Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Xecrable
Subiect Autor

Aaaaaand another one :D

18 Aug 2015, 13:11

Hello folks,

Sa va spun si eu povestea...

In trecut am avut ceva experiente cu Leon MK1, unul 1.8T modificat (undeva la 270bhp), iar un prieten are un ARL Top Sport si mi s-a cam pus pata pe ele. Imi place cum arata, cum merg motoarele, cum se tin de strada... spre deosebire de VW si Skoda, pe Seat au fost mult mai atenti la detalii, se simte mai de calitate, asa ca m-am luat frumos de-o mana, m-am urcat in masina si m-am plimbat asa... vreo 2400km prin Germania sa gasesc un Top Sport 1.8T... ceea ce nu s-a intamplat... ma rog... am gasit dar nu erau ok, iar spre finalul cautarii, cand aproape renuntasem, am dat peste urmatoarea minunatie:

Seat Leon MK1, 04.2001, 1.8T AUQ (kit ext. classic)

- 150.000 km (pe carte service cu stampila Seat)
- Black
- Full Leather
- Full Electric (Trapa, Oglinzi, Geamuri, Scaune)
- Incalzire in scaune
- Senzor Ploaie
- Spalator Faruri
- Climatronic
- Proiectoare ceata
- ABS, ESP, OMG, WTF, LOL etc bla bla standard stuff :D

Hmmm, nu stiu daca am ratat ceva, ma rog... e cam full, in afara de Cruise Control, Navi si Xenon are cam tot...

So far so good, absolut nimic in neregula cu ea, am schimbat preventiv placute + discuri fata si spate (ATE), ulei (motor + cutie viteze), filtre (toate), urmeaza un flush pt sistemul de racire si cel de servo + schimb lichid frana, ca sa ma simt eu mai bine :)

Pun cateva poze facute la viteza cand asteptam sa iau numerele provizorii, ceva mai detaliat cand apuc sa-i fac :)

PS: Nu stiu daca sa-i pun ceasurile albe, sincer mie imi plac astea negre, vin bine cu restul masinii :)
PPS: Scuzati calitatea pozelor si masina era putin murdara, vopseaua e toata super OK

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Seat Leon MK1 1.8T - 180 BHP (for now)

Andrei
Admin / PR

Re: Aaaaaand another one :D

18 Aug 2015, 13:37

Looks good m8, welcome!
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

Roger
Moderator

18 Aug 2015, 14:21

Bun venit si sa o stapanesti sanatos!!! :cheers :cheers
Intr-adevar are cam tot. Xenon nu s-a pus niciodata din fabrica pe 1M. Ceasurile mai bine ti le faci tu cum vrei si cand vrei: http://www.leon-concept.com/astuce/L1/1 ... /index.php
Daca vrei sa le schimbi cu totul e mai scump si un pic mai complicat din cauza (in)compatibilitatii cu masina donatoare.
Spor la treaba :hi

raulraymond

18 Aug 2015, 14:37

Bun venit in familia CS, si 1M:). Sa il alergi cat mai mult si cu cat mai putine incidente
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

dany19940
Moderator

18 Aug 2015, 14:41

Uelcome tu da clab ! :cheers Vad ca ai scaune electrice. Sunt cumva si cu memorie?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Xecrable
Subiect Autor

18 Aug 2015, 15:44

@ dany: Dap, 3 memorii.

Multam de urari... deja i-am facut botezul cu o amenda de 470 de lei etc etc
Ultima oară modificat 18 Aug 2015, 15:52 de către gamer555, modificat de 2 ori în total.
Motiv: fara detalii picante pe forum

bgd_b92
Bogdan

18 Aug 2015, 15:48

Bun venit, sa o stapanesti sanatos ! Incearca sa respecteti limitele de viteza, in primul rand pt siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic iar in al doilea pt ca ai putea sa faci multe altele de banii aia :cheers

Xecrable
Subiect Autor

18 Aug 2015, 15:52

bgd_b92 scrie:
Bun venit, sa o stapanesti sanatos ! Incearca sa respecteti limitele de viteza, in primul rand pt siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic iar in al doilea pt ca ai putea sa faci multe altele de banii aia :cheers

Da... sincer in mod normal mai mult de 120 km/h nici nu prea merg, ca n-am unde, dar ma mai apuca si pe mine, eh, asta este... mai cotizam si la stat :D

dany19940
Moderator

18 Aug 2015, 17:27

Xecrable scrie:

Stii cumva si procedura de memorare a pozitiei scaunului si a oglinzilor, precum si a oglinzii la mersul inapoi? Vad ca nu reusesc nimic inca cu ale mele si nimeni nu spune procedura exacta de la A la...infinit.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

str77

18 Aug 2015, 18:02

Uelcom si din partea mea.

Sa inteleg ca vrei sa te axezi pe putere si nu pe look ?

Recomandarea mea este sa iti iei statie. Costa exact cat o amenda cu tot cu antena si ai alta relaxare cand te deplasezi.

Cat a fost masina ?
Just a Black ARL

Xecrable
Subiect Autor

18 Aug 2015, 18:33

dany19940 scrie:
Xecrable scrie:

Stii cumva si procedura de memorare a pozitiei scaunului si a oglinzilor, precum si a oglinzii la mersul inapoi? Vad ca nu reusesc nimic inca cu ale mele si nimeni nu spune procedura exacta de la A la...infinit.

Sincer, eu am tinut apasat pe butonul de memorie cu scaunul in pozitia finala, a facut u beep si apoi cand am schimbat pozitia si am apasat butonul, l-a mutat inapoi. Dupa ceva timp s-a resetat (adica am schimbat bateria) si nu m-am mai chinuit... vezi ca are butonul rosu de memorie on/off, sa nu fie de-acolo ceva. Nu stiu sa-ti zic nimic concret, o sa ma joc la ele si cum descopar exact pasii, iti spun, cat despre oglinzi si mers inapoi... nici nu stiam ca-s trecute pe memorie :D

str77 scrie:
Uelcom si din partea mea.

Sa inteleg ca vrei sa te axezi pe putere si nu pe look ?

Recomandarea mea este sa iti iei statie. Costa exact cat o amenda cu tot cu antena si ai alta relaxare cand te deplasezi.

Cat a fost masina ?

Multam!

In prima faza putere (inclusiv de franare, doar ca d'aia m-am ocupat deja, full ATE system, poate un upgrade la Brembo pe fata daca o sa fie nevoie mai tarziu) vedem in functie de cum se comporta dupa upgrades daca trebuie umblat la suspensie sau nu, deocamdata e ok cum e, o sa-i iau totusi o bara de rigidizare pe fata (sus), apoi la exterior nu vreau nimic kitch, ma gandeam la un kit de Cupra R cu mici modificari la el, OZ Ultraleggera Gold 17", eleronul de la JeDesign si cam atat. Ma rog, exteriorul ajunge destul de mult daca e sa-l fac tot 1 data, deci o sa mai dureze :)

N-o sa-mi iau statie ca nu-mi plac firele alea prin masina si antena de zici ca esti la balci cu masinuta electrica, in schimb am incercat Waze app pe mobil si a fost destul de eficient pe drumul spre mare in weekendul trecut :)

Masina a fost undeva la 3500 euro cu tot cu adus din Germania si inscris (am fost personal dupa ea)... si spun pretul pt ca nu am de gand s-o vand, o tin pana imi iau Cupra din showroom, ceea ce n-o sa se intample prea curand, sau pana-i cad rotile...ceea ce sper sa nu se intample prea curand, haha :D

Undertacher

18 Aug 2015, 19:52

Bine ai venit.Frumos si potent exemplar ai ales.Sa il stapanesti sanatos.Pentru anumite detalii pentru modificari studiaza si pe s eatcupr a.net este plin de 1.8 T.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Aug 2015, 23:53

Bine ai venit in ClubSEAT si sedere lunga alaturi de 1.8Tul tau ;)

nmihai67
Michel-Angelo

19 Aug 2015, 04:00

Bine ai venit si din partea mea, multi Km si zile frumoase impreuna va doresc :hi :drive :glasses
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

toni

19 Aug 2015, 15:03

Sa o folosesti cu placere :hi
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog