Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

neosica
Subiect Autor

Schimbare volan dreapta pe stanga.

08 Aug 2015, 07:23

Va salut,

Nu vreau sa pun caruta inaintea cailor dar printr-un sir de evenimente o sa intru in posesia unui leon 1M 1.8T, sansele de realizare sunt undeva la 90%. Un prieten bun care a plecat in Anglia, si-a luat alta masina si leon ul in cauza ar vrea sa il vanda. Cand am auzit acest lucru i-am spus clar ca eu vreau sa il iau. Acest lucru se potriveste si cu o vizita la el, planificata de ceva timp. Stiu ca e masina cu volan pe dreapta, stiu ca e un drum lung si costisitor dar aceasta masina o sa fie mai mult cadou. Ce as vrea eu sa stiu. A mai schimbat cineva volanul la leon 1M? Am inteles cam ce piese am nevoie dar as vrea sa stiu daca se poate asa ceva fara sa distrug masina, care arata intr-un mod impecabil. Sau sa imi vad de treaba mea si sa las masina cu volan pe dreapta si sa ma bucur de ea ?
Rugamintea mea este sa nu vad mesaje cu nu se merita, sau mai bine o vinzi. Acea masina o iau din pura pasiune.

Cu respect.

Imagine

Imagine

Roger
Moderator

Re: Schimbare volan dreapta pe stanga.

08 Aug 2015, 07:33

Fiind un model destul de vechi, se gasesc usor piese, insa tu stii cel mai bine daca se merita sau nu. Ca si elemente de schimbat ar fi:
- faruri
- oglinzi exterioare
- stergatoare cu tot ansamblul si plastice
- plansa bord, torpedou, cablaje...etc
- panouri usi fata

Era un coleg aici pe forum care a facut treaba asta, insa s-a lovit de ceva probleme legate si de transplantul de motor. Caut topicul si revin.

L.E. Gasit: viewtopic.php?f=134&t=16324&st=0&sk=t&sd=a&start=90

neosica
Subiect Autor

08 Aug 2015, 07:54

doar cele mentionate mai sus sunt de schimbat? Din ce am inteles eu trebuie schimbate conductele de frana si caseta de directie, in plus.

mihai.b

08 Aug 2015, 09:30

Cineva pe vwforum.ro a facut operatiunea la un Passat parca, nu mai gasesc topicul, insa o idee cred ca ai putea sa-ti faci si din discutia asta: http://vwforum.ro/topic/37874-schimbare ... nga/page-2

neosica
Subiect Autor

08 Aug 2015, 10:19

cred ca o las masina in mintile ei. nu vreau sa imi bat joc de ea la cat de frumoasa e. o sa va mai pun poze sa vedeti cat de bine intrebinuta este. o masina din 2001 si 200.000 km. o sa ii pun faruri pt mers pe stanga si am terminat balciul. Dar daca apare un domn care a facut asta la 1M sau daca stie cineva un service care face, sa nu ezite sa lase un mesaj.

Alex.T

08 Aug 2015, 10:47

Pe la Valcea erau multi care se ocupau cu asa ceva. Nu ar fi rau sa te interesezi.
Preturile incepeau cam de la 500 de euro, in functie de masina. Avantajul este ca pe tine nu te doare capul de nimic. Se ocupa ei de tot. Tu doar trebuie sa te interesezi la RAR ce acte iti trebuie ca sa omologhezi masina. Sa le spui si de faptul ca vrei sa muti volanul.

dany19940
Moderator

08 Aug 2015, 12:16

Vezi ca Nicola Cristi de pe forum mai facea transformarea la ceva masini, contacteaza-l pe forum in aria Leon 1M, sau la vanzari parca mai avea ceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

mihai.b

08 Aug 2015, 13:02

Daca faci lucrarea cum trebuie nu inseamna ca iti bati joc de masina. Sa schimbi tot ce trebuie schimbat, nu sa faci adaptari si improvizatii. Mai rau mi se pare sa conduci pe termen lung o masina cu volan pe dreapta intr-o tara unde se conduce pe partea dreapta decat sa faci modificarea asta.

mumus

10 Aug 2015, 06:47

Daca vrei sa nu iti bati joc de masina, nu o cumpara, decat sa o conduci din dreapta...
Seat Toledo Tsi Imagine