avut o poveste destul de lunga...eu sunt din Giurgiu, iar intr-o zi am fost pana la Targu Mures sa vad un Leon din 2007 2.0D cu 6 trepte, 140 de cai, cod motor BKD(nu mai stiu sigur) si cand am ajuns acolo am vazut o masina exceptionala la estetic dar motorul a lasat de dorit...un injector tacanea, scotea un fum negru iar la cutie era dat cu silicon, cutia fiind sparta, nu mi-a placut absolut deloc.
Dupa am fost in Pitesti sa vad la fel, un Leon 1.9 cu 105 cai dar estetic era dezgustator, era vopsita cu trafaletul si cred ca bara din fata era cu spray din acela la 10 lei, oribila masina....cand toate visele imi erau spulberate am dat de un o persoana minunata in Bucuresti si aceasta este masina.
Anul de fabricatie este 2006, 2.0 Diesel cu 6 trepte avand 103kW, masina are multe dotari, mai pe scurt, este full dar nu are trapa si nici piele(nu suport pielea in masina). Codul motorului este BMM( astept si pareri despre acest motor) iar aici am cateva poze cu ea.

PS : Vreau sa fac ceva frumos cu acest topic! Multumesc!

Poze:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

bgd_b92
Bogdan

Re: Seat Leon 2.0 Diesel -Giurgiu-

23 Aug 2015, 15:29

Salut si bun venit in club ! :hi
Din cate stiu eu BMM este in 8valve si este mai ok decat BKD pt ca nu are probleme cu chiulasa. Cat despre tuning, ai de unde sa te inspiri ; avem multe masini frumoase pe forum ; spor la rasfoit.

ALEJ96
Subiect Autor

24 Aug 2015, 02:42

Multumesc mult pentru parere!
Tunning...nu prea sunt eu cu tunning, daca neamtul a facut-o asa eu de ce sa-i fac improvizatii? :)
Poate mai incolo dar momentan vreau sa-i pun folii neaparat!
Astept pareri!
Multumesc!

bgd_b92
Bogdan

24 Aug 2015, 06:08

Pai ai spus ca vrei sa faci ceva frumos cu acest topic…am crezut ca te referi la un kit aero / cupra pe masina, niste jante, retrofituri, etc :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

24 Aug 2015, 12:20

bine ai venit in ClubSEAT! ma bucura ca ai gasit o masina sa iti placa, dar tin sa te corectez la exprimarea "full fara piele si trapa". daca vrei sa intram in detalii o sa primesti o lista lunga de chestii care lipsesc, asa doar dintr-o privire din exterior. nu e o remarca rautacioasa, doar ca aici nu folosim expresia asta specifica celor cu mai putine cunostinte despre un model anume.

cat despre BMM, posibilitatile de modificari la putere sunt mai jos la BKD, sunt si mai rare pe leon dar nu stiu sa iasa in evidenta ca fiind un motor cu probleme. despre fiabilitate dupa 10 ani cred ca nu mai putem vorbi de ceva general specific unui cod motor ci mai degraba cum a fost intretinuta masina respectiva.

Andrei
Admin / PR

24 Aug 2015, 16:10

Bine ai venit in ClubSEAT!
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

ALEJ96
Subiect Autor

24 Aug 2015, 16:11

@bgd_b92 : Da, asta am zis dar cand am zis ca vreau sa fac ceva frumos cu acest topic ma refeream sa postez mereu, daca ii pun un sticker sa pun poza, la asta m-am referit! :)

@gamer555 : Multumesc! Nu ma supar chiar deloc, nu e niciun fel de problema, am zis, dar ce ar lipsi ca sa nu fie full, vreau detalii cat mai multe! :D. Referitor la motor, da, ai dreptate, cand am luat-o prima data, m-am dus la garaj si am ridicat-o pe rampa ma gandeam ca o sa fie full de ulei pe la scut si pe piese dar cand am scot scutul si m-am uitat, am ramas uimit! Nu avea niciun strop de ulei sau de motorina sau ceva pe acolo. Totul era uscat, era praf!

@Andrei : Multumesc mult! :D

gamer555
ClubSEAT Admin

24 Aug 2015, 16:45

pune poze din toate unghiurile si exterior si interior si iti facem lista completa cu optionale lipsa daca esti curios :)

Vlad.

24 Aug 2015, 17:45

N-ai xenon, n-ai spalatoare de far, senzorii spate is aftermarket, n-ai suspensie sport.
Baga poze si cu interioru.

S-o stapanesti sanatos!
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

DanyToledo99

24 Aug 2015, 17:53

Bine ai venit !! Esti chiar nou.
De abia astept sa iti vad masina "live".
Sa va stapaniti sanatosi !!!

Eu o sa fiu pana joi in Romania. Poate ne vedem miercuri seara daca ai timp.eu sunt in vacanta.

Sa nu iei in nume de rau nimic din ceea ce se scrie, baietii sunt bine intentionati si te vor ajuta cu placere. Aici din ce am observat nu se face misto.

Sticker-ul este "must have" !!!

De abia astept sa ne impozam masinile !!
Lasa-mi un pm cu nr de tel sa te sun sa stabilim o ora pt intalnire, asta daca o sa ai timp.

Te salut

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Toledo99 DAX viewtopic.php?f=40&t=12812&start=0&st=0&sk=t&sd=a

Seat Leon 1.9 TDI 105 cp BXE Aero-kit viewtopic.php?f=5&t=19915

pasiunea nu are limite.

ALEJ96
Subiect Autor

25 Aug 2015, 17:58

@gamer555 : Am sa revin maine cu multe poze din exterior, sa-mi spui ce nu mai are, multumesc! :D

@iVladBogdan : Xenon, serios? Da, spalatoare de faruri, de unde stii ca senzorii dupa spate sunt aftermarket?? Suspensie sport din fabrica pe un Diesel de 2.0, cred ca ii trebuia si suspensie pneumatica, nu? :shock: Multumesc! :D

@DanyToledo99 : Am vazut ca sunt super de treaba baietii! :D Nu pot miercuri seara dar cel mai bine stabilim noi ziua, am sa-ti las numarul de telefon in privat.

DanyToledo99

25 Aug 2015, 18:23

Eu joi seara imi i-au zboru in Belgia. Cu alte ocazii.

Te salut

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Toledo99 DAX viewtopic.php?f=40&t=12812&start=0&st=0&sk=t&sd=a

Seat Leon 1.9 TDI 105 cp BXE Aero-kit viewtopic.php?f=5&t=19915

pasiunea nu are limite.

gamer555
ClubSEAT Admin

25 Aug 2015, 18:44

ALEJ96, leonul tau este echipare Style, exista cu aceeasi motorizare si echipare Sport-Up care vine cu suspensie sport, scaune de FR in alta culoare, jante de 17 in loc de 16, textura cu patratele "race" pe bord, etc. astept poze si iti fac lista completa

ALEJ96
Subiect Autor

27 Aug 2015, 14:10

@DanyToledo99 :Imi pare rau ca nu am putut sa ne intalnim, poate data viitoare, am sa-ti las numarul de telefon in privat!
Sanatate! :hi

@gamer555 : Am inteles acum, eu nu m-am contrazis doar ca asa mi s-a parut si am si cerut detalii! :D Am sa pun poze! 8)
Sanatate! :hi

Ieri am avut o zi incarcata, am avut de schimbat Volanta pentru ca asa am luat-o cu volanta dusa, baiatul mi-a lasat la pret ne-am inteles si am cumparat-o. Deci ieri am desfacut-o impreuna cu tatal meu si am inceput sa lucram la ea, am sa pun cateva poze de ieri cu volanta cea noua si inca cateva cu masina!

Cateva poze cu interiorul masinii:
Imagine
Imagine
upload image online
Imagine

Cateva poze cu exteriorul masinii:
Imagine
images hosting
Imagine
Imagine

Poze cand am schimbat volanta:
Imagine
Imagine
forum image hosting
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

27 Aug 2015, 15:40

asa, nu sunt foarte multe poze dar mi-am facut o idee. ar fi mai simplu sa iti spun ca masina este un style (care are chestii decente incluse) fara optionale decat sa fac o lista cu ce lipseste, dar totusi am sa incerc:

mentionate deja:
- piele
- trapa electrica
- navigatie
bonus:
- ceasuri maxi-dot
- bluetooth
- incalzire scaune
- bi-xenon, spalatoare faruri
- oglinda retrovizoare heliomata cu senzor
- senzor lumina
- senzor ploaie