Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

str77

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

25 Noi 2015, 22:38

NU scoate cele 3 suruburi. Ele tin rola cu cablul de la macara, daca o desfaci te vei chinui sa o pui inapoi.
Ai 2 gauri rotunde in panou, unde ar trebui sa fie si un dop de cauciuc. Dai geamul jos si prin acele gauri vei vedea suruburile in care sunt prinse geamurile. Acestea trebuiesc doar slabite, nu desfacute de tot, apoi poti ridica geamul cu mana.

Atentie sa il prinzi cu banda sau ceva de genu sa nu iti daca geamul dupa ce il scoti din macara.

P.s. Daca doar vrei sa pui mastic slabeste cele 5 sau 6 suruburi de jos si primele din lateral, baga silicon si apoi cand strangi surubul dai usor cu degetul pentru a da o forma siliconului. E mai mult de cat suficient avand in vedere ca 99% le vei mai demonta de pe masina.
Just a Black ARL

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

25 Noi 2015, 23:53

Da, corect. M-am jucat putin pe acolo si m-am prins cum sta treaba. Daca las geamul jos de tot, pot sa misc putin tabla cam 10cm in exterior. Este cam ce am eu nevoie pt a pune silicon de colo pana colo.

In prima faza vroiam sa dau jos tabla aia pentru a ma uita in interior daca am cum sa trag un cablu de alimentare de la semnalizare pana la oglinda, dar nu am cum. Am gasit pana la urma o metoda prin aripa direct prin colt.

dany19940
Moderator

26 Noi 2015, 17:12

Looking good, bro :hi Asta cat am putut sa vad prin ploaia furioasa de azi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

27 Noi 2015, 01:06

:cheers

Raman dator dany pentru ajutorul cu roll up/down windows !!

Astazi mi-au venit sticlele noi pt oglinzi:

ALKAR 6423802 stanga 37 lei
ALKAR 6426802 dreapta 31 lei

Sunt mai bune decat cele originale, au mastic pe toata suprafata, se incalzesc mult mai repede si parca au o temperatura mai mare. Lucru ce este ok pe de o parte, dar cu siguranta o sa am mai mult de munca la montarea sagetilor led intre oglinda si masticul respectiv. Cred ca am sa las masticul pe sticla si dezlipesc intre suportul de plastic si mastic, iar acolo unde vine sageata o sa scot masticul pe forma sagetilor.

Maine voi merge sa-mi pun rotile de iarna (sunt curios daca se mai lasa o data cu arcurile Eibach pro kit plus jenti de 16, revin cu poze). In weekend sper sa ma ajute vremea sa pun siliconul la fetele de usi pe fata sa nu mai am acvariu in masina plus montat si reglat statia CB (TTi TCB-560 + Antena CB PNI 18-244, 65cm).

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

27 Noi 2015, 01:36

:mrgreen: am uitat sa pun poze cu geamurile noi:

ImagineImagine

Mylux

27 Noi 2015, 16:55

De unde ai comandat sticlele pentru oglinzi?
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

27 Noi 2015, 18:20

le-am cautat pe site-uri de piese auto. cel mai ieftin si ok ca si pret le-am gasit aici stanga si dreapta. Am mai luat diverse maruntisuri de la ei si sunt ok ca si pret si promptitudine.

Mylux

27 Noi 2015, 19:09

Mersi. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

28 Noi 2015, 16:57

Mylux scrie:
Mersi. :hi

:cheers

Pentru ca vremea nu ma ajuta, o sa aman treaba cu siliconul pe fetele usilor. Intre timp am gaurit chederele de sub usa si am verificat gaurile sa nu fie infundate:
ImagineImagineImagine

Aseara am demontat filtrul de polen sa vad daca ma prind pe unde ar putea intra apa, nu am gasit acel burete de etansare:
ImagineImagineImagineImagine

Cand se termina ploile voi demonta stergatorele si toata carcasa sa vad mai bine. Aveti idee ce ar trebui sa caut mai exact? :mrgreen: Clapeta aia de aer nu are nici o treaba nu?

Azi dimineata am pus rotile de iarna, cu ocazia asta mi-am cumparat si distantiere pentru jentile de iarna, nu aveam :shock: :
ImagineImagineImagine

Scutul din plastic de motor, aveti idee ce cod are? La mine e plin de vapori de vopsea galbena si nu se intelege codul:
ImagineImagineImagine

Din ce am dibuit e ceva de genul 1j0 825 2376 dar nu e cel corect. In Etka nu am gasit piesa. Stie cineva codul? As vrea sa-l schimb pentru ca l-am agatat putin anul trecut si aveam o bucata de 10cm care falfaia. In functie de cat costa unul nou din plastic vs. unul nou sau SH din metal o sa aleg :bounce:

Stie cineva in Bucuresti un mester sau atelier care se ocupa cu calibrarea unei antene CB ? Mi-am luat statie plus antena si inainte sa o montez as vrea sa calibrez antena.

zeusik
Nashul

28 Noi 2015, 17:03

andimiroiu scrie:

Aseara am demontat filtrul de polen sa vad daca ma prind pe unde ar putea intra apa, nu am gasit acel burete de etansare:
ImagineImagineImagineImagine

Cand se termina ploile voi demonta stergatorele si toata carcasa sa vad mai bine. Aveti idee ce ar trebui sa caut mai exact? :mrgreen: Clapeta aia de aer nu are nici o treaba nu?

Sa imi spui si mie daca gasesti pe unde intra. Saptamana asta trebuie sa verific si eu.

andimiroiu scrie:
Azi dimineata am pus rotile de iarna, cu ocazia asta mi-am cumparat si distantiere pentru jentile de iarna, nu aveam :shock: :

Ce dimensiune si de unde?
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

28 Noi 2015, 17:21

Sigur, te anunt cand ii dau de cap. Ideea e sa se opreasca ploile. Oricum vad ca e cam plin forumul cu 1M-uri pline de apa de la vremea asta :cry:

Dimensiunea inelelor de ghidaj sincer nu mai tin minte, le-au masurat si erau ceva de genul 56 daca imi aduc bine aminte. Eu merg la baietii de la Auto Agusta de 4 ani pentru ca sunt cei mai buni din zona ca si mod de lucru si preturi, sunt la intrarea pe A2 in Catelu pe dreapta. Depinde cat de departe sunt de tine. In principiu cred ca gasesti la orice vulcanizare.

dany19940
Moderator

28 Noi 2015, 18:12

Andrei, pana la urma intra apa pe la sofer sau la pasager la tine? Zici ca nu gasesti acel burete? Desfa cele 2 piulite de plastic din partile laterale ale carcasei filtrului si trage in sus de ea. Ai sa dai de acel burete. Piulietele se desfac cu tubulara de 10. Usor cu stransul, sa nu cedeze plasticul piulitelor. Usuci bine buretele ala sau ce este, pui silicon, bagi carcasa la loc si pui piulitele, normal. Lasi o noapte la uscat pana sa scoti masina in ploaie.
Daca intra pe la sofer, ai cutia de jonctiune a cablurilor intre motor si restul masinii. Procedura e cam la fel si acolo, te prinzi dupa ce scoti grila stergatoarelor.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

bertzi43
B-82-AJS

28 Noi 2015, 18:19

Daca intra pe la filtrul de polen nu este asezat bine capacul ce acopera filtrul...si de acolo se prelinge apa de pe parbriz direct in carcasa filtrului.

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

28 Noi 2015, 19:40

Intra sigur pe la pasager prin fata usei ca se cunoaste unde a baltit apa in usa, o rezolv cu silicon. Sub mocheta la pasager nu am apa. Maine desfac iar filtrul si revin cu detalii. In schimb am la sofer sub presul de cauciuc, e imbibata mocheta de apa - aici trebuie sa demontez stergatoarele si plasticul respectiv sa vad daca intra pe la cutia de jonctiune a cablurilor sau se prelinge cumva pe filtru de polen pana la sofer.

bertzi43 scrie:
Daca intra pe la filtrul de polen nu este asezat bine capacul ce acopera filtrul...si de acolo se prelinge apa de pe parbriz direct in carcasa filtrului.

Da, o sa ma uit maine la carcasa lui. Aseara cand am facut pozele am scos filtru cu tot cu carcasa, avea sub filtru o garnitura ma uit maine la ea. S-a oprit ploaia in Bucuresti, poate maine nu mai ploua deloc sa ma pot ocupa.

dany19940
Moderator

28 Noi 2015, 20:41

Poate doar sa intre pe la acel mic deflector ce vine fixat pe marginea dinspre motor a ramei filtrului. Dar daca filtrul nu e ud deloc, doar pe sub carcasa fixata de caroserie sa intre. Andrei, daca apa-ti intra pe la fata de usa in dreapta, de ce vrei sa umbli la filtru? Ai ceva suspiciuni sau doar preventiv?
In dreptul soferului mai poate intra si pe langa cablul ce deschide capota, are un mic burduf la trecerea prin caroserie. Vezi sa fie intreg si sa fie fixat bine in tabla.

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17