Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

29 Noi 2015, 00:14

Am gasit aici http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=39&t=10611 codul pentru scutul pe care il am eu, scut mic 1J0 825 237R. Acum sunt in cautare de un scut din metal sau otel. Sa vedem, preferabil cu o mica portita pentru schimbul de ulei.

dany19940 scrie:
Poate doar sa intre pe la acel mic deflector ce vine fixat pe marginea dinspre motor a ramei filtrului. Dar daca filtrul nu e ud deloc, doar pe sub carcasa fixata de caroserie sa intre. Andrei, daca apa-ti intra pe la fata de usa in dreapta, de ce vrei sa umbli la filtru? Ai ceva suspiciuni sau doar preventiv?
In dreptul soferului mai poate intra si pe langa cablul ce deschide capota, are un mic burduf la trecerea prin caroserie. Vezi sa fie intreg si sa fie fixat bine in tabla.

Acel deflector nu e in pozitie fixa, il pot muta cu mana cred ca e il aud atunci cand apas pe recircularea aerului. Filtru de polen nu era ud, era uscat. Daca tot demontez stergatoarele si plasticul acela o sa curat bine de mizerie si da, preventiv pun silicon pe unde vad urme de apa. Maine verific si acel burduf de la maneta. Iau un carton si ma bag pe sub pedale sa scot si carcasa aia.

Ce imi pare rau este ca deja a venit iarna iar pentru a termina cu problema asta grava trebuie sa vina primvara/vara sa scot mocheta afara, spalata bine, lasata la soare 5-6 ore plus pus silicon pe podea. Sigur pe la imbinari mai intra apa..

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

30 Noi 2015, 20:58

Nu am avut timp si nici sculele necesare la mine sa verific pe unde intra apa. Maine am in plan sa pun silicon pe fetele usilor si daca mai ramane timp dau jos stergatoarele.

Pana una alta, astazi am mesterit putin la instalarea sagetilor de semnalizare in oglinda. Partea cea mai usoara este gata, trasul cablurilor pana la oglinda:

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Acum trebuie sa-mi fac timp intr-un weekend sa demontez oglinda cu totul si sa o iau in casa sa bricolez la ea (incalzit bine de tot geamul de oglinda cu feon, dat jos plasticul de pe spate, bricolat/facut loc pentru sageata in suportul de plastic, facut proba dupa lipit inapoi geamul de plastic).
Ultima oară modificat 30 Noi 2015, 22:07 de către dany19940, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare poze in pagina

zeusik
Nashul

30 Noi 2015, 21:25

Frumos. Felicitari.
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

dany19940
Moderator

30 Noi 2015, 22:09

Sa speram ca nu mai cumperi un nou set de oglinzi. Nu mai bine faci probe pe oglinda care nu mai merge incalzirea mai intai?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

30 Noi 2015, 22:21

dany19940 scrie:
Sa speram ca nu mai cumperi un nou set de oglinzi. Nu mai bine faci probe pe oglinda care nu mai merge incalzirea mai intai?

Am facut asta aseara in casa :tongue Oglinda de la sofer am incalzit-o bine de tot, am scos plasticul, am montat sageata in spate insa fiind prea groasa sageata nu se mai lipea geamul de suport. Am bricolat-o putin si a fost ok. Singura problema este ca voi instala sagetile pe oglinzile Alkar cumparate saptamana trecuta, care sunt putin diferite de cele pe care le-am desfacut pana acum. Au mastic negru pe toata suprafata, nu au o chestie din plastic peste mastic. Dar se rezolva cu rabdare si incalzit bine de tot. Plus ca acum stiu ce am de facut, dezlipesc plasticul de pe oglinda, nu dezlipesc geamul de pe masticul negru de incalzire cum faceam pana acum.

Asa invata omul :cheers

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

01 Dec 2015, 19:34

Astazi am terminat de sigilat/pus adeziv pe baza de silicon la fata de usa de la pasager, asta pentru ca a iesit soarele si m-am trezit "dimineata" :mrgreen:

Siliconul folosit:
Imagine

Primul pas, curatat si dezinfectat cat de bine se poate fata de usa pe interior unde vine siliconul, in special in locul problema. Grija mare ca tabla aia "taie" putin :lol:

Imagine Imagine Imagine

Sa nu faceti ca mine, luati spaclu din debara si il lasati in casa :yh neaparat sa aveti ceva de metal curat sa puteti aranja cat de cat siliconul:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Am pus intai pe buza tablei in interior pe 3/4 din tabla, lasati cele 3 suruburi prinse sus, altfel va chinuiti cand sigilati inapoi tabla. Dupa am strans inca 2 suruburi jos si am continuat cu silicon pe toata partea exterioara. L-am intins cat de cat, am pus de 10 ori mai mult silicon in partea de jos stanga unde se strangea apa :glasses pe sistemul sa fie mai mult. Acum las masina asa fara fata de usa pusa 2 zile sa se usuce bine. Am verificat iar scurgerile din usa de jos, sunt curate toate le-am largit putin acum asteptam.

Intre timp am aruncat un ochi iar la filtru de polen, am gasit frunze si urme de mal/noroi in interior deci clar ajunge apa pe acolo, se scurge pe langa filtru:

Imagine Imagine

Balta de sub presul de la pasager am rezolvat-o partial in stilul cel mai usor: aruncat 3 role de hartie, scoase afara dupa 10 minute. Acum am lasat o rola de hartie sub pres si o las asa 2 zile sa traga toata apa. Daca tot nu se duce o sa merg la o spalatorie care are aspirator de apa:

Imagine Imagine

:hi

dany19940
Moderator

01 Dec 2015, 21:28

Andrei, desfa rama aia neagra pe care ai pus-o in poza (ma refer la carcasa filtrului), deja una din piulite apare in prima poza. A doua e in exteriorul carcasei, inspre balamaua din dreapta. Iti trebuie o cheie cu prelungitor sa ajungi la ea. Apoi trage de carcasa afara si ai sa vezi etansarea sub ea. Pune silicon pe ea, dar ny exagera ca e degeaba mai mult. Apoi aplica la loc carcasa si strange piulitele cat sa nu se strice, tinand cont ca sunt de plastic. Pune filtrul la loc si aplica si deflectorul mic ce vine aplicat inspre partea din fata a masinii. Ala trebuie sa stea fix in clemele lui. Grila de plastic de sub stergatoare trebuie sa fie bine fixata in acel profil U de la baza parbrizului, altfel apa va ajunge unde ai aratat tu. Apoi pune capacul ce acopera filtrul de aer. Sper ca mai are fusta de cauciuc intreaga. Acea fusta trebuue sa arunce apa pe langa filtru, deci e un pic mai dificil de pozitionat, mai ales in fata. Daca totul e pus cym am scris. nu are cum sa intre apa in masina. Poti verifica si la cutia de joctiune cum e etansarea daca tot ai scos grila.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

07 Dec 2015, 12:05

In weekend m-am apucat de treaba, chiar daca vremea nu a fost prea calda. Am pus silicon si pe fata de usa de la sofer (era roasa garnitura sub boxa in colt):

Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

Am montat chederul de jos la fiecare usa, se vede foarte clar acum care este scopul acelor gauri de scurgere:

Imagine Imagine

Dupa a urmat partea cea mai grea, demontat stergatoare si toata plasticaraia, filtru de polen cu carcasa si tot ce s-a mai putut, surprize surprize ambele gauri pentru scurgerea apei erau infundate cu diverse (se vede clar in prima poza pana undea a baltit apa):

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Curatat cat se poate de bine ambele guri de scurgere si plasticele:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Carcasa si fusta de la filtru de polen frecate cu apa calda si un detergent dupa puse la uscat pe calorifer 3-4 ore astfel incat garnitura mica ce vine pe caroserie sa adere:

Imagine Imagine Imagine

Pus silicon pe caroserie si pe garnitura:

Imagine Imagine

Montat totul inapoi si acum asteptam prima ploaie torentiala sa vedem daca am facut treaba buna :bounce: O data pe an cel putin ar trebui curatate gurile de scurgere. Nu am apucat sa pun silicon pe la cutia de jonctiune in partea dreapta, ma ocup de ea la primavara daca e cazul.

Pana se usca siliconul am zis sa ma ocup de incaltarile de vara inainte sa le pun in depozit. Sonax imi cumpar saptamana asta, pana atunci am luat 2 bucati de Nufarul solutie de curatat jentile la 10 lei bucata din cora, si-au facut treaba decent:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

nitoiu_dragos

07 Dec 2015, 14:32

Andrei,
trainica treaba cu siliconul la usi dar cand ti-o pica vreo broasca o sa-mi fie mila de tine :)
Aceeasi problema cu apa am avut-o si eu ca si multi altii dar am recurs la un altfel de izolatie, cu un mastic (cauciuc crud).
Eu am aplicat masticul la toate usile. Pret aprox:50 ron - 8 metri luat de pe ebay
http://www.ebay.co.uk/itm/Butyl-Tape-St ... SwfcVUGYyj
Imagine

Ceva similar foloseam la izolarea mufelor pt antene GSM, pe piloni sus la 50m :) dar era panglica lata.
Partea buna e ca se poate da jos cu usurinta, izoleaza perfect si il poti refolosi (se poate aplica si iarna).
Partea mai putin buna e ca, daca te apuci sa-l pui vara cand e f cald ti se lipeste de degete.

Cat despre apa pe langa cutie, am incercat si eu si fara rezultat, apa venea prin alta parte, probabil pe sub parbriz si iesea sub podul pedalier
Imagine
Am dat o gaura inspre afara, de sus in jos si am astupat inauntru. Nu mai aveam alta varianta si nu mai suportam de 3 ani :)
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

07 Dec 2015, 14:47

Mersi mult pentru pont ! Bine de stiut. Acum si eu ma rog sa nu am probleme cu vreo broasca. Important este sa-mi izoleze sa nu mai am apa in masina. Cred ca incalzit cu feon si cu un cater si un six pack il dai jos cu rabdare :mrgreen: sau cautam solutie de curatat siliconul.

Da, tot la tine am vazut intr-un topic poza pe unde intra, asta la vara o sa fac si eu, demontez tot interiorul si izolez pe acolo.

nitoiu_dragos

07 Dec 2015, 14:49

Prima data asa mi-au facut si mie baietii de la DipMotors Seat, dar la prima broasca picata am sters cu diluant jumate de zi ;)
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN

str77

07 Dec 2015, 15:25

Tot la capitolul asta putei sa cureti si noroiul de la contra-apripa de la rotile fata.

De obicei se aduna noroi acolo si daca aveai scurgerea infundata eu zic ca ai vreo 2kg si pe acolo.
Just a Black ARL

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

07 Dec 2015, 16:40

str77 scrie:
eu zic ca ai vreo 2kg si pe acolo.

cu siguranta am si pe acolo, cand se incalzeste vremea in primavara demontez carenajele si curat si pe acolo. acum fiind destul de frig 6-7 grade fara soare..m-am limitat la partea de sus usor accesibila :hi

dany19940
Moderator

07 Dec 2015, 17:12

Eu zic sa desfaci cat mai repede, pana in primavara poate iar ajungi sa dai la peste in interior. Se desfac doar suruburile dinspre stalpi, nu e nevoie sa scoti complet carenajele.

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

07 Dec 2015, 19:03

a deci sa le desfac doar pe cele din exterior si bag jet cu presiune pe acolo, that might work very well :D incercam in weekend. :hi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17