Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

chelu1
Subiect Autor

senzor temperatura exterioara seat ibiza IV

01 Aug 2015, 19:51

am si eu probleme cu senzorul de temperatra exterioara, respectiv de cand am masina nu mi-a indicat temperatura in bord apare doar --,- C.
din cate stiu proprietarul care a avut-o inainte a avut un accident si este posibil la reparatie sa ii fi scos acei mecanici senzorul. problema este ca am cautat pe toate forumurile pe unele scrie ca poate fi in oglinda drapta, altele in bara sub spoiler, altele la grilajul de la stergatoarele de parbriz, iar ultima parte am auzito ca poate fi in bord sub ceasuri....le-am incercat pe toate nu gasesc nici firul nici mufa nici locul unde poate fi acel senzor de temperatura. ma poate ajuta cineva cumva sa imi spuna de unde pleaca acele fire de la senzorul de temperatura exterioara pe unde as putea sa le gasesc in caz ca le-a rupt vre-un destept?

doomduke

Re: senzor temperatura exterioara seat ibiza IV

02 Aug 2015, 08:34

Salut, senzorul de temperatura exterioara se afla in bara, intre claxon si radiator.

Imagine; Imagine; Imagine; Imagine
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

chelu1
Subiect Autor

08 Aug 2015, 10:36

nu e in acea bara ca am cautat...app modelul e din 2004...si e posibil sa ii fie rupte firele daca ai idee de unde pleaca sau pe unde sa le caut sa fac macar o inprovizatie acolo in bara...

turcu radu

09 Aug 2015, 21:12

salut. si la a mea lipsea senzorul,acelasi model dar 2005.am cumparat piesa si am desfacut grila de la bara, cea mica de la proiectorul de pe stg .ar trebui sa gasesti un cablu cu o mufa ...plug and play bafta
Ibiza 1,2 2006 Black