Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Adriannn

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

31 Iul 2015, 07:16

"A costat ceva" e destul de vag, chiar e confidential un pret pentru vopsire ? Nu te-am intrebat cat platesti la intretinere sau ce salariu ai.
Puteai macar sa imi scrii pe privat. Nu de curiozitate intrebasem..
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

Leonte

31 Iul 2015, 07:19

Frumoasa rau a iesit masina:)

toni

31 Iul 2015, 08:47

Sa o folosesti cu placere!
N-am mai vazut de mult un 1M galben in firea lui :hi

Pentru jante, Sonax Full Effect sau 1Z Colourtec si ceva solutie de bitum daca ai si din ala.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

bgd_b92
Bogdan

31 Iul 2015, 09:34

Eu mi-am curatat urmele de bitum si murdaria de pe jante cu acetona ; la fel cum mi-am curatat si stopurile sau urmele de adeziv de pe portbagaj ; nu mi s-a luat niciodata lacul cum zic altii, insa sonax full effect cica e foarte laudat ;

andrei_xp

31 Iul 2015, 11:14

Super prezentare! Felicitari pentru munca depusa! :hi
Ex: Seat Leon 1.4 S

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

31 Iul 2015, 14:24

Ok, toata distractia m-a costat 5.500 lei. Precizez ca nu este un secret dar nu este nici un pret de referinta, depinde de fiecare masina pretul in functie de ce e de munca la ea pe partea de tinichigerie si cum vrei sa iasa masina (2-3 straturi de vopsea cu 2 maini de lac sau doar una etc, ce tip de vopsea etc..). Eu sunt multumim de pret si de cum a iesit, inclusiv ambele aripi si bara de CR.

Leonte scrie:
Frumoasa rau a iesit masina:)

:cheers bara de CR e piesa principala :)

toni scrie:
Sa o folosesti cu placere!
N-am mai vazut de mult un 1M galben in firea lui :hi

Pentru jante, Sonax Full Effect sau 1Z Colourtec si ceva solutie de bitum daca ai si din ala.

Multumesc ! :cheers notat, imi fac de lucru in weekend.

bgd_b92 scrie:
Eu mi-am curatat urmele de bitum si murdaria de pe jante cu acetona ; la fel cum mi-am curatat si stopurile sau urmele de adeziv de pe portbagaj ; nu mi s-a luat niciodata lacul cum zic altii, insa sonax full effect cica e foarte laudat ;

Si eu trebuie sa mai bibilesc putin la bara fata cu putina acetona sau diluant sa-mi curat 2 locuri unde a ramas putina vopsea de cand a fost vopsita bara fata in Italia.

andrei_xp scrie:
Super prezentare! Felicitari pentru munca depusa! :hi

:hi

playmo

31 Iul 2015, 18:02

Dupa cum ti-am mai spus, ma bucur enorm ca te-am 'adus pe drumul cel bun'. De la alegerea masinii, cauciucurilor si pe unde am mai putut sa impartasesc din pasiuni/experienta. :)

Ma bucur sa vad ca te bucuri de ea in sfarsit cum merita, in special la km putini pe care ii are pentru un astfel de model.

Super! Am un topic de adus la zi si ... avem de facut o sesiune foto in curand. :wink:
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

Roger
Moderator

05 Noi 2015, 16:18

Andi,

A trecut ceva timp de cand ai vopsit-o. Spune-mi te rog doar partile negative, daca sunt.

Posibil sa apelez si eu la primavara la acelasi vopsitor si tot culoarea galbena :hi

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

13 Noi 2015, 00:48

Salut Roger,

Am fost atat de ocupat cu munca incat nu am mai apucat sa intru deloc pe forum :( . Parti negative majore nu am, vopseaua este in stare perfecta, nu s-a luat luciul, totul este in regula. Am avut o mica neplacere cu parbrizul si am fost nevoit sa il schimb. Am sa revin saptamana viitoare cu un post in legatura cu update-uri, am mai tot lucrat pe la masina una alta :cheers

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

21 Noi 2015, 00:14

Salutare,

Astazi mi-a venit noua antena (Black Carbon Aerials Fiber Short), arata foarte ok :glasses am avut de ales intre una scurta si una shark. Ca si semnal este fix la fel, poate o idee mai bun:

Before:
Imagine

After:
ImagineImagineImagineImagineImagine

Inafara de antena, blonda a mai primit stergator luneta de G5, brat 45 lei (VAICO V10-2208) si stergator 30 lei (BOSCH 3 397 008 009, cred ca de Touareg) . Foarte greu l-am dat jos pe cel vechi, am reusit cu o presa intr-un final:

ImagineImagineImagineImagine

Spalat motor (nu a fost spalat nicioadata):

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Parbriz nou:

Imagine

Lucrat putin la jante:

ImagineImagineImagineImagine

Crazy banana rezista glorios, nu a primit nici un polish sau tratament special. Sa vedem cum trecem peste iarna :drive

ImagineImagineImagine

Lista pentru perioada urmatoare include lip de Cupra R, aparator noroi stanga fata si dreapta spate, maneta pilot automat cu 2 butoane, activat geamuri electrice din telecomanda + DRL US style, evacuare de schimbat pentru ca o data ce am trecut la bara de Cupra R, toba este putin stramba, atinge bara si huruie uneori (imi recomanda cineva un atelier bun pentru evacuare sport, va rog?) dupa ar urma un soft (inca oscilez intre ce sa aleg, RBN, Complete Chip Iasi sau "baietii" de la Buzau).

Trebuie neaparat sa rezolv cu zgomotul de la bancheta din spate (banda adeziva pe suport imbracat bine) si cu apa care intra prin usa pasager fata si sub pres la sofer. La pasager stiu pe unde intra, o sa demontez fata usii, dar la sofer am apa sub presul de cauciuc. Intra tot pe la fata de usa?

In rest, am ajuns la 131.500 km, ne apropiem de revizie in 2000 de km. Toate bune si frumoase. Cu prima ocazie trebuie verificat tampon cutia de viteze si motor (imi sta pe creier).
Ultima oară modificat 23 Noi 2015, 08:43 de către dany19940, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare poze in pagina

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

22 Noi 2015, 20:20

Astazi am demontat fetele de usi pe fata, a ramas pe maine sa cumpar silicon si sa ma apuc de treaba. Dar, pentru ca a inceput sa ploua destul de tare afara, am dat o fuga pana la masina sa vad apa cum intra "live" in masina :glasses

dupa cum se vede, deja era balta pe prag, se adunase apa si stagna acolo.
Imagine

dupa ce am deschis usa sa curga toata apa, am stat 10 secunde si a inceput sa picure prin zona marcata cu rosu. in 2 minute era apa pe prag, balta direct:
Imagine

este singurul loc prin care imi intra apa, in rest fetele de usi sunt ok. balta aveam si sub presul de la sofer, e mai complicat sa scot mocheta pe vremea asta. tot cu silicon pot sa rezolv si acolo?

dany19940
Moderator

22 Noi 2015, 20:46

La partea soferului ar trebui sa stai in masina ca sa vezi pe unde intra apa. Banuiesc cutia de jonctiune de sub stergatoare totusi daca zici ca nu intra pe la usa. Da jos capacul din dreptul genunchilor soferului si uita-te bine cu o lanterna cand ploua, posibil sa vezi picaturi sau chiar o dara de apa pe sub relee, ma rog, in acea zona pe unde intra cablurile in habitaclu. Daca asa e, atunci ai de desfacut grila de la stergatoare, mecanismul stergatoarelor si ajungi la cutia de jonctiune. Sunt 2 modelede cutii. Vezi de care ai. Oricum, te vei prinde usor unde ai de pus siliconul, dar doar dupa ce usuci bine acolo.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

22 Noi 2015, 20:56

Am inteles :cheers . Daca ma uit la vreme, cred ca nu pot sa fac ceva cu siliconul saptamana asta, o sa tot ploua. Singura varianta ar fi sa las masina parcata in garaj la munca la -1, 2 zile sa se usuce si dupa sa pun silicon. Maine dimineata daca mai ploua ma duc sa dau jos plasticul si sa urmaresc poate vad pe unde picura apa.

Mihai Vlad

24 Noi 2015, 22:40

Referitor la soft recomand CompleteChip Iasi , Dragos face o treaba excelenta iar soft-urile sunt in limita bunului simt fara a distruge motorul cu pasi repezi. Nu se axeaza doar pe cp si cuplu ci mai mult pe siguranta motorului. Poti intra pe pagina de facebook si vei observa si alte masini si comentariile aferente .
Take it easy while you're driving, the life that you save might be yours.

andimiroiu
Andrei
Subiect Autor

25 Noi 2015, 22:00

Multumesc Mihai ! Asta caut, asta vreau, sa fie motorul fiabil in timp. Am dat scroll pe pagina lui de facebook, din pacate nu am gasit nici un 1.8T pe acolo sa vad unde l-a dus. O sa iau legatura cu el pentru detalii.

Inca ma chinui cu apa care imi intra prin dreapta, am demontat cele 10 suruburi de pe fata metalica, am bagat putin surubelnita prin colturi sa scot masticul negru din fabrica insa tot nu iese, mai sta in ceva. Intrebare: trebuie sa scot si cele 3 suruburi din poza:

Imagine

Acelea tin si geamul cumva? Vreau sa am grija mare sa nu cumva sa crap geamul daca mai fortez de fata metalica fara sa scot si cele 3 suruburi. Any ideas? In locul masticului negru o sa pun silicon pe toata fata.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17