Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cobra
Subiect Autor

Discuri frana fata leon fr

22 Aug 2015, 13:57

Salut
Are cineva niste recomandari? Am pus ATE si dupa vreo 1000 km s-au uzat/ovalizat cum zice romanul, imi bate in pedala. Uzat in sensul ca la exteriorul discului am sa zicem 22 mm si la interior, spre butuc am 23,5. Si la exteriorul masinii, si spre interior... Si placutele sunt uzate tot inegal. De cand a aparut vibratia am mai mers vreo 6000 km sa zicem. Placutele tot ATE, noi.
Eu am crezut initial ca s-a depus ceva pe ele, am mers la rectificat, dar oamenii au zis ca nu au ce sa le faca, materialul discului a fost foarte moale si s-a uzat inegal, ca sa ia spre interior 1,5mm e foarte mult.
Ce alte marci recomandati, cam in aceeasi zona de pret (nu imi dati sport, performanta, etc :) ). adica 200-250 lei pe bucata, max 300
Voi ce ati mai folosit fara probleme? Stil de condus un pic sportiv, dar nu foarte.
merci

Adytzu1992

Re: Discuri frana fata leon fr

11 Sep 2015, 19:23

acceasi problema am avut-o si eu tot cu ATE si erau si ceva sport cu striatii, dupa 2000 km sau ovalizat, le-am dus la rectificat si problema s-a rezolvat spre sa nu mai am probleme.

Ca sfat incearca sa pui marca originala a masinii nu stiu exact pretul dar calitatea este superioara.